10 דברים שלא ידעת על ההיסטוריה של הקנאביס

גם אם אתם מחשיבים עצמכם כמומחי קנאביס בינלאומיים, הנה לפניכם 10 דברים שכנראה לא ידעתם על ההיסטוריה של הקנאביס.

תאמינו או לא, ynet בסרטון הסברה על קנאביס!#חזון_אחרית_הימים

Posted by ‎קנאביס‎ on Monday, February 22, 2016

הרקע לאיסור על השימוש בקנאביס מלא בנתונים ופרטי היסטוריה פיקנטיים שרק מעטים מכירים. רוב מוחלט של אוכלוסיית העולם עדיין מושפע מעשרות שנים של שטיפת מוח באמצעי התקשורת ורק אחוזים בודדים מבינים באמת מדוע הוצא הקנאביס מהחוק וכיצד הוא היה בשימוש במשך אלפי שנים עוד משחר ההיסטוריה.

היסטוריה קנאביס מריחואנה

עם זאת במהלך השנים האחרונות, ובעזרת הפייסבוק והאינטרנט בכלל, נחשפת האמת על ההיסטוריה של הצמח השנוי במחלוקת – מה שמוביל ליותר ויותר אנשים המבינים כי הגיעה העת לעצור את הטירוף ולבטל את האיסור על השימוש בצמח.

אך גם המומחים הגדולים ביותר בתחום אינם מכירים את כל הפרטים. הנה לפניכם 10 דברים שכנראה לא ידעתם על קנאביס:

1. המעשנים הראשונים חיו בסין העתיקה

בערך בשנת 2727 לפנה”ס, הקיסר הסיני האגדי שן-נונג חיבר אנציקלופדיה של סמים והשימושים שלהם, שכללה בתוכה גם את צמח הקנאביס, אשר כונה על ידי הסינים בשם “מא”. מעבר לתיעוד הכתוב, לפני שש שנים, ארכיאולוגים שחפרו במדבר ‘גובי’ בסין מצאו את מצבור הגראס העתיק בעולם בתוך קבר של השאמאן של השבט – אותו שבט שאצלו נמצאו גם המכנסיים העתיקות בעולם. המטרה שלשמה אסף השאמאן את הקנאביס הייתה ברורה לחוקרים, שכן חלקי הצמח הזכריים שאינם פסיכואקטיביים הופרדו מהמצבור.

הסינים אינם העם העתיק היחיד שאהב לעשן. היוונים והרומאים השתמשו בקנאביס, וכך גם האזרחים של האימפריות האיסלמיות. בשנת 1545, כובשים ספרדים הביאו את הקנאביס ל”עולם החדש” (אמריקה), כאשר הם החלו לשתול זרעי קנאביס בצ’ילה על מנת לייצר סיבים מ-Hemp (קנבוס).

2. האבות המייסדים של ארה”ב גידלו קנאביס

זו עובדה ידועה שהאבות המייסדים של ארה”ב גידלו קנאביס, אבל טכנית היה מדובר ב’המפ’ (קנבוס) לשימוש תעשייתי. Hemp הוא זן של קנאביס סאטיבה שמכיל כמות THC נמוכה יותר, אשר שימש כמקור עיקרי לסיבים באותה תקופה. אך הויכוח נמשך בנוגע לשאלה האם האבות המייסדים גם עישנו קנאביס בנוסף לגידולו. רוב ההיסטוריונים סבורים שאין הוכחות חותכות לכך, למעט ציטוט מיומנו של תומס ג’פרסון שמספר על חיבתו לעישון Hemp, אך האמינות של אותו ציטוט מוטלת בספק.

3. חשיש הפך פופולארי במערב בזכות שני ספרים

“הרוזן ממונטה קריסטו” ו-“סיפורי אלף לילה ולילה”, אוסף של סיפורי עם ערביים מתקופת הזהב של האיסלאם, שחלקם הפכו לנכסי צאן ברזל בתרבות העולמית.

באחת הסצנות ב”רוזן ממונטה קריסטו”, שלא הייתה מביישת את פרסומות ההפחדה של הרשות למלחמה בסמים, הרוזן משכנע באופן מרושע את אחת הדמויות לצאת איתו להרפתקת חשיש מערפלת חושים ודוחק בו: “טעם את החשיש, אורח, טעם את החשיש!”. ב”מעשיות אלף לילה ולילה” ישנם אזכורים רבים של חשיש, כולל הסיפור “מעשייתו של אוכל החשיש” (The Tale Of The Hashish Eater).

גם ‘מונטה קריסטו’ וגם ‘סיפורי אלף לילה ולילה’ מצאו קהל רחב במערב בזכות התיאור האקזוטי שלהם של הרפתקאות בארצות זרות שבמקרים רבים לוו בשימוש בסמים, והשימוש בחשיש נתפס במערב כדרך לחוות חלק מהקסם הזר של המזרח הרחוק.

4. למריחואנה התחיל לצאת שם רע עוד לפני שנת 1900

סיפורים מופרכים על אלימות שנובעת משימוש במריחואנה נתנו לצמח מוניטין רע בארה”ב כבר בסוף המאה ה-19, למרות שהצמח עשה את העלייה שלו לארה”ב רק אחרי המהפכה המקסיקנית ב-1910, כשנחיל של מהגרים מקסיקנים עברו צפונה והביאו איתם את העשב האהוב עליהם.

קבוצות בארה”ב שהתנגדו להגירה החלו להפיץ סיפורים על אלימות שנגרמת על ידי הסם, והשתמשו בשם עם הצליל המקסיקני “מריחואנה” כדי לנצל אותו לטובת התעמולה נגד המהגרים המקסיקנים. התעמולה הגזענית הזו הובילה לפחד רחב מהצמח, שנהפך לפאניקה מוחלטת בתחילת שנות ה-30 כאשר מחקר של הממשלה האמריקנית “קבע” כי מעשי פשיעה שנעשים בגלל השפעת המריחואנה “מבוצעים בעיקר על ידי אנשים מקהילות נחותות גזעית או ממעמד נמוך”.

חלק מסיפורי האימה על מריחואנה שהופיעו בתקשורת באותה תקופה לא היו מזויפים לחלוטין, הם פשוט התבלבלו בין קנאביס לצמח אחר לחלוטין עם שם דומה – צמח הדאטורה שכונה Loco-Weed (עשב המשוגעים), כינוי שניתן אז גם לקנאביס. דאטורה הוא צמח רעיל שגדל בשפע בטבע בארה”ב וגם בישראל. הוא עלול לגרום להזיות קשות, דלוזיות, ואובדן מוחלט של קשר עם המציאות, מה שעלול לגרום להתנהגות מסוכנת.

ההבדל העיקרי בין הזיות לדלוזיות (אשליות) הוא שכאשר אדם חווה הזיות, הוא מודע לכך שמה שהוא רואה אינו אמיתי (לדוגמא – אדם שמשתמש בסמי הזיה כמו LSD יודע שהוא לקח סם, ושהדברים שהוא רואה אינם אמיתיים והם חלק מההשפעות של הסם). בניגוד מוחלט לכך, אדם שמשתמש בדאטורה נכנס למצב אשלייתי בו הוא שוכח לחלוטין שהוא לקח סם, ולעיתים גם שוכח מי הוא – ומשוכנע שההזיות החזקות שהוא רואה הן אמיתיות לגמרי, מה שעלול להיות מאוד מסוכן.

5. אין הסכמה כללית לגבי מקור המילה “מריחואנה”

המילה נשמעת כמו ניב ספרדי, אבל חוקרי שפות מסוימים טוענים כי מקור המילה הוא דווקא בסין או הודו. הצמח עצמו מגיע במקור ממרכז אסיה, וסין והודו היו האזורים הראשונים שהחלו לגדל אותו. תאוריה אחת אומרת שמהגרים סינים הביאו למקסיקו את הביטוי “מה-רן-הואה” שמשמעותו “פרחי צמח ה-Hemp”, ושם הוא עבר התאמה לספרדית והפך ל”מריחואנה”. תאוריה אחרת אומרת שעבדים מאנגולה הביאו את המילה שלהם לקנאביס – “מק’אנה”, לאמריקה דרך ברזיל וזו המילה שעברה התאמה לספרדית והפכה ל”מריחואנה”. עוד תיאוריה טוענת כי המקור לשם הוא דווקא השורש העברי “מר”, שניתן לצמח בגלל הטעם המר שה-THC נותן לו, כנראה על מנת להגן עליו מחיות בר.

על השימוש הראשון במילה דווקא יש הסכמה כללית: היא הופיעה במאמר מ-1894 שמתאר את הצמחים הייחודיים שגדלים בגדות נהר הריו-גרנדה בין מקסיקו לטקסס.

6. הכינוי “Pot” הוא קיצור לשם הספרדי “Potiguaya”

Potiguya הוא משקה אלכוהולי שבתוכו הושרו פרחי קנאביס. התרגום המילולי של המילה הוא “המשקה לטיפול בצער/יגון”. המילה “גאנג’ה” נכנסה ללקסיקון האנגלי במאה ה-19, והיא במקור מהינדית.

7. הנרי פורד המציא מכונית מ-Hemp

בתחילת שנות ה-40 פיתח הנרי פורד, מייסד חברת הרכב “פורד”, מכונית מפלסטיק שתוכננה להיות קלה יותר, חזקה יותר, וזולה יותר ממכוניות המתכת של אותה תקופה. הפלסטיק האיכותי במיוחד שממנו הורכבה המכונית הופק מ-Hemp, אך הרישומים המקוריים למכונית אבדו ולכן אי אפשר לדעת בוודאות.

בין אם המכונית הייתה עשויה מ-Hemp או לא, מדענים עכשוויים ככל הנראה שאבו השראה מהקונספט והם עובדים היום על יצירת מכוניות מ-Hemp שיהיו זולות יותר וחזקות יותר.

8. הוצאת הקנאביס מהחוק נעשתה במקור ע”י הטלת מס

ב-1937 הוטל מס כל כך גבוה על רכישת קנאביס שהרוב הגדול של האנשים הפסיקו לקנות אותו בצורה חוקית, ומכיוון שהעונש על אי-ציות לחוקי המס היה מאסר, הפכה החזקת מריחואנה בפועל ללא חוקית.

ב-1969 קבע בית המשפט העליון בארה”ב כי המס הזה אינו חוקתי מכיוון שמי שרוצה לשלם את המס על הקנאביס שברשותו חייב להודות שיש בידו סם שמספר מדינות כבר הפכו ללא חוקי – ולכן הצהרת מס כזו מפרה את התיקון החמישי לחוקה, הזכות של אדם לא להפליל את עצמו. בשנה שלאחר מכן המס בוטל והוחלף על ידי חוק שלחלוטין הפליל כל החזקה של מריחואנה. עוד לפני העברת החוק הפדראלי הזה, מדינות רבות בארה”ב כבר אימצו את אמנת הסמים של האו”ם מתחילת שנות ה-30, מה שהפך את הקנאביס ומספר סמים אחרים ללא חוקיים תחת החוק המדינתי המקומי.

היום ישנו מצב הפוך – ישנן מדינות כמו קולורדו ו-וושינגטון שעשו לגליזציה של הצמח ב-2012, בעוד שהממסד הפדראלי כעת הוא זה שעדיין אוסר על הצמח.

9. מקור המושג ‘420’ מגיע מקבוצת תלמידי תיכון

ב-1971, חמישה תלמידי תיכון מקליפורניה שמעו על שדה של צמחי קנאביס שהמגדל שלהם לא יכול לטפל בהם יותר. להוטים למצוא את האוצר הירוק והדביק, התלמידים סיכמו להיפגש מחוץ לבית הספר בשעה 4:20 בצהריים כדי לחפש את השדה. הם לעולם לא מצאו את השדה, גם אחרי שבמשך שבועות יצאו בכל יום ב-4:20 אחרי בית ספר לחפש אותו.

אבל מסע החיפושים חסר התועלת שלהם הונצח בתרבות הפופולארית. מכיוון שבית הספר שלהם היה ב-Marin County, נקודה חמה של תרבות-הנגד ההיפית, ובגלל שלתלמידים מחפשי האוצר היה קשר בלתי ישיר לאחד מחברי להקת ה-Grateful Dead פיל לש, המושג 420 הפך בהדרגה לחלק מתרבות העישון של קליפורניה, ואז שאר המדינה.

ראו גם: למה חוגגים את ה-20 באפריל ואיך זה קשור לבוב דילן, יהדות וגימטריה

10. אלסקה עשתה לגליזציה של קנאביס לפני 39 שנים

אנשים רבים בוודאי לא ידעו זאת, בעיקר בהתחשב בסרטון הויראלי של כתבת החדשות מאלסקה צ’רלו גרין שהתפטרה החודש בשידור חי כדי לקדם לגליזציה של קנאביס. אך קנאביס במדינת אלסקה בעצם נמצא בשטח אפור מעניין מבחינת החוק.

ב-1975, בית המשפט העליון באלסקה החליט שהזכות לפרטיות, שהינה אבן יסוד בחוקה של אלסקה, מגנה על הזכות של מבוגרים להשתמש ולהחזיק כמויות קטנות של קנאביס בבית שלהם. למרות זאת, החוק הפלילי של אלסקה כרגע אוסר גם על החזקת כמויות קטנות. כתוצאה מההתנגשות בין החוקים, תושבי אלסקה יכולים להיעצר על החזקה של כמויות קטנות של קנאביס בבתיהם – אבל טכנית בתי המשפט באלסקה מחויבים לא להגיש כתב אישום על החזקה של פחות מ-4 אונקיות (כ-110 גרם).

התנגשות החוקים המבלבלת הזאת עלולה להסתיים מאוד בקרוב: בחודש הבא (נוב’ 14), תושבי אלסקה הולכים להצביע במשאל עם על ההצעה ללגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש לא רפואי.

ראו עוד:
קנאביס – כל ההיסטוריה על רגל אחת
קנאביס היה מותר הרבה לפני שהיה אסור
קנאביס ופולחן – ההיסטוריה הדתית של הקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר