10 הנשים המשפיעות בתעשיית הקנאביס בארה"ב

תעשיית הקנאביס בארה"ב, שמתקרבת כבר למחזור של מיליארד דולר, מעסיקה יותר נשים בכירות מכל תעשייה אחרת, והעתיד של המין היפה שם נראה ורוד מתמיד. הכירו: אלו 10 מהנשים המשפיעות בשוק הקנאביס האמריקאי.

בצמח הקנאביס פרחי הנקבה הם אלו המכילים את הקנבינואידים, שאחראיים על שיכוך הכאבים והקלת הסימפטומים של מחלות רבות. באופן מעניין את אותה דומיננטיות של המין הנשי ניתן למצוא גם בתעשיית הקנאביס המתפתחתבארה"ב.

תעשיית הקנאביס בארה"ב מעסיקה כיום יותר נשים בתפקידים בכירים מכל תעשייה אחרת בארצות הברית (ראו כאן) ומתקדמת בצעדי ענק להפוך להיות הראשונה מעולם לגלגל מיליארד דולר ללא שליטה גברית מוחלטת מובהקת בתפקידים הבכירים.

אז הנה 10 נשים החזקות בתעשיית הקנאביס האמריקאית:

1. גרטה קרטר

גרטה קרטר ( Greta Carter), סגנית מנהל 'סיטיבנק' וושינגטון לשעבר ואמא לחמישה, הגישה בשנת 2012 בקשה לרשיון להפעלת שטח גידול קנאביס לצרכי פנאי. לאחר שקיבלה את הרשיון פתחה קרטר את חוות הקנאביס הראשונה שלה 'Life Gardens' (גני החיים) החולשת על שטח של יותר מארבעה דונם ונחשבת לאחת מחוות גידול הקנאביס לצרכי פנאי הגדולות והוותיקות בעולם.

גרטה קרטר - מנהלת את אחת מחוות הקנאביס הגדולות בארה"ב
גרטה קרטר – מנהלת את אחת מחוות הקנאביס הגדולות בארה"ב

השפעתה של קרטר על תעשיית הקנאביס בוושינגטון התחילה עוד קודם, בפעילות החקיקה שקידמה במדינה. בימיהם הראשונים של חוקי הליגליזציה הייתה קרטר ממנסחי 'יוזמה 502' (Initiative 502), שאישרה ייצור, הפצה והחזקה של קנאביס למבוגרים מעל גיל 21, ואף הייתה ממקימי ה-CCSE (הקואליציה לסטנדרטים ואתיקה בתחום הקנאביס), ארגון ללא מטרות רווח ששם לו למטרה שמירת הסטנדרטים והכללים האתיים במסחר בקנאביס, על ידי יצירת לובי, הסברה וחינוך.

קרטר מספרת שבשנת 2012, כאשר עלתה ההצעה למכירת קנאביס לצרכי פנאי, המועצה לפיקוח על האלכוהול מטעם המדינה פנתה אליה בכדי לקבל מידע. "בסה"כ כולנו גדלנו והתפתחנו יחד עם השוק," היא מספרת, "הייתה לי הרבה השפעה על החוקים והתקנות בתחילת הדרך וגם כיום אני עוד משפיעה עליהם."

2. ג'יין ווסט

ג'יין ווסט (Jane West) היא יזמית קנאביס מקולורדו שהייתה הראשונה בשוק להקים ליין מסיבות קנאביס, וכיום מחזיקה בבעלות על שלוש חברות במדינה.

ג'יין ווסט - ממייסדות קבוצת Woman Grow, המחנכת את דור העתיד של הנשים בתעשייה
ג'יין ווסט – יזמית קנאביס, ממייסדות קבוצת Woman Grow

ווסט היא גם אחת ממייסדות קבוצת Woman Grow שהוקמה בשנת 2014. זוהי קבוצה שמטרתה לקשר בין נשים בענף הקנאביס ולהעניק מידע, חינוך והשראה לדור הבא של הנשים של שוק המריחואנה. כשהוקמה, כללה הקבוצה 70 חברות בלבד, אך כיום מתקיימות פגישות הקבוצה מדי חודשב-30 נקודות ברחבי ארצות הברית ומושכות אליהן מעל אלף נשים באופן קבוע.

תעשיית הקנאביס - התעשייה עם הכי הרבה נשים בכירות בארה"ב
ארגון Woman Grow – למען דור העתיד הנשי בתעשיית הקנאביס

3. טיסטה גוש

ד"ר טיסטה גוש (Tista Gosh) מכהנת כיום כסמנכ"לית הרפואה במשרד הבריאות בקולורדו. מאז שהחלה את תפקידה, ניתבה גוש את משאבי המשרד והתקציבים המתקבלים מהמדינה לפעילות המקדמת ומבטיחה את בטחונם ובטיחותם של צרכני הקנאביס.

ד"ר טיסטה גוש - סמנכ"לית הרפואה של משרד הבריאות בקולורדו, ארה"ב
ד"ר טיסטה גוש – סמנכ"לית הרפואה של משרד הבריאות בקולורדו

בדרך כלל האחראים על בריאות הציבור מעדיפים להישען על שיטות ודרכי טיפול מוכחות, אך במקרה של מדינת קולורדו, בה אין רגולציה פדרלית או תקציב מדיני מיועד לתחום הקנאביס, האחריות על פיתוח המערכת הרפואית נופלת בעיקר על כתפיה של ד"ר גוש.

בימים אלה עוסקת גוש במספר שאלות חשובות הנוגעות לקנאביס ובריאות הציבור, כגון האם בטוח לנשים בהריון לצרוך קנאביס, האם צריכת קנאביס מגדילה את כמות הנפילות, הפציעות והתאונות בקרב בני הגיל השלישי ועוד.

4. דייל סקיי ג'ונס

דייל סקי ג'ונס נמצאת כבר זמן רב בפרונט של תהליך הפיכת הקנאביס לחוקי, כאשר היא מדלגת בין כמה תפקידים ותארים שונים. היא פרצה לתודעה לראשונה בשנת 2010 כקול הבולט בקמפיין שניסה להביא ללגליזציה של קנאביס בקליפורניה, אך לא צלח – מה שלא עצר אותה מלהמשיך ולקרוא ללגליזציה בתוך המדינה, בעודה מכהנת כיושבת ראש הקואליציה לרפורמות במדיניות הקנאביס.

דייל סקיי ג'ונס - מנהלת בית ספר למקצועות הקנאביס באוקלנד, קליפורניה
דייל סקיי ג'ונס – מנהלת בית ספר למקצועות הקנאביס באוקלנד, קליפורניה

כמו כן מכהנת ג'ונס כמנהלת בפועל של אוניברסיטת אוקסטרדם (Oaksterdam University) באוקלנד, קליפורניה, שהיא בית הספר הראשון לתעשיית הקנאביס בארצות הברית.

בוגרי בית הספר יוצאים עם הכשרה לעבודה בשוק הקנאביס, מתמחים במסחר בקנאביס, ויכולים להתמקצע בתחומים כמו עניינים חוקתיים, קנאביס ופוליטיקה, בישול עם קנאביס והפקת תמציות מהצמח..

5. לי מורר

ליה מורר (Leah Maurer) היא פעילה חברתית אקטיבית בנושא קנאביס וממייסדי סניף 'גישה חדשה' באורגון (New Approach Oregon), הארגון שעזר בניסוח ובמימון הקרן שמאחורי המסמך "Measure 91" שהכיל את תוכנית הלגליזציה במדינה, שאושרה בנובמבר 2014.

ליה מורר - פעילה חברתית שנחשבת לפנים של הלגליזציה באורגון
ליה מורר – פעילה חברתית שנחשבת לפנים של הלגליזציה באורגון

מורר מכהנת כאחת מראשי 'Women Grow' בפורטלנד ומשמשת כמרצה במפגשי הקבוצה. היא נחשבת לפנים של תעשיית הקנאביס באורגון וידועה בגישתה שמריחואנה היא לא עוד סם מאיים, אלא הזדמנות עסקית שמי שינצל אותה בזמן, יזכה להצלחה גדולה.

6. אשלי פריס סאקט

החוק הפדרלי עדיין מגדיר את הקנאביס בתור סם מסוכן בדרגה 1, בקטגוריה זהה להרואין. במצב בו חוקי המדינות המתירות שימוש בקנאביס מתנגשים עם החוקים הפדרליים שאוסרים זאת, נוצרים שטחים אפורים רבים.

אשלי פריס סאקט - יוצרת תו התקן Green Clean לקנאביס רפואי
אשלי פריס סאקט – יוצרת תו התקן Green Clean לקנאביס רפואי

אשלי היא ממייסדי 'מעבדות קאסקאדיה' (Cascadia Labs), מרכז מחקר ופיתוח שנותן למגדלים רפואיים פרופיל מלא על הגידולים שלהם, כולל כמות ה-THC ופוטנציאל ההזדקקות לחומרי הדברה ממזיקים. לאחר ניתוח של כל הפרטים מקבל כל מגדל מעין תו תקן שנקרא Green Clean.

תו התקן שהחלה אשלי ליצור אמור להחליף את הרגולציה הפדרלית שאינה קיימת בתחום הקנאביס הרפואי, מתוך שאיפה כי לאחר שינוי הסטטוס הפדרלי יוכלו החולים האמריקאים ליהנות מבקרת איכות של ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי).

7. ג'יני בורדיק

ג'יני בורדיק (Ginny Burdick) היא סנאטורית מטעם מדינת אורגון ועורכת דין מהשורה הראשונה בתחום החקיקה הנוגעת לבטיחות בנשק. בעברה ניהלה גי'ני מאבקים חברתיים רבים כמו המאבק נגד עישון במקומות עבודה ושותפות בחקיקה פורצת דרך שעזרה להשתלט על מגפת הקריסטל מת' באורגון.

ג'יני בורדיק - מראשי הוועדה המשותפת לליגליזציה של מריחואנה באורגון
ג'יני בורדיק – מראשי הוועדה המשותפת לליגליזציה של מריחואנה באורגון

כיום מכהנת בורדיק כאחת מראשי הוועדה המשותפת ללגליזציה של מריחואנה, ועדה שהוקמה בכדי לבחון את השינוי בחוק, ומאז מתפקדת כדי לייעל את השוק ולדאוג לרגולציה תקינה שלו.

בורדיק אומרת שהיא פועלת ותמשיך לפעול על מנת ש"שוק הקנאביס יצא מהחושך אל האור". "אם נבצע את כל התהליכים הפוליטיים בדרך הנכונה, נוכל להפוך את החיים של אנשי עסקים ישרים ואזרחים טובים לקלים יותר," היא אומרת.

8. ברוק גרינג

ברוק גרינג (Brooke Gehring) מקולורדו היא בנקאית לשעבר שהקימה את חברת FGS, שמפעילה היום 16 חנויות קנאביס ברחבי המדינה.

ברוק גרינג - ממיסדות קבוצת FGS המפעילה 16 חנויות קנאביס ברולורדו
ברוק גרינג – מנכ"לית חברת FGS המפעילה 16 חנויות קנאביס ברולורדו

ברוק ושני שותפיה, סטיב זימנסקי (Steve Szymanski) ומייקל פארלי (Michael Farley), מחזיקים גם בבעלות על שטחי גידול נרחבים וברשותם עומדים 32 רישיונות גידול תעשייתי מטעם המדינה, בשווי כולל של יותר מעשרה מיליון דולר בשנה.

9. מדליין מרטינז

מדליין מרטינז (Madeline Martinez) פרשה מעבודתה כקצינה במתקן כליאה בקליפורניה בכדי להילחם באיסור על מריחואנה במשרה מלאה, זאת לאחר שראתה במשך שנים את השפעתה ההרסנית של המלחמה בסמים על משפחות רבות.

מדליין מרטינז - מנכ"לית סניף אורגון של הארגון הלאומי לרפורמה בחוקי מריחואנה
מדליין מרטינז – מנכ"לית סניף אורגון של הארגון הלאומי לרפורמה בחוקי מריחואנה

לאחר שפרשה מהקריירה הקודמת שלה במתקן הכליאה, מונתה מרטינז לתפקידמנכ"לית סניף אורגון של הארגון הלאומי לרפורמה בחוקי מריחואנה (National Organization for the Reform of Marijuana Laws).

"בהיותי אישה לטינית, אמא וסבתא לא יכולתי להתעלם מהכמות הרבה והלא מידתית של מיעוטים שנעצרים בעקבות עברות הקשורות למריחואנה" מספרת מרטינז. בנוסף, בשנת 2009 את קפה הקנאביס הראשון במדינה. מקום בילוי עם אווירה של בר, שיועד בתחילת דרכו למטופלי מריחואנה רפואית, אך כיום כל בוגר מעל גיל 21 יכול להיכנס וליהנות ממבחר גדול, מוזיקה חיה ואפילו משחקי סטלנים משעשעים.

10. ליזט קופינגר

ליזט קופינגר (Lizette Coppinger) מאורגון היא הבעלים של חנות הקנאביס המצליחה 'קאנאבנד' והמייסדת של חברת הקייטרינג Joint Scullery, המציעה קייטרינג של מאכלי קנאביס לאירועים.

ליזט קופינגר - מנהלת חברת קייטרינג קנאביס לאירועים
ליזט קופינגר – מנהלת חברת קייטרינג קנאביס לאירועים

לדבריה של קופינגר, מספר הנשים הבכירות בתעשיית הקנאביס האמריקאית מעיד על יכולתו של המין היפה לנהל עסקים אפילו טוב יותר מגברים, וככל שהתעשייה תפרח, מספר הנשים בה ימשיך לצמוח בהדרגה.

ראו עוד:
נשים וקנאביס: 7 שימושים היסטוריים שלא הכרתם
כוכבות פורנו מספרות: האם מריחואנה משפרת את הסקס?
"קנאביס החזיר לי את חיי המין – הגעתי ל-70 אורגזמות ביום"
חקר: נשים מושפעות פחות ממריחואנה – גברים רגישים למאנצ'יז

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט