14 חודשי מאסר לנאשם שגידל 179 שתילי קנאביס בדירה

בן 29 שגידל 179 צמחי קנאביס ואף גנב חשמל משכניו בשווי של למעלה מ-20 אלף ש”ח, נשפט ל-14 חודשי מאסר. עורך דינו גאה בתוצאה, שנמוכה מדרישת התביעה לעונש 24 חודשי מאסר.

תושב ראשל”צ בן 29 הואשם בכך שבין החודשים מרץ לאוגוסט 2016 ניהל חדר גידול קנאביס ובו 179 צמחים.

כדי להימנע מחשבון חשמל מנופח, שאף עלול להסגיר את מעשיו, העביר הנאשם חלק מחוטי החשמל של דירתו דרך דירה אחרת והפנה אליהם את החשבון ע”ס 27,043 ש”ח.

השופטת עינת רון
השופטת עינת רון, בית משפט השלום ראשל”צ (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

מלבד 179 הצמחים שנתפסו בשפיטת משטרה על הדירה, נמצאו במקום גם כ-4 קילוגרם קנאביס בתפזורת, שיחד עם הצמחים הביאו להאשמתו בהחזקת 71.2 ק”ג קנאביס.

למרות הכמות הלא קטנה של קנאביס שהוחזק באופן לא חוקי ועל אף דרישת התביעה להשית על הנאשם עונש של 24 עד 48 חודשי מאסר, קבעה השופטת עינת רון מבית משפט השלום בראשל”צ עונש נמוך יותר בחומרתו.

סניגורו של הנאשם, עו”ד אלון אייזנברג, הדגיש בפני השופטת כי מדובר במי שזו לו ההסתבכות הראשונה עם החוק וכן שהסיבה להסתבכות היא התמכרותו לשימוש בקנאביס.

הנאשם הביע חרטה על מעשיו ואמר כי מבין שמעשיו היו פסולים וכי בכוונתו ‘לפנות לדרך חדשה’. בחודשים לאחר מעצרו עבר בדיקות שתן שנמצאו נקיות.

שירות המבחן הביע תמיכה בהקלה על הנאשם ובהטלת עונש עבודות שירות בלבד. “הגם ששירות המבחן ער לחומרת העבירות, הוא סבור כי שליחתו של הנאשם לכליאה ממשית תקטע את ההליך השיקומי,” ציינו.

השופטת רון הקשיבה לדברי שירות המבחן ובקשות הסניגור, אך סירבה להתפשר על עונש עבודות שירות בלבד וגזרה על הנאשם עונש מאסר בפועל.

בגזר הדין נקבע לבסוף עונש של 14 חודשי מאסר בפועל, 9 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים לכל עבירת ‘פשע’ בפקודת הסמים, 6 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים לכל עבירת ‘עוון’ בפקודת הסמים, קנס ע”ס 10,000 ש”ח וחילוט 2,520 ש”ח שנמצאו ברשותו של הנאשם.

למרות העונש שאינו עונש קל, עורך דינו קובע כי מדובר בעונש קל יחסית שלאחר קיזוזו על התנהגות טובה צפוי לעמוד על כ-9 חודשי מאסר.

“למרות הרצון של הפרקליטות למאסר ממושך מאוד אני שמח שבית המשפט קיבל את עמדתנו ונתן ביטוי להליך הטיפולי שהנאשם עבר,” מסר עו”ד אייזנברג.

חדשות