תופעה: תינוקות בקולורדו נולדים עם THC בדם

תופעה חדשה בקולורדו מדאיגה את מחלקת הבריאות: תינוקות לאימהות הצורכות קנאביס בהריון נולדים עם שרידי THC בדמם. למרות הדאגה לא דווח על נזקים שנגרמו. “כולם עברו אצלי בחדר כדי לראות עד כמה הילד פגום, אבל כל הבדיקות הראו שהוא בריא,” מספרת אחת האימהות.

במדינת קולורדו, ארה”ב, שם אושרו חוקי לגליזציה כבר לפני כמעט 4 שנים, הפך השימוש בקנאביס לנפוץ כל כך עד שלאחרונה מדווחים בתי חולים במדינה על תופעה של תינוקות לאמהות הצורכות קנאביס אשר נולדים עם שרידי THC בדמם.

עם זאת, למרות הבהלה שנתון כזה עלול לגרום בציבור הרחב, בפועל לא דווח על נזקים שנגרמו בעקבות הימצאות ה-THC בדמם של התינוקות ולא דווח על בעיות התפתחותיות כאלה או אחרות, כך על פי הדיווח בתקשורת המקומית.

על פי הפרטים בכתבה ששודרה אמש ברשת CBS המקומית, בתי חולים בעיר פואבלו (Pueblo) החלו לגלות שרידי THC בדמם של תינוקות בני יומם במהלך בדיקות שגרתיות שנערכות להם לאחר הלידה. בית חולים אחד ששמו לא פורסם דיווח כי שרידים אלו נמצאו אצל יותר מ-50% מהתינוקות שנבדקו.

לא דווח על נזקים

לויקי יוסטון (Vicky Houston), תושבת מדינת טקסס לשעבר שעברה לקולורדו כדי להיות מטופלת בקנאביס רפואי, נולד בן עם שרידי THC בדמו. בכתבה היא מספרת כי היא “לא רואה כל פסול” בשימוש בקנאביס רפואי גם במהלך ההריון.

אך למרות הלגליזציה והגישה הליברלית כלפי קנאביס בקולורדו, מספרת ויקי כי לאחר שצוות בית החולים המקומי גילה את שרידי ה-THC בדמו של בנה, דרשו הרופאים לבצע בדיקות שיקבעו האם בריאות הילד לא ניזוקה עקב כך.

ויקי יוסטון - "כל הבדיקות הרפואיות תקינות" (מתוך: "קולורדו: תינוקות נולדים עם THC בדם, וללא נזקים כלל")
ויקי יוסטון – “כל הבדיקות הרפואיות תקינות”

“אחות אחרי אחות, מתלמד אחרי רופא בכיר ואפילו עובדות סוציאליות, כולם עברו אצלי בחדר כדי לראות עד כמה הילד פגום או ניזוק בשכלו,” אמרה. “למרות השליליות שכולם הפגינו, כל הבדיקות הרפואיות יצאו תקינות לחלוטין.”

בתשובה לשאלה “האם זה חכם לאימהות שבדרך להשתמש בקנאביס?”, השיבה ויקי כי לכל אישה יש זכות להחליט על גופה שלה, אך הוסיפה כי העובדות שלצידה מראות כי הדבר לא גורם לנזק אמיתי שיגבה את הפחד של הממשל.

“פחדתי שיקחו לי את הילד”

דאנט כריסטנסן (Dannette Christensen), אם אחרת מקולורדו שמשתמשת גם היא בקנאביס רפואי, מספרת כי למרות גישת השלטון המחנכת, בפועל ננקטים נגד אימהות הצורכות קנאביס צעדים דרך שירותי הרווחה.

לאחר שנתגלה בבית החולים כי בדמם של שני בניה קיימים שרידי THC, מספרת דאנט כי האחיות פנו לשירותי הרווחה ואף התקיים דיון בשאלה האם היא רשאית וכשירה להמשיך לגדל את הילדים. בסופו של דבר הוחלט כי היא תמשיך להחזיק בילדיה, אך תקבל אזהרה מנהלתית שתירשם בתיק הרווחה שלה.

דאנט כריסטנסן: "פחדתי שיקחו לי את הילדים" (מתוך: "קולורדו: תינוקות נולדים עם THC בדם, וללא נזקים כלל")
דאנט כריסטנסן: “פחדתי שיקחו לי את הילדים”

“עם כל דלת שנפתחה ונסגרה בחדר הישיבות, אני זוכרת שעלה בי הפחד שיחליטו לבטל לי את המשמורת,” היא אומרת. “פחדתי מאד וחשבתי לעצמי, ‘האם זה היום שבו לוקחים לי את הילד?'”

“חסרים מחקרים”

ד”ר לארי ווק (Larry Wolk), ראש מחלקת בריאות הציבור והסביבה (CDPHE) של קולורדו ורופא ילדים במקצועו, טוען כי אין מספיק מחקרים שיתמכו או יפריכו את השפעתו של ה-THC על מוחם המתפתח ובריאותם של הילדים.

ד"ר לארי ווק - ראש מחלקת בריאות הציבור והסביבה של קולורדו
ד”ר לארי ווק – ראש מחלקת בריאות הציבור והסביבה של קולורדו

“רבות מההשפעות הידועות שיש לעישון קנאביס הן על יכולות הלמידה והמוטיבציה, שתי תכונות שאינן מתפתחות עד גיל בו הילד נשלח לבית הספר,” הסביר ד”ר ווק. “נזקים עתידיים לילד אינם שווים את הסיכון. אולי ישנם יתרונות, אבל לא כאלה ששווים סיכון שכזה.”

בעקבות התפשטות התופעה פועלות הרשויות בקולורדו להשקת קמפיין חינוכי עבור אימהות שבדרך, שנועד להזהיר אותן מנזקים אפשריים שעלולים להיגרם מעישון קנאביס בעת ההריון ובתקופת ההנקה. בינתיים מפנים הרופאים את כל האימהות הסקרניות לארגון מקלט לנשים מכורות לסמים, בו הן מקבלות הסברה לגבי קנאביס.

יש לציין שהמחקר המקיף ביותר שנערך במטרה לבדוק כיצד משפיעה צריכת קנאביס של אמהות על ילדיהן מצא כי ילדים שנולדו לאמהות צרכניות דווקא הראו נתונים טובים יותר מאלו שלא.

ראו עוד:
נשים מעשנות קנאביס בהריון
ילדים לאמהות שצרכו גראס רואים טוב יותר

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר