בארץחדשות

הצעת חוק חדשה: 8 ח”כים דורשים להתיר השימוש בקנאביס

אחדות לאומית: לא פחות מ-8 חברי כנסת מכל המפלגות בקשת הפוליטית יגישו בקרוב הצעת חוק חדשה בדרישה להפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל (דה קרימינליזציה). ח”כ ינון מגל, יוזם המהלך, אימץ את הצעת החוק שהגישה בעבר ח”כ תמר זנדברג, ויחד עם 6 ח”כים נוספים הם יניחו את ההצעה, שעל פי הערכות צפויה לעבור ולצרף את ישראל לשורת המדינות המתקדמות בעולם.

ח”כ ינון מגל הבטיח עוד לפני הבחירות שיפעל לקידום אי הפללת צרכני הקנאביס בישראל ומהר מאוד עמד בהבטחתו כשבעקבות פגישות שקיים נרשמו מספר הצהרות מעניינות, בראשן זו של מפכ”ל המשטרה היוצא יוחנו דנינו שאמר בפה מלא כי יש לשקול את שינוי חוקי הקנאביס בישראל (צפו).

לעדכון הדיווח לחצו כאן.

מאז הצהרתו של דנינו הצטרפו לקריאה גם יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין שאמר כי ראה כמה קנאביס עזר לאשתו, הפרקליט הצבאי הראשי דני עפרוני שדורש כעת להקל על חיילים שנתפסו עם שאריות קנאביס בדמם, שר החינוך לשעבר יוסי שריד שהודה כי צרך קנאביס ואף טען כי זה עשה לו טוב וכן קולות נוספים, אפילו ברשות למלחמה בסמים, שהציגו גישה חדשה לנושא – וכעת אומר ח”כ מגל כי שינוי החוק צפוי להתרחש עוד בקדנציה הנוכחית.

8 ח”כים מכל המפלגות

בהבטחתו לשינוי החוק כבר בקדנציה הנוכחית מסתמך ח”כ מגל על הצעת חוק חדשה שתוגש בקרוב לשולחן הכנסת. ההצעה החדשה – המבוססת על הצעת חוק קודמת שהגישה בשנת 2013 ח”כ תמר זנדברג – תגדיר מחדש את העונשים על החזקת מריחואנה וחשיש לשימוש עצמי. צרכני הקנאביס לא יוגדרו כעבריינים פליליים וקנסות כספיים בלבד יוטלו על אלו שייתפסו עם עד 15 גרם קנאביס.

עפר שלח
ח”כ עפר שלח: 8 חברי כנסת חתומים על הצעת החוק החדשה

בניגוד להצעה שהגישה זנדברג באופן פרטי, מדווח הבוקר כתב ‘ידיעות’ עקיבא נוביק כי על ההצעה החדשה חתומים לא פחות מ-8 חברי כנסת, מכל קצוות הקשת הפוליטית, הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה – מה שיחד עם השינוי המשמעותי בדעת הקהל בשנתיים האחרונות, בהחלט מעלה את הסיכוי לקבלת החוק בכנסת ברוב גדול.

על הצעת החוק החדשה, שתוגש כאמור במהלך השבועות הקרובים, חתומים חברי הכנסת ינון מגל מ’הבית היהודי’, תמר זנדברג מ’מרצ’, שלי יחימוביץ’ מ’העבודה’, עפר שלח מ’יש עתיד’, יואב קיש מ’הליכוד’, ג’מאל זחאלקה מ’הרשימה הערבית’, מרב בן ארי מ’כולנו’ ושרון גל מ’ישראל ביתנו’ – ומלבדם בוחנים כעת גם בש”ס וביהדות התורה את האפשרות להצטרף ליוזמה.

קנסות במקום הפללה

במידה ותתקבל הצעת החוק יוכל כל אזרח מעל גיל 21 בישראל לגדל שתיל קנאביס אחד בביתו. בנוסף תותר החזקת זרעי קנאביס, אך ייבוא של זרעים מחו”ל ייחשב כעבירה.

מי שייתפס מחזיק מריחואנה או חשיש במשקל של למעלה מ-15 גרם, אך לא לצורך סחר, ייקנס בעד 2,000 ש”ח (3,000 ש”ח אם טרם מלאו לו 21).

אזרחים צעירים מתחת לגיל 21 ייקנסו בסך של 1,000 ש”ח במידה וייתפסו עם כמות לשימוש עצמי ובקנס של 1,500 אם ייתפסו מעשנים גראס בכל מקום שהוא.

אם הצעת החוק תזכה לתמיכה, תצטרף ישראל לשאר המדינות שהתקדמו למדיניות אי-הפללה כמו: הולנד, צ’כיה, גרמניה, קנדה, בלגיה, שוויץ, דנמרק, קרואטיה, חלק ממדינות אוסטרליה, מכסיקו, פרו, צ’ילה, ברזיל, קולומביה, אקוודור, איראן וחלק ממדינות ארה”ב.

עם זאת, ההצעה לא מסירה את הקנאביס מפקודת הסמים, היא אינה מתירה גידול מסחרי ורגולציה ואוסרת על עישון קנאביס בפומבי, אשר יוביל על פי ההצעה לעונש קנס של 1,000 ש”ח ובהתאם להוראות הרשות העירונית.

“זה קרוב ממה שחושבים”

אתמול, בראיון לרדיו 103FM חזר שוב ח”כ ינון מגל על הבטחתו ל”לגליזציה כבר בקדנציה הנוכחית” וקבע כי אי הפללת צרכני הקנאביס בישראל “קרובה ממה שחושבים”.

ינון מגל: "בעד לגליזציה - אפעל לקידום אי הפללת צרכני הקנאביס"
ח”כ ינון מגל: “זה הרבה יותר קרוב ממה שחושבים”

“זה באמת צעד קטן והדרך היא הרבה יותר קצרה ממה שחושבים,” אמר. “במשך עשרות שנים רודפים מעשנים ועושים הכל וזה לא עוזר, מאות אלפי אנשים מעשנים קנאביס כי זה חלק מהתרבות ואי אפשר להילחם בדבר הזה. העולם המערבי מבין כיום שצריך להתנהל אחרת ושזה לא הגיוני”.

“אחת המטרות הגדולות של לגליזציה זה לגדוע את היד של סוחרי הסמים והעבריינים שעושים מאות מיליונים מהדבר הזה, זה כסף שצריך ללכת למדינה,” סיכם מגל – שנראה שעושה בחודשיים של כהונה כחבר כנסת יותר ממה שעשו אחרים לפניו בקדנציות שלמות.

הצעת החוק במלואה:

https://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/decriminalization-bill-israel-2015-magal-new.pdf

חדשות