פרשת השבוע

פרשת השבוע: “תצווה” – על בגדי כהנים וסמים קלים

פרשת השבוע “תצווה” ממשיכה במעקב אחר ההנחיות שמטיל ה’ על משה ועוסקת בין השאר בבגדי הכהנים, במשיחת שמן קדוש העשוי “סמים” ובכלי המקדש. שתהיה שבת שלום.

מאת: פתיל תכלת

פרשת “תצווה” עוסקת רבות בכוהנים ובבגדי הכוהנים. ברור לנו שהבגדים של הכוהנים ובפרט הכוהן הגדול מיוחדים ומפוארים מאד. התורה עצמה כותבת (שמות כ”ח ב’): “וְעָשִׂיתָ בִגְדֵי-קֹדֶשׁ לְאַהֲרֹן אָחִיךָ לְכָבוֹד וּלְתִפְאָרֶת”. אנו רגילים שאנשים חשובים גם לבושים בצורה הולמת. בודאי נכון הדבר למנהיגים ואפילו במגרשי הכדורגל, המאמנים לובשים חליפות ועניבות.

אולם לבגדים יש חשיבות נוספת והיא בכך שהם מגבילים את האדם. גם אנחנו, כאשר אנו לבושים בגדי שבת וחג, נזהרים יותר, כדי שהבגדים לא יתלכלכו. הבגדים של הכהנים מטילים עליהם מגבלות רבות. הבגדים אינם קלים, על ראש אהרון הכהן יש ציץ מזהב. לציץ אסור ליפול מהראש. דבר זה מחייב את אהרון ללכת לאט ולא לבצע תנועות התכופפויות פתאומיות.

כמו כן לכוהנים יש אבנט, מעין חגורה סביב הגוף. האבנט ארוך מאד, וכריכתו על הגוף יוצרת מעין צמיג באיזור הבטן. עם בגד כזה אי אפשר להסתובב מהר מדי ולרוץ.

מטרת הבגדים, פרט לפאר את הכוהנים שלובשים אותם, היא להזכיר לכהנים באופן קבוע, מה הם עושים ועד כמה עליהם להתרכז בתפקידם. הבגדים מגבילים את הכוהנים ומכריחים אותם לבצע תנועות איטיות, שקולות ומדודות. בעבודת המשכן אין מקום לריצות ולתנועות חדות ומהירות, הכל צריך להיעשות ברצינות ובנחת.

ואיך זה קשור לקנאביס?

ראשית שוב, כמו בפרשה של השבוע שעבר, בפרשת השבוע “תצווה” מוזכרת קטורת הסמים (שעוד תחזור הרבה מעכשיו…). שנית מוזכר ה”חושן” עם אבני החושן שבתוכן אודם, ספיר, לשם, ויהלום – שבמקרה הם גם שמות של זני קנאביס רפואיים כאן בארץ הקודש.

פרשת השבוע – “תצווה”

אחרי שבפרשה הקודמת משה מצווה להקים את המשכן, בפרשת השבוע מובא ציווי למשה לקחת שמן לצורך הדלקת המנורה בכל יום ויום וכן מסופר על הציווי למשוח את הכהנים בשמן קדוש – שמן שעל פי הערכות מסויימות הכיל גם קנאביס.

לפני כן מצווה ה’ על משה להכין את בגדי הכהונה של אהרן ובניו הכהנים.

פרשת השבוע תצווה

בגדי הכהן הגדול הם האפוד, מעיל, כתונת, מצנפת, אבנט ומכנסיים.

פרשת השבוע תצווה

וכמובן החושן

פרשת השבוע תצווה

פרשת השבוע תצווה

וה”ציץ”

פרשת השבוע תצווה

והבגדים של בני אהרון. לכהנים הפשוטים (הדיוטות) היו רק ארבעה בגדים: כתונת, אבנט, מגבעת ומכנסיים.

פרשת השבוע תצווה

שתהיה לכולנו שבת שלום ושקט.

מקורות: ויקיפדיה, ויקיוורט, גדי איידלהייט


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

Back to top button