10 מדינות שנמצאות בדרך ללגליזציה

אחרי אורוגוואי, שהעבירה חוקי לגליזציה היסטוריים בשנה שעברה, וצפון קוריאה, שם הקנאביס מעולם לא יצא מהחוק, מדינות רבות בעולם נמצאות בדרכן להסדרת שוק הקנאביס בחוק. לפניכם 10 מדינות שצפויות להיות הראשונות בתור ללגליזציה במהלך השנים הבאות:

אורוגוואי הפכה בשנה שעברה למדינה הראשונה בהיסטוריה שמאשרת לגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש חופשי. מאז פועלות הרשויות במדינה להסדרת החוק החדש אשר צפוי להיכנס לתוקפו בעוד מספר חודשים, בתחילת שנת 2015.

בכך הפכה אורוגוואי למדינה היחידה בעולם, לצד צפון קוריאה, בה המריחואנה היא חוקית לחלוטין. במקביל הפך רעיון הלגליזציה לנושא מקובל ומדובר ובמדינות רבות שוקלים כעת להצטרף לחגיגה.

אתר Leafly אסף את 10 המדינות בהן ישנו סיכוי גבוה לחוק לגליזציה חדש שיאושר במהלך השנים הקרובות:

1. ג’מייקה

ג'מייקה
לפני כחודש אושר בג’מייקה חוק דה קרימינליזציה להפסקת הפללת צרכני הקנאביס במדינה.

בעקבות החוק החדש ייתכן מאוד וממשלת ג’מייקה תבין במהרה כי עדיף לה לשים ידה על השוק הרווחי כל כך ולמסד את הקנאביס בחוק באופן רשמי על ידי לגליזציה מלאה של מריחואנה.

2. ספרד

 ספרד
על אף שהקנאביס אסור בחוק באופן רשמי, מותר לאזרחים להחזיק מריחואנה ולהשתמש בה בשטחם הפרטי בכל רחבי ספרד. עובדה זו הובילה לפריחתם של מועדוני הקנאביס בברצלונה ובשאר הערים במדינה, שהפכה בעקבות כך ל”אמסטרדם החדשה” של תיירי הקנאביס.

בימים אלו עובדים בממשלת ספרד על רפורמה שתסדיר את הפינה החוקתית הזאת ונראה שהמדינה היא אחת הקרובות ביותר לאשר לגליזציה מלאה של קנאביס בעתיד הלא רחוק.

3. צ’כיה

צ'כיה
צ’כיה היא אחת המדינות הליברליות ביותר בכל הנוגע לקנאביס והפכה בשנים האחרונות למוקד עלייה לרגל לחובבי הצמח. החזקה של עד 15 גרם מריחואנה וגידול של עד 5 שתילי קנאביס בבית נחשבים לעבירות מנהלתיות בלבד ולמעשה מותרים.

בשנת 2013 אישרה ממשלת צ’כיה חוק קנאביס רפואי חדש ולאחרונה אף התעניינה ברכישת קנאביס מישראל, אך סורבה על ידי משרד הבריאות.

4. קולומביה

קולומביה
קולומביה היא אחת המדינות שסובלות יותר מכולן מהמלחמה בסמים וזו שקרבות סוחרי הקוקאין בה הובילו למותם של רבים.

בשנת 2012 אישר בית המשפט העליון בקולומביה את הצעת החוק של הממשלה וקבע כי החזקת עד 22 גרם מריחואנה אינה נחשבת עוד לעבירה פלילית. עוד קודם לכן הצהיר נשיא קולומביה כי הוא בעד לגליזציה כשאמר בראיון כי “על כל מנהיגי העולם לפעול למען בדיקה מחודשת של רעיון הלגליזציה ולהתמקד במאבק בסמים קשים וממכרים כמו קוקאין והרואין”.

5. קוסטה ריקה

קוסטה ריקה
קנאביס אינו חוקי בקוסטה ריקה אבל בפועל קיימת גישה סובלנית כלפי משתמשיו ברחבי המדינה. החזקה וגידול קנאביס אינם נחשבים לעבירות פליליות ולמעשה אינם נאכפים כלל. מעולם לא הוגדר חוק מינימום או מקסימום לצריכה אישית. קוסטה ריקה הפסיקה את הפללת צרכני הקנאביס כאמור, אך מכירה ושינוע של מריחואנה אינם חוקיים במדינה. החוק עדיין מאפשר מתן קנס בשל עישון בשטח ציבורי, כגון תחנת אוטובוס או במסעדה, ובכל זאת זה יהיה מראה נדיר לראות את משטרת קוסטה ריקה עוצרת מישהו בשל עישון בפומבי.

6. פורטוגל

פורטוגל
בתור מדינה חלוצה בתחום, פורטוגל הובילה את את מדיניות אי-ההפללה בכך ששינתה את החוק לגבי כל סוגי הסמים והתרופות בשנת 2001 וביטלה את ההיבט הפלילי על כל שימוש שהוא בסמים. מאז הטיפול בהתמכרות לסמים הוא חלק מדאגה לכלל בריאות הציבור, ואינו עבירה פלילית. בשנים שחלפו מאז, פורטוגל ראתה ירידה מדהימה של 50% בהתמכרות לסמים (עם שיקום חובה כחלק מהטיפול). לגליזציה תהיה הצעד ההגיוני הבא.

7. פרו

פרו
על פי החוק הפרואני, צריכה והחזקה אישית של עד 8 גרם היא חוקית לאזרחים (בעוד שהמכירה והייצור נשארו אסורים בחוק). על פי דברים שנאמרו על ידי ריקרדו סוברון, המנהל לשעבר של ועדת הפיקוח הפרואנית הלאומית לסמים (DEVIDA), פרו עשויה להיות הבאה בתור בדרום אמריקה אחרי אורגוואי, שתאשר לגליזציה מלאה.

8. שוויץ

שוויץ
כמויות קטנות של קנאביס כבר אינן דבר פלילי בשווייץ, המאפשרת גידול של עד ארבעה צמחים לכל אדם בביתו באופן חוקי. כרגע אמנם אין תוכניות רשמיות ללגליזציה, אך העמדות הניטרליות של השווייצרים וחוסר בעיות משמעותיות בכל הקשור לצריכת קנאביס, יוצרות אקלים מושלם להצטרפות ל’סירת הלגליזציה’.

9. מקסיקו

מקסיקו
מקסיקו הינה דוגמא קשה נוספת לכישלון המלחמה בסמים. קרטלי הסמים גורפים מעל לעשרים מיליארד דולר בשנה, בעוד שבפרק הזמן הקצר משנת 2006 עד 2012 מתו מעל ל-60,000 בני-אדם כתוצאה מהחוקים הקיימים. אולם, מאז הלגליזציה בוושינגטון וקולורדו, קרטלי הסמים לאורך הגבול עם ארה”ב מרגישים את המתח הכלכלי, ומתלוננים על כך.

לאחרונה, שתי הצעות חוק הועלו בבירה מקסיקו-סיטי, אחת לאי-הפללה, והשנייה למריחואנה רפואית לחולים, ובמידה ויאושרו חוקים אלו אולי אף נזכה לראות שינוי מהותי בכל הנוגע למדיניות הסמים במפה הפוליטית והמדינית של מקסיקו.

10. קנדה

קנדה
כמחצית מהקוראים בוודאי פשוט צוחקים או חושבים לעצמם, “רגע, זה לא חוקי בקנדה כבר מזמן?”. מי שביקר במדינה הקרה יודע היטב שקנדה כבר שנים מאמצת לחיכה את שוק המריחואנה הרפואית ולאחרונה העבירה מחדש את חוק הייצור וההפצה שמאפשר ליצרנים רשומים לגדל ולשלוח מריחואנה למטופלים ישר לביתם. אמנם במושגים של שימוש להנאה עצמית ויצירתיות, למרות מספר נסיונות לביטול האיסור, קנאביס בקנדה חוקי למטופלים רפואיים בלבד – ידוע ומקובל הוא שהמשטרה כמעט ואינה אוכפת את החוק.

ראויה לציון: ארצות הברית

ארצות הברית
אמנם הממשל הפדרלי בארה”ב ממשיך להתייחס לקנאביס כאל ‘סם מסוכן מדרגה ראשונה וללא תועלת רפואית’, אבל בוושינגטון וקולורדו כבר נקבעו חוקי לגליזציה מלאים ונפתחו חנויות קנאביס חוקיות – במה שנראה כמו פיילוט בדרך ללגליזציה מלאה ביבשת כולה.

ראו עוד:
מדריך עולמי: 25 המדינות בהן הכי שווה לעשן קנאביס
מריחואנה בחו”ל – 10 יעדים מומלצים לביקור (שהם לא אמסטרדם…)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר