100 מיליון ש”ח בשנה: הקנאביס הרפואי לידי חברת ‘שראל’

ענף הקנאביס הרפואי יעבור לידיה של חברת שרא”ל, ללא מכרז ועד שנת 2019 לפחות ● שווי ההתקשרות כ-100 מיליון ש”ח בשנה עבור קנאביס וכן 1.6 מיליארד ש”ח לשנה עבור אספקת ציוד רפואי לבתי חולים ● צפי ל-26,000 מטופלים בקנאביס רפואי עד שנת 2017 ● מכרז למגדלי קנאביס רפואי יפורסם בהמשך.

לאחר שתוקף ההסכם האחרון עם חברת ‘שראל’ פג בסוף החודש (30.6) ולאחר חודשים ארוכים של דיונים, שלוש הצעות חוק שנדחו שוב ושוב ושוב, ולחץ ציבורי ותקשורתי גדול, הודיע השבוע משרד הבריאות כי ענף הקנאביס הרפואי יעבור כמתוכנן לידיה של חברת הציוד הרפואי שרא”ל עד שנת 2019 – כפי שתוכנן עוד בשנת 2011.

על פי ההסכם, שפורסם באתר ‘מינהל הרכש הממשלתי‘, תוארך כאמור ההתקשרות עם החברה עד לשנת 2019 ושוויה יעמוד על כ-100 מיליון ש”ח בשנה (חצי מיליארד ש”ח סה”כ) בעבור ענף הקנאביס הרפואי וכן 1.6 מיליארד ש”ח בשנה (8 מיליארד ש”ח סה”כ) לאספקת ציוד רפואי עבור בתי חולים.

יובל לנדשפט, מנהל יקר
יובל לנדשפט, מנהל יק”ר

במסמך שפירסם יובל לנדשפט, מנהל יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי), מפורט כי חברת ‘שראל’ תקיים מכרז למינוי מגדלי קנאביס רפואי חדשים וכן מכרזים למינוי חברות שינוע ובתי מרקחת בהם יחולק הקנאביס לחולים. “יודגש כי במצב הנוכחי היום, ייצור מוצרי הקנאביס וההפצה למטופלים מבוצעת על ידי צדדים שלישיים שנבחרו באופן אקראי וללא כל הליך מכרזי,” כתב.

על אף שלחברת ‘שראל’ אין כל נסיון עם ענף הקנאביס מסביר לנדשפט כי היא המתאימה ביותר לניהול תחום זה וזאת מאחר והחברה מנוסה באספקת ציוד רפואי וכן מאחר ובהנהלת החברה יושבים דירקטורים מטעם משרד הבריאות, מה שלדבריו יאפשר בקרה על החלטות המתקבלות בחברה.

לנדשפט אף רמז לטענות על כך שלחברה אין כל נסיון בתחום הקנאביס וכתב כי “בתקופה שבין אישור הפטור הראשוני ועד מועד הגשת בקשה זו הסתיים הליך התכנון ונבנה מודל פעולה מפורט בכל הנוגע לאסדרת תחום הקנאביס לשימוש רפואי.” – עם זאת, על אף דרישה להציג את ממצאי הליך התכנון ומודל הפעולה בהתאם לחוק חופש המידע, לא הוצגו נתונים אלו עד למועד פרסום הכתבה.

במסמך נכתב עוד כי בתוך שלוש שנים צפויה לעלות כמות המטופלים המחזיקים באישור קנאביס רפואי בישראל מכ-16,000 היום, עד ל-26,000 בשנת 2017.

משה פייגלין
ח”כ משה פייגלין

“כשהתותחים יורים, גונבים לנו את הסוסים,” כתב לפני שעה קלה ח”כ משה פייגלין בדף הפייסבוק שלו. “בעוד אנו פועלים למנוע מחברת ‘שראל’ לקבל פטור ממכרז לחצי שנה בסכום של 1.6 מליארד ש”ח מתברר שמשרד האוצר ומשרד הבריאות מתכוונים להתקשר עם החברה לחמש שנים בסכום שמעל 8 מיליארד ש”ח. מדובר בשחיתות מערכתית שמעבירה כספי עתק מתקציב בתי החולים לכיסים פרטיים, ופוגעת בבריאות של כולנו.”

“אני חושב שלכל אזרח במדינת ישראל יש זכות ואולי חובה להגיש את התנגדותו למהלך הזה שינציח את הקשר הפסול בין משרד הבריאות לחברת ‘שראל’,” הוסיף, “מדובר בשוד קופת הבריאות לאור היום ואם לא נתנגד עכשיו, בל נתפלא אם גם אותנו ישימו במסדרון.”

ניתן להגיש התנגדות להצעה בלחיצה על כפתור “הגשת השגות” בקישור זה.

משולחן מגדלי הקנאביס הרפואי ברשיון נמסר כי “אנו סומכים את ידנו על החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי שהחליטה להקים ועדה בראשות הכלכלן ד”ר שלומי פריזט לבחינת המשך התקשרותה של המדינה עם חברת שראל. אנו בטוחים כי החשבת הכללית לא תיתן ידה לנסיון של שראל לקבוע עובדות בשטח ולחייב את המדינה בחוזה לחמש השנים הקרובות, לפני סיום עבודתה של ועדת פריזט וקבלת המלצותיה.”

המסמך המלא:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/sarel-2019.pdf

ראו גם: פייגלין: “שראל חברה בלתי חוקית בעליל”
ראו גם: קנאביס קפיטליסטי: מי עומד מאחורי חברת “שראל”?
צפו גם: כך תחלק חברת “שראל” קנאביס רפואי
ראו גם: בקרוב: ‘קנאביס לייט’, ‘קנאביס פורטה’ ו’קנאביס מדיום’

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר