10 טיפים להגברת כמות הטרפנים בקנאביס

מה ניתן לעשות בכדי להעצים את ניחוחה וטעמה של תפרחת הקנאביס ומאילו טעויות כדאי להימנע – וגם 10 טיפים להגברת כמות הטרפינים בקנאביס – לפרחים עסיסיים וארומתיים.

עם מהפכת הלגליזציה העולמית מגיעים גם שינויים משמעותיים בסטנדרטים המגדירים את איכות הקנאביס. אם בעבר פרחים בעלי ריכוז גבוה של קנבינואידים והשפעה פסיכואקטיבית חזקה היו המדד היחיד כמעט שעמד במבחן, הרי שצרכני הקנאביס כיום הפכו לאניני טעם, כאשר למשוואת ‘בדיקת האיכות’ מצטרפים פרמטרים חשובים לא פחות כמו טעם וריח.

האחראים על הטעם והריח של פרחי הקנאביס הם לא הקנבינואידים (THC, CBD וכו’) אלא דווקא ה’טרפינים’ (Terpenes), – ‘לימונן’, ‘בטא קריופילן’ ועוד – המכילים מאות ואלפי ניחוחות שונים המזכירים לעיתים מנגו, לימון, שוקולד וכו’, והם גם אלו שנותנים את הריח המיוחד לאקליפטוס, את הטעם המעקצץ לקינמון ולג’ינג’ר ואת הצבעים הצהובים לפרחים. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו גם כי מעבר להשפעה על הריח והטעם, לטרפינים ישנן גם סגולות בריאותיות טיפוליות משל עצמם.

טרפינים קנאביס

בעקבות הממצאים החדשים רבים מגדלי הקנאביס מחפשים כעת דרכים להגברת ייצור הטרפינים בצמח, אז הנה 10 טיפים למגדלים מתחילים ומתקדמים כאחד, אבל בטרם ניגש למלאכת שיפור הארומה של הפרחים חשוב להכיר מספר דברים בסיסיים הנוגעים לגידול של קנאביס משובח, והם:

כעת, לאחר הבנה אלמנטרית של הנושא, ניתן להמשיך לקראת שלושת הצעדים הדרושים לגידול קנאביס טעים ומריח:

כך נגביר את כמות הטרפינים בקנאביס

הטרפינים מסונתזים על ידי הצמח ונחשבים ל”מטבולים משניים” (תרכובות בעלות תפקידים תומכים אך לא בהכרח חיוניים לאורגניזם) המיוצרים בעיקר בשלב הפריחה של הקנאביס. על ידי תפוקת טרפינים גבוהה ניתן להבטיח ניצול אידיאלי של הפוטנציאל שיש לזן להציע מבחינת טעמו וריחו.

1. להלחיץ את הצמחים מעט

עצה זו עבור מגדלים מנוסים בלבד! הכנסת הצמח למצב לחץ (דחק, “עקה”) קבוע עלול להרוג אותו, אולם הפעלת מניפולציות פיזיות על הקנאביס בשלבי הפריחה האחרונים עשוי להוביל להגברת תפוקת הטריכומות והטרפינים.

דרכים נפוצות לכפיית “מצב עקה” כוללות:

 • כיפופים עדינים של הגזע והענפים, מבלי לגעת בתפרחת, כמו למשל בשיטת הקשירות וה-LST.
 • פגיעה קלה בעלים התחתונים (מעיכה או קריעה עדינה של העלווה בתחתית הצמח).
 • הורדת עלים המסתירים את התפרחת ממקור האור.
 • הקפדה על אחוזי לחות נמוכים בשלב הפריחה – בייחוד במהלך השבועות האחרונים.
 • השקייה של הצמח במים קפואים במהלך השבוע האחרון לפני הקציר.
 • לדאוג לחושך מוחלט בחדר 48-72 שעות לפני הקציר.
 • למנוסים בלבד: ישנם מגדלים המניחים לשורשים להתייבש לתקופה קצרה באמצע שלב הפריחה. שימו לב שפעולה זו עלולה לפגוע לצמיתות בצמח.

2. להגביל את כמות הדשן לקראת הקציר

עודף של חנקן במהלך השבועות האחרונים של מחזור הגידול עלול להאט את קצב תפוקת הפרחים. אחת הדרכים להבטיח כמות מינימלית של חנקן תהיה לבצע שטיפה של מצע הגידול והזנה בדשני פריחה ייעודיים המכילים לרוב מינונים גבוהים של זרחן ואשלגן החיוניים לצמח בשלב זה וכמויות בסיסיות בלבד של חנקן.

3. לשמור על טמפרטורה נמוכה בשלב הפריחה

חום גבוה בחלל הגידול עלול לא רק להביא עימו מזיקים ובעיות צמיחה שונות, הוא מסוגל גם לגרום לטרפינים להתאדות באוויר. קנאביס השוהה למשך זמן רב בתנאים של טמפ’ גבוהה עלול לאבד חלק מהטרפינים שלו ועל ידי כך לפגוע בטעם והריח של התוצר הסופי.

הבדלי טמפ' בין היום ללילה
הבדלי טמפ’ בין היום ללילה

4. להקפיד על טמפרטורה נמוכה יותר בלילה מביום

כמעט בכל המקומות בעולם בו גדל הקנאביס בטבע הוא נחשף לתנאים בהם בלילה קריר יותר מביום. ישנן גם עדויות כי בגידול פנים ניתן להגביר את רמת הטריכומות והטרפינים בצמח באמצעות הנמכת הטמפרטורה בחלל הגידול בשעות הלילה. שימו לב שלא מומלץ להגזים ולהקפיא את הצמחים (ברוב הזמנים אין צורך בהפרש של למעלה מ-10-12 מעלות צלזיוס בין הלילה ליום).

כמו כן טמפרטורה קרה עשויה להשפיע על צבע הקנאביס.

5. גידול קנאביס באדמה

יש הטוענים כי גידול באדמה, במיוחד באדמה אורגנית עשירה, עשוי להניב פרחי קנאביס בעלי תכונות טעם וריח חזקות יותר מאלו שמגידול במערכות הידרופוניות. חברת הזרעים ההולנדית Greenhouse Seeds מבצעת מזה כמה שנים מחקר אודות פרופיל הטרפינים המצוי בגידול באדמה ובגידול במצע הידרופוני. בבדיקות שערכו הם שמו לב שעבור רוב הזנים גידול במערכות הידרופוניות מניב יבול גבוה בזמן קצר יותר לעומת גידול באדמה – אולם מנגד גידול באדמה הראה ברוב הבדיקות תוצאות של אחוזי טרפינים גבוהים יותר לעומת הגידול במצע מנותק.

גידול קנאביס באדמה עשירה בדשן אורגני
גידול קנאביס באדמה עשירה בדשן אורגני

6. לא לקצור בטרם עת

דבר מעניין נוסף שהראה המחקר של החברים ב-Greenhouse Seeds היה כי הזמן שבו רוב הזנים מייצרים את מירב הטרפינים הוא במהלך השבועות 6-7 לפריחה, כך שחשוב לאפשר לקנאביס לסיים את תקופת הפריחה שלו ולהגיע לבשלות מלאה.

7. לגדל קנאביס בשמש

חלק מהמגדלים מאמינים כי יש קשר בין סוג האור שמקבל הצמח לתפוקת הטרפינים שלו ומעריכים כי חשיפת הקנאביס לקרני השמש בשלבי הפריחה המאוחרים תשפר את הריח והטעם הסופיים שיתקבלו.

8. לגדל קנאביס תחת נורות לד

אחד הדברים המייחדים את נורות הלד הוא שהן מסוגלות להפיק ספקטרום תאורה מדויק יותר עבור הצמח לעומת נורות הפריקה בלחץ גבוהה המסורתיות (HPS). כך שבדומה לתאוריית הגידול תחת השמש – גם כאן ישנם הגורסים כי גידול תחת נורות לד איכותיות עשוי לשפר את הרכב הטרפינים בצמח.

Afghan Kush תחת נורת לד
Afghan Kush תחת נורת לד

9. עדינות בהתנהלות עם הפרחים

הימנעו מהתעסקות ונגיעות מיותרות בפרחים במהלך הקציר, הייבוש והיישון. התנהלות אגרסיבית עם הפרחים עלולה להרוס טרפינים ובכך לפגוע בארומה שלהם. כמובן שיש צורך לבדוק ולבחון את הפרח מדי פעם, אולם מומלץ להקפיד לשמור על חיכוך פיזי מינימלי.

10. לייבש את הפרחים באיטיות

ייבוש איטי מבטיח שימור אידיאלי של הטרפינים, אולם יש לשים לב שלא לאפשר התפתחות של עובש על הפרח. ישנם מגדלים שתולים את הצמח לייבוש מבלי לגזום קודם את העלים על מנת לעכב את תהליך הייבוש, אך שיטה זו עשויה לגרום לקושי רב בשלב הגיזום שיגיע מאוחר יותר. מגדלים אחרים מאיטים את קצב הייבוש באמצעות העלאת רמת הלחות בחדר לכ-70 מעלות.

דגשים נוספים לייבוש נכון:

 • הימנעו מייבוש חפוז של הפרחים.
 • עדיף לבצע את הייבוש במקום קריר מאשר במקום חמים שעלול לפגום בחלק מהטרפינים.
 • אל תכניסו לצנצנת הזכוכית פרח שעדיין לח מבחוץ.
 • עם זאת: חשוב שהצמחים שמגיעים ליישון יהיו יבשים – אך לא יבשים יתר על המידה.

  ייבוש קנאביס: לאט ובטוח
  ייבוש קנאביס: לאט ובטוח

  הימנעו מטעויות נפוצות

  ישנן מספר דרכים באמצעותן ניתן לפגום בטעם ובארומה של התפרחת ועל כן היזהרו מעובש או ריקבון התפרחת. צריכת פרח רקוב או עם עובש תגרור טעם לוואי ובעירה קשה הגורמת לשיעול, לכן מומלץ מאוד לבצע בדיקה של הפרחים ושטיפה של המצע במידת הצורך.

  כמו כן יש המזהירים מפני שימוש במנטרלי ריחות בחדר ולדבריהם המצאות של תכשירים המבוססים על שמנים אתרים בסביבת הצמחים, עשויים להותיר חותם על הרכב הטרפינים שהצמח מפיק. עם זאת ישנם חילוקי דעות גם בנושא זה, כאשר אגרונומים ובוטנאים מסוימים טוענים כי כל עוד אין מגע פיסי ישיר בין החומרים לצמחים, הרי שההשפעה על הטרפינים לא תהיה ניכרת כלל.

  ראו גם:
  לימונן: סוד ניחוח ההדרים של הקנאביס
  האנטומיה של הקנאביס: חלקי הצמח
  סאטיבה או אינדיקה? איך לבחור זן קנאביס מתאים מבחינה בריאותית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר