תלונה נגד ערוץ הכנסת: חשד להטיית סקרי בחירות

תלונה רשמית הוגשה אמש כנגד ערוץ הכנסת לאחר שזה מיאן להכליל את מפלגת ‘עלה ירוק’ בסקרי הבחירות שהוצגו לצופים. על פי מכתב התלונה הערוץ פירסם “סקר בחירות שקרי ומזוייף, תוך הסרה והסתרה מוחלטת של עלה ירוק שמשמעותה השפעה ישירה על תוצאות הבחירות”.

במשך שנים נפגעת מפלגת ‘עלה ירוק’ באופן קבוע מכמות גדולה של מצביעים שבוחרים לא להצביע לה מחשש שלא תעבור את אחוז החסימה. אחד הגורמים העיקריים המשפיעים על החלטה בלתי רציונלית זו הינה העובדה כי שם המפלגה לא מופיע בסקרי הבחירות המוקדמים. על אף פניות חוזרות ונשנות של גורמים שונים למכוני הסקרים המובילים בישראל במהלך השנים האחרונות, ממשיכים מכונים אלו ואחרים להתעלם מקיומה של המפלגה.

הסיבה העיקרית לאי-הופעתה של המפלגה בתוצאות הסקרים איננה בהכרח העובדה שרבים אינם יבחרו בה, אלא העובדה שהמפלגה כלל אינה מוצגת לנסקרים בעת שנשאלים לאיזו מפלגה הם מתכוונים להצביע. לראייה, בסקר היחיד שנערך בחודשים האחרונים ובו נכללה המפלגה בשאלת הסקר, הגיעה ‘עלה ירוק’ ל-5 מנדטים – כך על פי סקר של מכון המחקר ‘גיאוקרטוגרפיה’ שפורסם בחודש שעבר.

אורי פז, ערוץ הכנסת
אורי פז, מנכ”ל ערוץ הכנסת

אתמול, א’, נשלח מכתב רשמי למנכ”ל ערוץ הכנסת וכן ליו”ר המועצה לשידורי כבלים ושידורי לווין, עם העתקים לראש הממשלה, מבקר המדינה ומועצת העיתונות בישראל, בדרישה לחקור חשד לאי סדרים והטיית תוצאות סקרי הבחירות המשודרים בערוץ הכנסת.

על פי המסמך שהגיע לידינו, מאשים הטוען, שאינו מטעם מפלגת ‘עלה ירוק’, כי “הסרת מפלגת עלה ירוק מהסקר, משמעותה השפעה ישירה על תוצאות הבחירות בפועל, זאת באמצעות השפעה מגמתית על דעת הציבור, תוך ניצול פלטפורמת ערוץ הכנסת, כלי תקשורת שהוא ערוץ ממלכתי.” על פי כתב הטיעון, “פעולות הסרת עלה ירוק מהסקר הם בניגוד לכללי האתיקה העיתונאית, תוך הפרה של רשיון השידור של הערוץ ורמיסה בוטה של סעיף 12 לחוק שידורי טלוויזיה מהכנסת.”

עוד מזכיר הטוען את פרשת השחיתות שנחשפה ובמהלכה נעצר בין השאר גם מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים יאיר גלר, וכותב כי ייתכן שההסתרה של עלה ירוק מסקר ערוץ הכנסת היא מחדל שנעשה מטעות עורך בלבד שתתוקן בהקדם, אך עם זאת לא ניתן לשלול את האפשרות המחרידה שאינטרסים זרים פועלים ישירות כנגד הסדרה של שוק הקנאביס.

“הסרת מפלגת עלה ירוק מהסקר היא הפרת בוטה של החוק, ומשמעותה פרסום תוצאות מזוייפות,” נכתב במסמך. “לפיכך הנכם מתבקשים לפעול מיידית להפסקת ההסרה, על מנת שהסקר יהיה אמין, נקי מאינטרסים, והוגן לכלל המפלגות המתמודדות.”

בסיכום המסמך נכתב כי “במידה ועלה ירוק לא תיסקר מיידית בסקרי ערוץ הכנסת, אפעל אישית וציבורית בשמי, בשם מסורבי טיפול בקנאביס, ובשם ערך שמירת הדמוקרטיה בישראל, עד למיצוי הדין עם האחראים למחדל ולזיוף, בכל האמצעים המשפטיים והציבוריים שעומדים לרשותי, כולל עתירה לועדת הבחירות המרכזית לכנסת, תלונה למבקר במדינה, עתירה לבג”ץ ואמצעים משפטיים נוספים.”

אורן ליבוביץ’, יו”ר עלה ירוק, אמר הבוקר כי “מדובר בדוגמה מובהקת של ‘דילמת האסיר’. אזרחים רבים שרוצים להצביע לעלה ירוק לא מצביעים כי חוששים ש’יאבדו את קולם’ וזאת על אף שלהצביע למפלגות גדולות חסרות אג’נדה היא היא הצבעה חסרת משמעות בעצמה. הגיע הזמן שהתקשורת הממוסדת תנהג באובייקטיביות הנדרשת ממנה ותציג נתונים הוגנים שלא פוגעים בהגינות הליך הבחירות הדמוקרטי בישראל.”

פניות דומות נשלחו בשבוע שעבר גם מטעם מפלגת ‘עלה ירוק’ עצמה אל מכוני המחקר הגדולים בישראל, ביניהם מכון ‘שריד’ (03-6998593), מכון ‘דיאלוג’ (03-7659559), מכון ‘דחף’ של מינה צמח (03-5127744) ועוד – אך ללא תשובה.

התלונה המלאה כפי שנשלחה אתמול:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/tluna-seker-knesset.pdf

ראו עוד:
עלה ירוק מוכרת קנאביס לתומכים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר