פרשת השבוע

פרשת השבוע: “ויחי” – שימור ויישון הגוף והנפש

במסגרת פרשת השבוע: “ויחי”, יעקב אבינו הולך לעולמו – ואנו למדים משהו על נוהגי הקבורה של העבריים אל מול המצרים בעת העתיקה – ועל הקשר של זה לאיכות של פרחי הקנאביס שלנו.

מאת: פתיל תכלת

בס”ד

“וַיְחִי יַעֲקֹב בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם שְׁבַע עֶשְׂרֵה שָׁנָה וַיְהִי יְמֵי יַעֲקֹב שְׁנֵי חַיָּיו שֶׁבַע שָׁנִים וְאַרְבָּעִים וּמְאַת שָׁנָה:.. וַיְכַל יַעֲקֹב לְצַוֹּת אֶת בָּנָיו וַיֶּאֱסֹף רַגְלָיו אֶל הַמִּטָּה וַיִּגְוַע וַיֵּאָסֶף אֶל עַמָּיו:”

שם הפרשה ‘ויחי’ מצביע על דרך ההיפוך על הנושא המרכזי בה – מוות. מסופר בה על מותם של יעקב ויוסף, ושוב מוזכר מות רחל. מעמד הקבורה, החניטה ומקום הקבורה זוכים בה לתיאור נרחב מאוד.

לאור מורבידיות רבה כל כך, מילת הפתיחה ‘ויחי’ היא כמובן חריגה. היא גם נראית שלא במקומה בשל הצירוף ‘ויחי יעקב בארץ מצרים’. מצרים היא ארץ המתים, זו הארץ בה טכניקות החניטה ושימור הגופו ת של המתים הגיעו לשיא, וזאת בשל אמונתם של המצרים ששימור גופו של המת שומר גם את אישיותו בחיים.

ויחי 1

כיוון שיעקב מת במצרים הוא עבר חניטה (פרק נ,ב-ג). אבל לא מפני שרצה בה.

ויחי - 2

אבל יעקב דאג לבקש מבניו שיקברו אותו בשדה לצד אבותיו – “וַיְצַו אוֹתָם וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם אֲנִי נֶאֱסָף אֶל עַמִּי קִבְרוּ אֹתִי אֶל אֲבֹתָי אֶל הַמְּעָרָה אֲשֶׁר בִּשְׂדֵה עֶפְרוֹן הַחִתִּי:”

ויחי - 3

האופן בו מנסה יעקב להתגבר על הכליון שבמוות הוא במקום חניטה – התחברות אל אבותיו. ואכן המקרא מעיד :”וַיְכַל יַעֲקֹב לְצַוֹּת אֶת בָּנָיו וַיֶּאֱסֹף רַגְלָיו אֶל הַמִּטָּה וַיִּגְוַע וַיֵּאָסֶף אֶל עַמָּיו:”

ויחי - 5

יעקב הלך אל אבותיו והם אספו אותו אליהם. כך מתגברים אישי המקרא על אימת הכליון המוחלט. זאת כאמור בניגוד למצרים שניסו להתגבר עליה באמצעות החומר – חניטת הגופה כשמעל הקבר מוקמת הפירמידה – מבנה אדיר, אטום, כל כולו מסיביות וסולידיות.

ויחי - 6

העברים לעומתם חשבו על המגע האנושי – הם מצטרפים אל אבותיהם. והחיות של העברים תלויה בחיי הצאצאים, רואים זאת ממה שאירע ליעקב כששמע שיוסף חי:

“וַיְדַבְּרוּ אֵלָיו אֵת כָּל דִּבְרֵי יוֹסֵף אֲשֶׁר דִּבֶּר אֲלֵהֶם וַיַּרְא אֶת הָעֲגָלוֹת אֲשֶׁר שָׁלַח יוֹסֵף לָשֵׂאת אֹתוֹ וַתְּחִי רוּחַ יַעֲקֹב אֲבִיהֶם:וַיֹּאמֶר ישְׂרָאֵל רַב עוֹד יוֹסֵף בְּנִי חָי אֵלְכָה וְאֶרְאֶנּוּ בְּטֶרֶם אָמוּת:” (בראשית פרק מ”ה, כז-כח)

רוחו של יעקב מתה כשסיפרו לו בניו שיוסף מת. עתה, כששמע יעקב שבנו חי – חייתה רוחו. מכאן שחיי יעקב קשורים בחיי צאצאיו.

לאחר מכן יעקב מובל לארץ כנען ונקבר שם בידי בניו.

ויחי - 11

בסוף הפרשה מסופר על מות יוסף שגם הוא נחנט, ובניגוד לאביו נקבר במצרים.

ויחי - 8

ויחי - 12

ויחי - 13
ואיך זה קשור לקנאביס?

פה אנו ניגשים לשלל מפרשי המקרא שביקשו להסביר את עניין החניטה:

‘תרגום יונתן’ מפרש: ‘לחנט’ – לבסמא (לבשם אותה). ורש”י: אומר ‘לחנט’ – עניין מרקחת בשמים הוא.

הרשב”ם מסביר: ‘לחנט’ – פתרונו לפי עניינו, ומנחם פירשו מגזירה ‘התאנה חנטה פגיה’ (שיר השירים ב’, יג’). שזה אומר – סוג של הבשלה.

דעת זקנים מבעלי התוספות: ‘ויחנטו’ – המתיקו גופו לאחר שהושלכו בו הסמים המרים כדי להוציא טנף שבמעיו, וכדי שלא יסריח השליכו בתוכו אחרי כן סמים מתוקים להריח ריח טוב, ודומה לו ‘התאנה חנטה פגיה’ – המתיקה פירותיה.

וגם בקנאביס, לאחר הקציר ישנו תהליך הייבוש, שלאחריו הפרחים עוברים תהליך של יישון, שמשפר אותם טוב ויותר וגורם לכל הריחות והטעמים לפרוץ החוצה.

כל צרכן ותיק יודע שככל שהמגדל מיישן טוב יותר, איכות התוצרת שלו עולה ואיתה גם הניחוחות.

שנזכה בחסדי שמיים לראות בביאת משיח צדקנו עוד השבוע, ולהריח את ריח הקטורת בבית המקדש.

שבת שלום, פתיל תכלת

מקורות: בימ”ד קולות על הפרשה.
רשי על הפרשה.
רמבם על הפרשה.

תמונות הלגו מהאתר thebrickbible.com

ראו גם:
פרשת השבוע: “ויגש” – אפליה מתקנת עולם
פרשת השבוע: “מקץ” – חלום פרעה ומלאי לשעת חירום
פרשת השבוע: “וישב” – הטרדה מינית בעבודה
פרשת השבוע: “ויצא” – גנטיקה של כבשים
פרשת השבוע: “וישלח” – הברכה שבקושי


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

Back to top button