מגלגל...

11/9 – יום השנה לזכרו של פיטר טוש

בשנים האחרונות משוייך התאריך 11/9 עם “אסון התאומים”, אך ה-11/9 הוא גם יום השנה למותו של פיטר טוש שהיה מהמייסדים של הוויילרס, להקתו של בוב מארלי, והמשיך לקריירת סולו מפוארת שנקטעה ברגע בשנת 1987.

אף על פי שצילו של בוב מארלי ליווה אותו לאורך השנים, היה טוש אחד מבכירי הכותבים של הרכב הוויילרס בתחילת דרכם. טוש היה אקטיביסט אמיתי שפעל להפסקת האלימות המשטרתית וקרא לרפורמה בחוקי הסמים ובשוויון זכויות.

פיטר טוש
פיטר טוש

“במקומות כמו יבשת אפריקה למשל, פיטר זוכה לכבוד רב יותר אפילו מבוב מארלי וזאת בזכות האקטיביזם שלו,” מספר רוג’ר סטפנס, מומחה בעל שם עולמי לרגאיי שאף ביקר בישראל בשנת 2006. “הוא (טוש) הוכה עד סף מוות מספר פעמים ע”י המשטרה הג’מייקנית בגלל השקפותיו האנטי-ממסדיות. הוא לא רק דיבר כמו רבים מאמני הרגאיי, הוא גם עשה – ואנשים בכל העולם מכבדים אותו על כך עד עצם היום הזה.”

ברחובות השכונה טרנצ’טאון פגש טוש את בוב מארלי ואת נוויל לויונגסטון, זמר מפורסם שבעתיד יקרא לעצמו באני וויילר, ויחד הקימו את ההרכב “בוב מארלי והוויילרס”.

בשנות ה-60 הושפע טוש מפעילי זכויות אדם כמו מרטין לות’ר קינג, סטוקלי קרמייקל ומאלקולם X, שכתביהם נאסרו לפרסום בג’מייקה ונעצר מספר פעמים במהלך הפגנות נגד רציחות על רקע גזעני.

בשנת 1973 עזב טוש את הוויילרס, ממש עם תחילת ההצלחה הגדולה. יש הטוענים שטוש לא השלים עם “עליונותו” הציבורית של בוב מארלי שהיה בעל גוון עור בהיר יותר ונבחר ע”י האמרגן להוביל את ההרכב להצלחה.

גם זה בטח יעניין אותך
רוג'ר סטפנס
רוג’ר סטפנס

“טוש רצה להוציא את אלבום הסולו הראשון שלו ולצורך כך פנה אל אחד מבכירי סוחרי הסמים במיאמי,” מספר סטפנס. “סוחר הסמים שאל אותו איך הוא מתכוון לקרוא לאלבום שלו וכשפיטר ענה: ‘Legalize It’ (“עשו את זה חוקי”), הסוחר התרגז ואמר לו שלגליזציה תפגע לו בעסקים. בסופו של דבר הוא התרצה והשקיע באלבום הבכורה.”

בעקבות איסור השמעת האלבום החדש בג’מייקה, החליט טוש לפרסם את מילות השירים בתור פרסומת בעיתון ג’מייקני. שנה לאחר מכן פירסם טוש את האלבום השני שלו ‘Equal Right’ (“שוויון זכויות”). השיר המפורסם ביותר מהאלבום הוא “Get Up, Stand Up” שטוש הקליט לראשונה עם הוויילרס.

במשך שנים טען טוש שישנם כוחות שמתכננים להתנקש בחייו ואף כתב על כך בחלק משיריו. בשנת 1987 התגשמה נבואתו כשהוא נרצח ע”י מתנקש שפרץ לביתו.

לפני שנה פורסמו שני האלבומים המצליחים (‘Legalize It’ ו-Equal Rights’), שהופקו מחדש וכוללים קטעי בונוס כולל גרסאות אלטרנטיביות לטובים שבשיריו.

צפו: פיטר טוש עושה את ‘Legalize It’ בהופעה חיה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר