תקדים בצה”ל: קצין עישן מריחואנה ולא יורד בדרגה

קצין צה”ל, סגן י’, הורשע השבוע בגין שימוש במריחואנה ולראשונה בתולדות צה”ל – לא יוענש בהורדת דרגה כי “מדובר במקרה חריג”.

נושא השימוש בסמים בצה”ל עולה לאחרונה לכותרות מדי חודש בחודשו: לפני חודשיים דווח לראשונה כי חיילי צה”ל נפגעי ‘צוק איתן’ מטופלים בקנאביס רפואי בבית החולים, בחודש שעבר דווח כי צה”ל מתיר לראשונה לחיילי מילואים לעשן קנאביס רפואי בזמן שירות ובתחילת החודש פירסם צה”ל את פקודת הסמים החדשה שלו במסגרתה הוחלט לאסור על שימוש בגת, גז מזגנים וכל חומר “בעל השפעה משכרת” – גם מחוץ למסגרת הצבאית. עוד נקבע כי חיילים המגיעים שיכורים לבסיס – גם אם לא שתו בעת שהותם בו – יואשמו בשימוש בסמים.

כעת מדווח כתב ‘ישראל היום’, שלומי דיאז, כי לראשונה בצה”ל נרשם השבוע תקדים משפטי כאשר סגן י’, קצין צה”ל המשרת בתפקיד עורפי, לא יורד בדרגה על אף שנתפס והואשם בשימוש במריחואנה בעת שירותו הצבאי.

קצין צהל מריחואנה תקדים

למרות שמדיניות צה”ל אינה מבחינה בין חומרים המוגדרים כסמים קלים לבין אלו המוגדרים כסמים קשים, הוחלט על פי הדיווח כי הקצין לא יורד בדרגה כפי שנהוג בדרך כלל במקרים מסוג זה.

על פי הדיווח, “הקצין הורשע לפני מספר ימים בעבירת שימוש בסם מסוג קנאביס אך למרות הרשעתו ולנוכח נסיבותיו האישיות הוחלט באופן תקדימי כי לא יורד בדרגה.”

גם זה בטח יעניין אותך

הסיבה לתקדים הינה נסיבות המקרה בגינן צרך הקצין את הקנאביס. “במהלך השירות הצבאי נפטר אביו של סגן י’ במפתיע בנסיבות חריגות,” נכתב. “זמן קצר לאחר מות האב נתפס הקצין משתמש בסמים בעת חופשה. הקצין הצעיר התקשה להתמודד עם האבל שחש והנסיבות הנפשיות המורכבות הללו הובילו אותו להשתמש בסם.”

עו”ד דנה נוף, שייצגה את סגן י’, מסרה כי “המקרה של סגן י’ חריג בנוף בתי הדין הצבאיים. הוא הודה במעשה בהזדמנות ראשונה, שיתף פעולה עם החוקרים והביע חרטה כנה. הפרקליטות הבינה את מורכבות המצב וכך נחתמה עסקת טיעון צודקת וראויה.”

לפני חודשיים, עם סיום מבצע ‘צוק איתן’, עצרה המשטרה הצבאית את לוחם צה”ל לאחר שנתפס מעשן ג’וינט בביתו בזמן ההפוגה מהמבצע ובעקבות ההתמודדות עם המראות הקשים בקרב. על אף הנסיבות החריגות פרצו שוטרי מצ”ח לביתו של הלוחם בעת שעישן ג’וינט ועצרו אותו לחקירה. “צה”ל צריך לחבק לוחמים כמוהו ולדעת לגלות מידת מה של סלחנות ולכל הפחות לא להכתימו ברישום פלילי בגין המעשה המיוחס לו ובנסיבות העניין הייחודי,” אמר אז עורך דינו של החייל. “מדובר בחייל שהיה בכוח הפורץ של הלחימה והיה שותף להיתקלויות מכוח עויין”.

ראו עוד:
כן, גם קצינים מעשנים מריחואנה
תמר זנדברג: “גם לחיילים מותר לעשן חשיש”
מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ”ח?
צפו: חיילים רואים חשיש בפעם הראשונה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר