35 תשובות לשאלות הכי נפוצות על קנאביס בגוגל

בדקנו בגוגל מהן השאלות הכי נפוצות בתחום הקנאביס, מצאנו 35 בולטות מתוכן, וענינו עליהן אחת אחת. את השאלות חילקנו לקטגוריות לפי מילות השאלה “מה”, “מי”, “איך”, “למה”, “מתי”, “איפה”, “כמה” ו”האם”. הנה השאלות העיקריות והתשובות עליהן:

מה קנאביס

1. מה זה קנאביס – קנאביס זה צמח ממשפחת ה”קנאביים” (משפחה הכוללת קנאביס וכשותנית). צמח הקנאביס מחולק ל-3 זני עיקריים: “סאטיבה”, “אינדיקה” ו”רודרליס” (על ההבדל ביניהם). מגבעולי הקנאביס ניתן להפיק חבלים ובדים איכותיים, מזרעיו מפיקים שמן למאכל ומפרחיו ועליו ניתן להפיק את הרכיבים הפעילים הגורמים להשפעות שונות. הרכיבים הפעילים נקראים “קנבינואידים” ויש מהם עשרות רבות בצמח. המוכר בהם הוא THC, החומר בעל ההשפעה הפסיכואקטיבית, והשני המוכר הוא CBD, הידוע בסגולותיו הבריאותיות. הקנאביס היה בשימוש לכל אורך ההיסטוריה אך הוצא מהחוק לפני כמאה שנים.

2. מה זה קנאביס רפואיקנאביס רפואי לא שונה בהרבה מקנאביס “רגיל”. כל קנאביס הוא בעל השפעות רפואיות/בריאותיות וכבר לפני שנים ארוכות ולכל אורך ההיסטוריה היה הקנאביס רכיב נפוץ ומקובל בתרופות למגוון מחלות ובעיות בריאותיות. לפני כמאה שנה הוכרז הקנאביס כבלתי חוקי ובשנות ה-90, לפני כ-20 שנה, החלו לדבר שוב על סגולותיו הרפואיות. בשנת 1996 הותר לראשונה הקנאביס לשימוש במרשם רופא בקליפורניה, שם זכה לראשונה לכינוי “קנאביס רפואי”. משם התפשט הכינוי גם לישראל וכיום המושג “קנאביס רפואי” מתייחס לקנאביס שגדל תחת בקרה דקדקנית ותנאי ייצור נאותים וכן כזה שניתן כטיפול על ידי רופא וברשיון משרד הבריאות. למעט זאת אין הבדל מהותי בין קנאביס “רגיל” לקנאביס “רפואי”. לעתים קנאביס “רגיל” אף יהיה פוטנטי, יעיל ובריא יותר ממה שניתן היום כקנאביס “רפואי”.

3. מה זה שמן קנאביסשמן קנאביס הוא בפשטות מיצוי של רכיבי הקנאביס שמופק במגוון רחב של צורות ומאפיינים. כך למשל שמן זרעי קנאביס הוא מוצר מזון בריאותי שאינו גורם להשפעה פסיכואקטיבית המוכרת מעישון קנאביס. שמן קנאביס רפואי יכול להיות מיצוי של רכיבי הקנאביס המעורבבים עם שמן זית או שמן דקלים למשל וניתן לחולים לשימוש בטיפות תחת הלשון כתחליף לעישון או אידוי, בדרך כלל באחוזי קנבינואידים נמוכים, או בצורתו הטהורה יותר ללא ערבוב עם שמנים אחרים ובכך גם בעל השפעה חזקה במיוחד (שמן RSO למשל). שמן קנאביס יכול להיות גם שמן לבישול המכיל רכיבי קנאביס ומיועד לערבוב עם מזון – מוצר שכיום ניתן להשיג רק בהכנה ביתית.

מי קנאביס

4. מי מאשר קנאביס רפואי – קנאביס רפואי ניתן היום בישראל לחולים הסובלים מאחת המחלות או הבעיות הבריאותיות המופיעות ב”רשימת ההתוויות” – רשימה הנקבעת על ידי ועדת היגוי של משרד הבריאות המתייעצת עם רופאים מומחים בתחומם. אם חולה עונה לקריטריונים הנוקשים שהציב משרד הבריאות לקבלת הרשיון, הוא יכול להגיש בקשה דרך רופא מומחה ולהמתין להחלטת המשרד. בפועל יש היום בישראל רק אדם אחד שמאשר אספקת רשיון קנאביס רפואי לחולים והוא ד”ר מיכאל דור. כל שאר הרופאים רשאים רק “להמליץ” על אספקת הרשיון ולשלוח את ההמלצה שלהם, בצירוף תיקו הרפואי של החולה, לבחינת ד”ר דור וצוות משרדו. החריגים בעניין זה הם חולי סרטן המאושפזים בבתי חולים – שיכולים לקבל רשיון שימוש בקנאביס רפואי לתקופה קצרה על ידי רופא בבית החולים. בכל בי”ח ישנו רופא אחד בלבד לו ניתנה אחריות זו.

5. מי רשאי לקבל קנאביס רפואי – כאמור הזכאים לקבלת רשיון קנאביס רפואי הם רק חולים העומדים בתנאים שנקבעו על ידי משרד הבריאות ועל ידי ועדת ההתוויות. נכון לשנת 2016 יש כ-25,000 חולים המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי. מי שרשאי לקבל רשיון לקנאביס רפואי הם רק חולי סרטן, כאב כרוני, קרוהן, קוליטיס, איידס, טרשת נפוצה, פרקינסון, טורט, אפילפסיה, פוסט טראומה וחולים סופניים. יש לציין שלא כל מי שחולה באחת המחלות הנ”ל יכול לקבל את הרשיון, שכן משרד הבריאות הציב תנאים נוקשים ביותר וסעיפים דרקוניים בהם יש לעמוד בכדי לקבל קנאביס, כך למשל ותק של שנים במחלה, נסיון קודם וארוך טווח עם תרופות “רגילות”, ללא רישום פלילי ועוד ועוד (כאן ניתן לעשות בדיקה אוטומטית לזכאות). ישנן הערכות שבקרוב יקבלו קנאביס רפואי גם ילדים אוטיסטים, אך התוויה זו טרם נוספה באופן רשמי.

6. מי מעשן קנאביס באח הגדול – שאלה נפוצה שמצא גוגל היא “מי מעשן קנאביס באח הגדול”, תכנית הטלוויזיה הנצפית ביותר בישראל. במהלך העונות האחרונות עלה נושא הקנאביס בתכנית שוב ושוב, הן מצד אלו שהביעו תמיכה בהתרת השימוש בו – ועד העונה בה לראשונה בהיסטורית התכנית הותר למתמודד המחזיק ברשיון שימוש לצרוך קנאביס רפואי בעת שהותו בבית המפורסם בישראל. מפאת סודיות רפואית לא ניתן לחשוף את שמו של המתמודד שצרך קנאביס אך בחיפוש קצר בגוגל אפשר לאתר את התשובה. נציין שמלבדו ישנם דיווחים על אנשים נוספים שצרכו קנאביס בעת שהותם בבית “האח הגדול”.

איך קנאביס

7. איך להכין שמן קנאביס – ובכן, כדי להכין שמן קנאביס צריך קודם להחליט איזה סוג של שמן קנאביס רוצים להכין. כפי שתואר לעיל ישנם מספר סוגים של שמני קנאביס. אם מדובר בשמן קנאביס לבישול כאן יש מדריך מתאים. מתכון לשמן קנאביס רפואי ניתן למצוא כאן. אם מדובר בשמן קנאביס מרוכז (RSO) כאן יש מדריך מתאים. אם מדובר בשמן זרעי קנאביס (שמן המפ) כנראה שעדיף לרכוש אותו כאן. ישנם מספר סוגי מיצויי קנאביס כמו טינקטורות (מדריך הכנה), BHO המכונה “שמן חשיש” (מדריך הכנהׂׂ) ועוד.

8. איך קוצרים קנאביס – אחרי שמשקיעים זמן רב ותשומת לב בגידול הקנאביס, מגיעים לשלב קציר הפרחים. אך כיצד נדע מתי בדיוק הגיע זמנם של הפרחים לקציר? מתי הם מוכנים לקטיף שלאחריו יועברו לייבוש לפני צריכה? בשביל זה הכנו מדריך מפורט כאן, אך בקצרה נסביר שמועד קציר פרחי הקנאביס הוא משתנה בהתאם לאופן ההשפעה המבוקש. על פרחי הקנאביס ישנן טריכומות – בועיות המכילות את הרכיבים הפעילים. בעזרת מיקרוסקופ בוחנים את צבען של הטריכומות וכך ניתן לדעת מתי לקצור. אם רוצים השפעה פסיכואקטיבית חזקה בעיקר על הראש מומלץ לקטוף את הפרחים ולהעבירם לייבוש כאשר הטריכומות בצבע שקוף עד לבן/אפור. אם רוצים השפעה יותר “כבדה” שמשפיעה גם על הגוף עדיף לקטוף את הפרחים כשהטריכומות בצבע ענברי כהה יותר. הקטיף המומלץ מתבצע בדרך כלל בשלב הביניים שבין שתי האפשרויות הנ”ל, כלומר מעט לאחר שהטריכומות נהיות אפורות וכשחלקן כבר הגיע לצבע הענברי-חום-אדמדם.

9. איך לגדל קנאביס – ישנו מגוון אדיר של שיטות לגידול קנאביס. ישנו קנאביס הגדל באדמה בחוץ (גידול גרילה), כזה המגודל בחממות (בדרך כלל קנאביס רפואי), יש קנאביס הגדל באדמה במקום סגור (רוב המגדלים הביתיים הלא חוקיים) ויש הגדל ללא אדמה ועל בסיס מים מועשרים בדשנים (גידול הידרו). בהתאם לכך גם התשובה לשאלה “איך לגדל קנאביס” משתנה לפי הדרישות והתנאים. יש לזכור שגם בכל שיטת גידול ישנן שיטות פרטניות מדוקדקות יותר ובמרבית המקרים כמעט ולא נמצא שני אנשים המגדלים את הקנאביס בדיוק באותו האופן. ישנם כמובן סוגי דשנים שונים, סוגי תאורה שונים, טמפרטורה, לחות ותנאים סביבתיים שונים וכן הלאה – כל אלו משפיעים על השאלה איך לגדל קנאביס. כאן באתר יש המון מדריכים על גידול נכון של קנאביס ובפורומים המקצועיים ניתן להיעזר בחברים שישמחו לחלוק ממומחיותם בנושא. שימו לב שככל הנראה כל מגדל קנאביס בו תתקלו יטען שהוא המגדל הטוב ביותר וששיטת הגידול שלו היא הטובה והנכונה ביותר. בסופו של דבר קנאביס ככל צמח צריך בעיקר אור (שמש או נורה מתאימה המדמה את אור השמש), מים (עדיף מועשרים ובאחוזי PH מתאימים) ואדמה (איכותית כמובן ומאווררת, או מים מועשרים בדשנים מתאימים ומערכת הזנה). כאן יש כמה טיפים על רכישת ציוד לגידול.

10. איך לייבש קנאביס – ייבוש קנאביס לאחר הקטיף ולפני הצריכה הוא תהליך חשוב במיוחד – יותר מכפי שמשערים בדרך כלל – וזה שיכול לעשות את ההבדל בין קנאביס בינוני לקנאביס מעולה. בעיקרון השיטה המומלצת היא לתלות את פרחי הקנאביס במהופך כשהם עוד על הענפים ולא צמודים אחד לשני. טמפרטורת החדר צריכה להישמר סביב 20 מעלות במשך 3 הימים הראשונים, ולאחר מכן יש להורידה לכ-17-18 מעלות. התהליך כולו צריך לקחת בין 10-20 ימים. כאן באתר יש מדריך ייבוש ויישון מעולה המפרט את שלבי הייבוש בדגש על טמפרטורה, לחות ואוורור, כמו גם את שלבי תהליך היישון, תהליך שיכול להקפיץ את הקנאביס שלכם מדרגה נוספת קדימה.

11. איך קנאביס משפיע על המוח – השפעת הקנאביס על המוח היא אחת השאלות הנפוצות ביותר והסיבה לכך כמובן היא שאין לשאלה זו תשובה חד-משמעית. מצד אחד פורסמו מחקרים שטענו שצריכת קנאביס קבועה עלולה לגרום לשינויים ואף לנזקים למוח האדם, בעיקר כאשר מתבצעת בגיל צעיר. מצד שני פורסמו מחקרים שטענו שלצריכת קנאביס אין כל נזק קבוע על מוחם של אנשים, אפילו לא צעירים, ואף כאלו שגרסו כי קנאביס עשוי לעודד צמיחת תאי מוח חדשים בתהליך נדיר הנקרא נוירוג’נסיס. לצד הטוענים על נזקים עומדות עדויות של אנשים שהתאשפזו במוסדות לאחר צריכת קנאביס ממושכת – ומנגד עומדים מאות מיליוני צרכנים בעולם וכן מאות אלפי מטופלי קנאביס רפואי, להם לא נגרם כל נזק משמעותי, או כזה שדווח עליו.

12. איך קנאביס הורג סרטן – גם זו שאלה לא פשוטה. תרופה אמיתית לסרטן עוד לא נמצאה באופן רשמי, אבל במחקרים שנערכו במעבדות נמצא שרכיבים בקנאביס מצליחים להשמיד תאים סרטניים וללא תופעות הלוואי הקשות הנגרמות מכימותרפיה. בשנים האחרונות מתגברים הדיווחים העצמאיים על אנשים שטיפלו בעצמם בעזרת שמן קנאביס מרוכז והצליחו להקטין ולהעלים גידולים סרטניים בגופם. הממסד הרשמי לא מקבל עדיין את טענות אלו למרות שלאחרונה הרשות האמריקנית למלחמה בסמים הודתה בנתון זה רשמית.

13. איך קנאביס מזיק – אם נשאל את הרשות למלחמה בסמים אז קנאביס הוא כנראה אחד החומרים המסוכנים בעולם. במהלך השנים פורסמו מחקרים שטענו שקנאביס גורם לפסיכוזות, סכיזופרניה, אלימות, התאבדויות, תאונות דרכים וגם למוות. בפועל נראה שהסכנות קטנות בהרבה, גם לעומת חומרים חוקיים נפוצים ביותר. למרבה ההפתעה קנאביס הוא אחד החומרים הבודדים בטבע שמנת יתר ממנו לא תגרום למוות. עד כה לא נרשם מקרה מוות מתועד כתוצאה ישירה של שימוש בקנאביס. השפעות של קנאביס שעשויות להיחשב כ”נזקים” גם על ידי תומכי הקנאביס וצרכניו הן אולי רוגע, הרגשת שלווה והשלמה עם המצב, שמונעות לעתים פעילות אחרת, מה שמכונה “תסמונת חוסר המוטיבציה”. מחקר חדש מצא לאחרונה שמערכת התגמול במוח מעדיפה את הקנאביס על פני דברים אחרים שאמורים לגרום לאדם להרגיש טוב, ובכך מונעת ממנו לפעול להשגתם. רשויות המדינה גורסות כי קנאביס מזיק למוח – בעיקר עבור צעירים מתחת לגיל 18.

14. איך להבדיל בין קנאביס זכר לנקבה – כמו אצל בני אדם גם אצל הקנאביס יש שני מינים שונים. בעוד צמחי קנאביס זכריים מגדלים אבקנים שלא מיועדים לצריכה, הפרחים על הצמח הנקבי הם התוצר לשימוש. כדי לגלות האם צמח הקנאביס הוא זכר או נקבה יש להמתין לגדילתו עד לשלב הפריחה ולבחון את צמתי הענפים. אם גדלים שם מן “כדורים” הרי מדובר בזכר ויש להשמידו כדי שלא יפרה את הנקבות והן בהתאם ייצרו זרעים במקום פרחים. אם גדלות שערות לבנות מדובר בנקבה אותה ניתן יהיה לעשן או לצרוך בדרך אחרת בהמשך. כדי להיות בטוחים האם צמח הקנאביס שלכם הוא זכר או נקבה, קראו את המדריך הזה.

15. איך להוריד סאטלה של חשיש – לעתים בעת צריכה מוגזמת של קנאביס, עלולות לעלות תחושות לא נעימות, סחרחורות והרגשת פאניקה – בדרך כלל מחשש שיגלו אותנו או מחשש מרשויות האכיפה – שעלולות להוביל אף להתקף חרדה. בכדי להתמודד עם תופעה זו כל מה שעליכם לעשות הוא לשתות משהו מתוק כדי להעלות את רמת הסוכר. ירידת סוכר גורמת בדרך כלל לבעיות אלו. מקלחת טובה, שכיבה על הגב עם מוזיקה, או התכרבלות במיטה עם סרט טוב, יכולים להפוך את החרדה להנאה מושלמת. כאן יש טיפים מעולים וכאן עוד כמה טובים.

למה קנאביס

16. למה קנאביס לא חוקי – קנאביס לא חוקי בארה”ב מאז שנות ה-20 של המאה הקודמת. הסיבה בה השתמשו כדי להוציאו מהחוק היתה כי הוא גורם לכאורה לנזק אדיר, לפסיכוזות, לאלימות ואף למוות. בפועל נראה כי הסיבה להוצאת הצמח מהחוק היתה כלכלית-פוליטית והתבססה על אינטרסים של חברות תרופות, אלכוהול, נייר ופלסטיק – שקנאביס מילא את מקומם עד אז. לאחרונה חשף בכיר לשעבר בממשל האמריקני כי ארה”ב הגבירה את המלחמה בקנאביס בשנות ה-70 רק כדי להשתמש בחקיקה נגד מריחואנה לצורך פשיטות על פגישות וכנסים של שמאלנים ושחורים ומעצרים שלהם בגין החזקת סמים.

17. למה קנאביס מרזה – האם דיאטת קנאביס היא הפתרון המושלם למגיפת ההשמנה? בפשטות ניתן לומר שקנאביס מגביר את קצב הפעילות של מערכות בגוף, מה שסוחט יותר אנרגיה מהגוף ועל כן גם מרזה בשימוש לאורך טווח. טענה זו מנוגדת לכאורה לסטיגמה על המאנצ’יז המשמינים להם גורם עישון קנאביס, אך תופעת המאנצ’יז היא פשוט סימן של הגוף לכך שישנו חסך באנרגיה ועל כן נדרש מזון בכלל או סוכר בפרט. מחקרים שנערכו בנושא חיזקו את מה שנראה במציאות – צרכני קנאביס קבועים הם רזים יותר.

18. למה קנאביס צריך להיות חוקי – קנאביס צריך להיות חוקי קודם כל בכדי שאנשים הנהנים מצריכתו לא ייחשבו כעבריינים פליליים. שנית הוא צריך להיות חוקי בכדי שניתן יהיה לחקור לעומק את סגולותיו של הצמח והפוטנציאל שלו לריפוי מחלות. רבים בעולם הסובלים ממחלות שונות יכולים לכל הפחות להיעזר בסגולות של הקנאביס כפי שנמצאו במחקרים.

19. למה קנאביס גורם – צריכת קנאביס גורמת להשפעה שונה בזמנים שונים ובעבור אנשים שונים. באופן כללי ניתן לומר שצריכת קנאביס במנות מדודות גורמת לרוממות רוח, לשלוות נפש, השלמה עם המצב ופתרון לדאגות, שעמום, חרדה ובעיות שינה. לעתים במנות יתר עלול הקנאביס לגרום לתופעות הפוכות של חרדה, פרנויה וסחרחורות. השפעת הקנאביס תלויה בנסיון הקודם של הצרכן, בזן הקנאביס בו נעשה שימוש ובתנאים הנתונים בעת הצריכה. הנה כמה טיפים על צריכת קנאביס בפעם הראשונה.

20. למה קנאביס טוב – קנאביס טוב להרגעה והשריית שלווה. מלבד זאת הוא נמצא במחקרים כיעיל בטיפול במגוון סימפטומים של מחלות בינהם כאב, בחילות, הקאות, לחץ, חרדה, דיכאון ועוד. בישראל אישר משרד הבריאות את השימוש בקנאביס לסובלים מסרטן, טרשת נפוצה, קרוהן, קוליטיס, כאב כרוני, איידס, אפילפסיה, פרקינסון, אוטיזם, פוסט טראומה ועוד. לכל אלו ולרבים אחרים קנאביס יכול להיות פתרון טוב ביותר. לצד זאת צמח הקנאביס בתצורתו כ”המפ” טוב גם לתעשייה ויכול להחליף את כל מוצרי הפלסטיק והבדים. הוא קל יותר לגידול ומזיק פחות לסביבה, יכול לחסוך את הצורך בהשמדת עצים ויערות ויכול אפילו לשמש להפקת דלק ובטון. הפוטנציאל של קנאביס טרם מוצה וצפוי להתפתח רק לאחר שיותר השימוש בו בחוק.

מתי קנאביס

21. מתי קנאביס מוכן – קנאביס מוכן לקטיף כאשר הטריכומות (הבועיות על הפרחים) מתחילות לתפוס צבע אפור-ענברי. ניתן גם לקטוף את הפרחים עוד קודם בעת שהבועיות שקופות, אך ההשפעה של הצמח במקרה זה תהיה בעלת פסיכואקטיביות מוגברת. קטיף מאוחר יותר, כשהטריכומות כבר בצבע חום-אדום, יפיק השפעה סדאטיבית יותר, מעייפת יותר ומעודדת שינה. כאן יש מדריך מפורט בעניין, כולל תמונות.

22. מתי קנאביס פורח – קנאביס פורח ב-4 שלבים ובהתאם למנגנון האור בסביבה בה הוא נמצא. במידה ומדובר בגידול חוץ הרי שהקנאביס נשתל בחודשי האביב ונקצר בחודשי הסתיו. בגידול פנים מבוקר ניתן לשלוט במועדי הפריחה על ידי כוונון שעות האור והחושך. בשלב הצמיחה מפזרים תאורה רצופה של 24 שעות או מעט פחות מכך וכאשר עוברים לאחר כמה שבועות לשעון 12-12 (שעות אור-חושך) מתחיל הקנאביס לפרוח. תהליך הפריחה נמשך גם הוא כמה שבועות. קנאביס “אוטומטי” יפריח אחרי כמה שבועות ללא קשר לשעות האור והחושך.

23. מתי קנאביס יהיה חוקי – לא ניתן לדעת כמובן מתי זה יקרה ויש מקומות בהם זה כבר קרה. מומחים בתחום מעריכים שבשנת 2020 יהיה שינוי משמעותי מספיק בארה”ב שיביא להקלה על נושא הקנאביס גם אם לא יתיר אותו לחלוטין. בישראל סביר שהחלטה להפוך את הקנאביס לחוקי לא תבוא לפני ארה”ב, אך ייתכן שבשנים הקרובות כבר יאושרו חוקי אי הפללה שיקדמו את המאבק לשחרור הצמח צעד נוסף לעבר המטרה.

24. מתי לקצור קנאביס – אותה תשובה כמו על השאלה “מתי קנאביס מוכן” או “איך קוצרים קנאביס”.

איפה קנאביס

25. איפה קנאביס חוקי – קנאביס חוקי לחלוטין נכון להיום (2016) רק באורוגוואי, ב-4 מדינות בארה”ב ובבירה האמריקאית וושינגטון DC. קנדה תצטרף לחגיגה באפריל 2017 וייתכן שגם כמה מדינות נוספות בארה”ב בנובמבר הקרוב. אך למרות שהוא מוגדר כלא חוקי בכל מקום אחר, בפועל ברוב מוחלט של המדינות המפותחות בעולם הקנאביס יחסית מותר לשימוש – וכאן יש מפה שמציגה זאת בבירור. החל מקופישופס באמסטרדם ועד מועדוני קנאביס בברצלונה, מדינות רבות אימצו מודלים של אי הפללה (דה קרימינליזציה) שמאפשרים לצרכני הקנאביס לחיות את חייהם ללא חשש מאישום פלילי. בישראל המצב הוא אחר והיא עומדת בשורה אחת עם מדינות כושלות שבמקרה הן גם אלו שמקפידות על חוקי קנאביס נוקשים.

26. איפה קונים קנאביס – קנאביס אסור למכירה באופן חופשי כאמור ולמעשה היום אפילו לא על ידי הממשלה. למרות שקנאביס רפואי מחולק לחולים בעבור כסף, התשלום נעשה עבור “שירות” כאשר את הקנאביס עצמו מקבלים בחינם – זאת בגלל אמנת האו”ם עליה חתומה ישראל ואוסרת מכירת קנאביס. קנאביס לא חוקי נרכש דרך סוחרים, “דילרים”, שמגדלים או מפיצים קנאביס שגדל בבתים פרטיים באוהלי גידול ייעודיים ונסתרים מעין הרשויות. על כן מחירם הגבוה – 100 ש”ח לגרם פרח. התחנה המרכזית בתל אביב תמיד היתה מוקד למכירות חשיש, בעיקר על ידי תושבים זרים, ולאחרונה עם השתלטות הפייסבוק על חיינו, גם ברשת.

27. איפה קונים שמן קנאביסשמן קנאביס הנצרך לטיפול רפואי או ל”היי” ללא עישון הוא בלתי חוקי לאזרחים “רגילים” ומותר רק למחזיקים ברשיון משרד הבריאות. מנגד שמן זרעי קנאביס, או נכון יותר שמן זרעי המפ, הוא מותר למכירה מאחר ואינו בעל השפעה פסיכואקטיבית. שמן זה ניתן לרכישה בחנויות טבע, אך שם המחירים גבוהים למדי. במקום זאת מומלץ לרכוש את השמנים ושאר מוצרי ההמפ בחנויות מקוונות ברשת המציעות את אותם המוצרים במחירים נמוכים בהרבה.

כמה קנאביס

28. כמה מעשנים קנאביס – לשאלה כמה אנשים מעשנים קנאביס אין באמת תשובה חד משמעית, לא בישראל ולא בעולם. הסיבה לכך היא שיש יותר מדי כאלו על מנת למנותם וכן שההגדרה של “מעשן קנאביס” היא מופשטת מדי. יש כאלו המעשנים פעם בשנה, יש כאלו פעם בחודש ויש את המעשנים הקבועים – פעם ביום או כל יום כל היום. בנוסף ישנו את אלמנט הבושה או החשש, שגורמים לרבים שלא להודות כי הם צורכים קנאביס להנאתם. על פי סקרי הרשות למלחמה בסמים מדובר בממוצע על כ-9% בישראל הצורכים קנאביס לפחות אחת לחודש, מה שממצב אותה איפשהו באמצע רשימת אחוזי צריכת הקנאביס בעולם. יש לציין שאין כל יחסיות בין אחוז צרכני הקנאביס לבין חוקיות הקנאביס באותה מדינה. יש לציין גם שבשנים האחרונות נרשמת עלייה בצריכת קנאביס ועלייה גם בתדירות השימוש בו.

29. כמה זמן קנאביס נשאר בשתן/בדם – מאחר ורכיבי הקנאביס נקשרים לשומנים בגוף האדם שרידי השימוש יכולים להימצא בבדיקת שתן גם לאחר מספר שבועות, למרות שההשפעה פגה לאחר מספר שעות בודדות. התנהגות זו של הקנאביס היא גם זו שהופכת אותו לכזה שאינו ממכר פיזית כמו אלכוהול, הרואין, קוקאין או משככי כאבים, שנעלמים במהרה והגוף בתגובה מבקש עוד. אך יתרון זה הוא כמובן חסרון כאשר מדובר על נהיגה בכבישים. רבים מואשמים שנהגו תחת השפעת קנאביס למרות שהפעם האחרונה שצרכו קנאביס היתה כמה ימים קודם לכן. נכון להיום אין בנמצא מכשיר שיכול לקבוע בוודאות את השפעת הקנאביס בבדיקה פשוטה בצד הכביש.

30. כמה עולה קנאביס – לשאול כמה עולה קנאביס זה קצת כמו לשאול כמה עולה רכב חדש. זה תלוי. בעוד שמטופלי הקנאביס הרפואי משלמים 370 ש”ח מדי חודש בחודשו עבור כמות הקנאביס שהם מקבלים ברשיון, בין אם מדובר ב-20 גרם או 120 גרם, צרכני הקנאביס הלא חוקי נאלצים לשלם בממוצע 100 ש”ח לגרם, ללא כל הבטחת איכות. חשיש נמכר בישראל בכ-300 עד 500 ש”ח ל”טולה” (8-10 גרם). ג’אראס, שנדיר הרבה יותר, יכול להגיע למחירים של מ-700 עד 1,500 ש”ח לטולה. מחירי הקנאביס נסקו באמצע העשור הראשון של שנות ה-2000 עם חסימת גבולות המדינה בגדרות ועליית תופעת הגידול הביתי, המכונה “גידול הידרו“. שקיות הגראס הבדואי עם הזרעים שהיו נפוצות במאה הקודמת נעלמו כליל והמחירים החלו לעלות מכ-40 ש”ח לגרם ב-2009 ל-60 ש”ח ב-2010 ומשם ל-80 ועד למאה ש”ח לגרם היום. שמענו על כאלו שקנו גם ב-120 ש”ח, מחיר הגבוה ממחירו של זהב!

האם קנאביס

31. האם קנאביס ממכר – קנאביס גורם להרגשה טובה עם מעט מאוד תופעות לוואי וללא סכנת הרעלה או מוות כלל ביחס לכל מוצר אחר כמעט. יחד עם זאת נראה שצריכת קנאביס לא אהודה על כל אחד, כפי ששוקולד, פיצות או ירקות לא אהודים על כל אחד. בממוצע נראה שבין 10 ל-25 אחוז מהאנשים הקנאביס עושה טוב, כשלרבים אחרים הוא גורם להשפעות לא רצויות. רכיבי הקנאביס נצמדים לרקמות השומן בגוף ועל כן שרידיו נותרים גם ימים ארוכים ולעתים גם שבועות לאחר השימוש. עובדה זו גורמת לכך שהקנאביס אינו ממכר כפי שממכרים חומרים שפגים במהרה כמו אלכוהול, סוכר, סיגריות, קוקאין או משככי כאבים.

32. האם קנאביס מסוכן – נהוג לומר שכן, קנאביס מסוכן מאוד, אבל בעיקר לחברות התרופות. זאת מאחר ומחקרים וסטטיסטיקות מצאו שבמקומות בהם הקנאביס מותר יורדת צריכת התרופות בעשרות אחוזים ובהתאם גם ברווחי החברות היצרניות. מעולם לא נרשם תיעוד של מקרה מוות או נזק קבוע ומיידי שנגרם באופן ישיר כתוצאה מצריכת קנאביס, בכל צורה שהיא. מנגד ברשות למלחמה בסמים מזהירים שהקנאביס עלול לגרום לתופעות קשות, בעיקר נפשיות, אך שם לא מתייחסים כלל לכמויות הצריכה או אופיו. בעולם יש מאות מליוני צרכני קנאביס ובישראל 25,000 חולים שצורכים אותו יום יום. טרם דווח על עלייה באחוזי הפסיכוזות, תאונות הדרכים או בעיות אחרות בקרב צרכנים או מטופלים אלו.

33. האם קנאביס פוגע בנהיגה – קנאביס משפיע באופן אחר בכמויות אחרות. כלומר, צרכן לא מנוסה שיטול מנה גדולה של קנאביס עלול לאבד את הריכוז ואת תשומת הלב לפרטים ועל כל יכולת הנהיגה שלו תיפגע ללא ספק. יד עם זאת, בשונה מהשפעת האלכוהול שגורם לעודף בטחון עצמי, השפעת הקנאביס היא הפוכה וגורמת לחוסר בטחון. על כן סביר שאדם שצרך יותר מדי קנאביס יסרב לעלות על ההגה כי ירגיש שהוא אינו מסוגל לנהוג כראוי. לצד זאת, בכמויות מסויימות ולצרכנים מנוסים, קנאביס עלול להועיל לנהיגה רגועה, שלווה ובטוחה יותר. מחקרים שנערכו בנושא וסימולטורים שבדקו זאת מצאו שנהיגה תחת השפעת קנאביס היא איטית יותר ועם פחות מעברים בין נתיבים – אחד הגורמים המובילים לתאונות דרכים.

34. האם קנאביס בריא – קנאביס נמצא כבריא מאוד גם בצורתו הטבעית, ללא עישון. כידוע בעת חימום של הקנאביס משתחררים החומרים הפעילים הפסיכואקטיביים, אך לפני החימום אותם רכיבים, הנמצאים בתצורות חומציות, נחשבים לבריאים במיוחד בפני עצמם. לצריכת קנאביס השפעות מגוונות שעל פי מחקרים יכולים להועיל להקלה סימפטומים של מחלות רבות ולעידוד מצב הרוח והנפש. כמו כל חומר אחר ניתן לומר שקנאביס בריא מאוד בכמויות מסויימות ובאופני צריכה מסויימים, ופחות בריא במקרים אחרים. שימוש נכון בקנאביס יכול להועיל ולהיות בריא ביותר.

35. האם קנאביס פוגע בזיכרון – מחקרים ובדיקות שנערכו בנושא מצאו שקנאביס עלול לפגוע במעט בזכרון לטווח קצר. יחד עם זאת, לאחר הפסקת השימוש הזיכרון חוזר לתפקוד רגיל לחלוטין. מחקר שפורסם בשנת 2013 דווקא מצא שגם שימוש “כבד” בקנאביס לא גרם לפגיעה בזיכרון.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר