פרשת השבוע

פרשת השבוע: “וישלח” – הברכה שבקושי

בפרשת “וישלח” אנו למדים על האופן בו מעז יוצא מתוק, במאבק המפורסם שנערך בין יעקב אבינו למלאך אלוקים. מה ניתן ללמוד מהמאבק הזה וכיצד זה קשור לגידול קנאביס איכותי. פתיל תכלת מסביר:

מאת: פתיל תכלת

בס”ד

“וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב לְבַדּוֹ וַיֵּאָבֵק אִישׁ עִמּוֹ עַד עֲלוֹת הַשָּׁחַר: וַיַּרְא כִּי לֹא יָכֹל לוֹ וַיִּגַּע בְּכַף יְרֵכוֹ וַתֵּקַע כַּף יֶרֶךְ יַעֲקֹב בְּהֵאָבְקוֹ עִמּוֹ: וַיֹּאמֶר שַׁלְּחֵנִי כִּי עָלָה הַשָּׁחַר וַיֹּאמֶר לֹא אֲשַׁלֵּחֲךָ כִּי אִם בֵּרַכְתָּנִי” (בראשית לב כה-כז)‏

בהמשך לפרשה משבוע שעבר, השבוע בפרשת “וישלח” מגיעים יעקב אבינו ומשפחתו הענפה לארץ ישראל.

לאחר שהם חוצים את הירדן, יעקב נאלץ לחזור אחורה על מנת לאסוף 2 פכים קטנים שנשכחו מאחור. שם הוא פגש איש מסתורי, ומן הפסוקים ניכר שמתחיל מאבק בין יעקב לאותו האיש – אשר בהמשך מתברר שהוא אינו אלא מלאך אלוקים בכבודו ובעצמו.

יעקב נאבק במלאך האלוהים
יעקב אבינו נאבק במלאך האלוהים

תוך כדי המאבק יעקב נפצע פציעה קשה, ועד היום, זכר לאותה פציעה, צאצאיו נמנעים מאכילת גיד הנשה.

בסופו של דבר יעקב מצליח להתגבר על המלאך, ולמרבה הפלא, בתום המאבק הוא אף מבקש ממנו ברכה.

המלאך פוגע בגיד הנשה של יעקב
המלאך פוגע בגיד הנשה של יעקב אבינו

מה שלא הורג – מחשל

החיים מעורבים ברגעים של כאב, פציעות וקושי ומפרשת השבוע אנו למדים כי רגעים אלו יכולים דווקא להיות רגעים מכוננים עבור האדם. מסיפורו של יעקב אנו גם למדים שאם נשכיל להבין שהקושי מסוגל להצמיח בנו כוחות ותובנות – נוכל לזכות ולמצוא את הברכה שעולה מתוך הכאב ומוציאה את הטוב והכוחות שגלומים בנו.

רעיון דומה אנו מוצאים בבראשית רבה (קובץ טקסט קדום המתייחס לספר בראשית), בו מסופר שלכל עשב ועשב יש מלאך המכה אותו ואומר לו ‘צמח וגדל’. לעתים המכות מובילות לצמיחה – הנה המלאך הממונה על הצמחים מכה אותם ומברך אותם בעת ובעונה אחת.

בתום המאבק: יעקב מבקש ברכה
בתום המאבק: יעקב מבקש ברכה מהמלאך

גם בתחום הקנאביס יודע כל מגדל טוב, שאם הוא מעמיד את הצמח בייסורים בזמן הגדילה, זה משבח את הצמח, ואתן דוגמאות:

צמח שגדל בסביבה עם רוח פעילה (לדוגמא מאוורר על הצמח) יגדל חזק יותר, השורשים והגבעולים יהיו הרבה יותר יציבים ויחזיקו פרחים גדולים יותר, הצמח יהיה הרבה יותר בריא ועמיד למחלות.

יעקב פצוע לאחר המאבק
יעקב אבינו פצוע לאחר המאבק

לקראת סוף הפריחה ישנם מגדלים שגורמים לצמח לייבוש. הם מפסיקים את ההשקיה והצמח נכנס לעקה (לחץ, סטרס בלע”ז) שגורם לו לייצר כמות גדולה הרבה יותר של חומר פעיל.

משב רוח מחזק את הצמחים
משב רוח רענן מחזק את הצמחים

וניתן לשאול, מדוע המלאך מכה כל צמח ואומר לו גדל, למה הוא לא מלטף אותו ואומר לו גדל? כנראה שלעתים כדי ליצר תכונות טובות ולהוציא את היכולות האמיתיות שגלומות בצמח, יש צורך במשהו אקטיבי יותר ואפילו מזיק לכאורה, שבסופו של דבר מוציא את הטוב מהצמח.

שבת שלום ומבורך, פתיל תכלת.

מלאך בציטוט מבראשית רבה
מלאך האלוקים בציטוט מבראשית רבה

תמונות הלגו מהאתר thebrickbible.com

ראו גם:
חב”ד: “אלכוהול מסוכן בהרבה ממריחואנה”
האם הרמב”ם היה תומך בלגליזציה?
שוואג בישיבת פוניבז’ – על קנאביס בחברה החרדית


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

Back to top button