תופעה: סטודנטים בישראל מממנים את הלימודים באמצעות גידול קנאביס

“מלגת פרח” – ההוצאות השוטפות יחד עם שכר הלימוד מרקיעים שחקים וסטודנטים רבים נאלצים לפנות לעסק בעייתי אבל רווחי במיוחד: גידול קנאביס

זה לא סוד שניתן לזקוף לחובת המלחמה הכושלת בסמים אינספור השלכות שליליות על החברה העולמית כשאחד המשמעותיים שבהם הוא שיעור פשוט בהתנהלות כלכלית: ברגע שמכריזים על מוצר X כ-“לא חוקי”, ערך השוק שלו עולה באופן אוטומטי. העובדה שלא ניתן להשיג את המוצר בצורה מסודרת בחנות, יחד עם העונשים הכבדים שעלול לחטוף אדם הנתפס סוחר באותו מוצר, מוסיפים גם הם למחיר המופקע שנגבה עבורו.

ידע לנצל הזדמנויות: אל-קאפונה
ידע לנצל הזדמנויות: אל-קאפונה

במשך עשרות שנים נהגו ארגוני פשיעה מכל העולם להנות מההפקר כאשר בכל פעם שהממסד דאג להוציא חומר מסוים מהחוק מיד דאגו במאפיה לענות על הביקוש הציבורי וליצור שוק שחור ענק וריווחי מאין כמוהו: זה התחיל עם החבורה של אל-קאפונה, שניצלו את חוקי היובש בתחילת המאה הקודמת בארצות הברית כדי להעמיד את אירגון הפשע שלהם על הרגליים מבחינה אדמניסטרטיבית וכלכלית. סינדיקציות פשע נוספות אימצו את הרעיון במשך השנים עד שהגענו למצב האבסורדי כיום בו ראשי קרטלים במקסיקו ובמקומות אחרים בעולם מחזיקים בעושר בלתי נתפס, נשק, כח והשפעה לאין שיעור.

אמנם כל השמות והגופים מעוררי הסלידה שהוזכרו כאן בהחלט לוקחים נתח מרכזי בשוק הסמים, אולם מסתבר שלמרות זאת יש גם לא מעט אנשים טובים שמספקים חומרים לא חוקיים לשוק. רק שבמקום להשקיע את הכסף ברכישת נשקים לא עלינו – אלו דווקא מעדיפים להשקיע אותו באקדמיה הישראלית.

שיעורים, מבחנים וגידול קנאביס

לפני כחודשיים פרסם האתר “כלכליסט” כי 80% מהסטודנטים בישראל נעזרים בתמיכה כלכלית מההורים לאורך תקופת הלימודים. הנתון הזה בהחלט לא הפיל אף אחד מהכיסא – הלימודים להשכלה גבוהה הם תובעניים במיוחד, דורשים שעות ארוכות של לימוד אינטנסיבי בכיתות יחד עם שיעורים וחזרות לקראת מבחנים בזמן “הפנוי” בבית.

גם זה בטח יעניין אותך

הלו”ז העמוס של הסטודנטים לעיתים רבות אינו מאפשר להם גם ללמוד באופן ראוי וגם לעבוד במשרה חלקית ובלית ברירה הם נאלצים למצוא דרכים יצירתיות שיעזרו להם לממן את התקופה הלא פשוטה הזו: חלקם כאמור נעזרים בהורים, חלקם נתמכים במלגות מסוימות, חלקם חיים על כסף שחסכו במהלך השנים – ויש כאלה שפשוט מגדלים קנאביס:

“בשנת הלימודים הראשונה שלי עבדתי בתור מלצר במסעדה,” מספר עידו (שם בדוי), סטודנט מאזור הדרום. “אבל מהר מאוד שמתי לב שאני לא מצליח לתת שלוש-ארבע משמרות בשבוע מבלי שזה יפגע לי בלימודים.” בלית ברירה החליט עידו לוותר על המשרה במסעדה: “זה היה או כסף או לימודים – בחרתי בלימודים, אבל עדיין היה לי שכר דירה ומלא חשבונות לשלם, לא היה לי מושג איך אני מציל את עצמי מבחינה כלכלית – עד שהתחלתי לגדל קנאביס”.

אתה לא מפחד שיתפסו אותך?

תמיד יש את החשש הזה, אבל בסך-הכל מדובר פה בשניים-שלושה עציצים, אז גם אם תופסים אותי חס וחלילה העונש הוא יחסית נמוך, בטח ביחס לתגמול הכספי שזה נותן…

אבל אם אתה לא מגדל בכמות גדולה עד כמה “התגמול הכספי” הזה משמעותי עבורך?

משמעותי מאוד. בעבודה הרגילה שלי פה הייתי מרוויח 3-4 אלף שקל תמורת 20-30 שעות שבועיות. בגידול קנאביס אני משקיע כל יום רבע שעה בממוצע על משהו שאני אוהב וכיף לי להתעסק איתו. תוך 14-15 שבועות קוצר יבול בשווי שוק של בין עשרים לשלושים אלף שקל. זה סכום לא מבוטל.

כל מה שצריך זה מטר רבוע
כל מה שצריך זה מטר רבוע

ומה קורה כשבאים אורחים?

הדירה אמנם לא גדולה, אבל יש לי מקום טוב לגדל את הצמחים. אם לא היה לי מיקום טוב לא הייתי מתחיל עם זה מלכתחילה. חברים נכנסו ויצאו מהבית ולאף אחד אין מושג על הגידול. באופן כללי מבחינת ריח אין לי כזו בעיה עד לשלבים המאוחרים של הפריחה, אבל גם עם זה יש איך להתמודד.

“אני אפילו לא מעשן גראס”

איתי (שם בדוי), סטודנט מאזור המרכז, מספר כי התופעה התרחבה בתקופה האחרונה: “בחצי שנה האחרונה הרבה אנשים התחילו לגדל בסביבה שלנו, זה הפך להיות מין תחביב מגניב כזה, מצד אחד זה כיף לראות שאנשים לא חוששים לגדל בלי לפחד, אבל מצד שני זה מדאיג כי בכל זאת זו פעולה לא חוקית ואנשים צריכים להבין שעדיף לשמור על דיסקרטיות”.

איתי מתגאה בכך שהוא מגדל כבר שלוש שנים ואיש אינו יודע מלבדו ושותפו לדירה: “אני אפילו לא מעשן גראס, אולי לעיתים רחוקות באיזה אירוע מיוחד, הסיבה העיקרית שאני עושה את זה היא בשביל העניין הכלכלי, ואם מעורב בזה כסף אז חייבים להיות יותר זהירים. חוץ ממני והשותף שלי לדירה אף אחד לא יודע שגדל אצלנו קנאביס. גם מבחינת מי שאנחנו מארגנים אותו – מבחינתו אנחנו סתם עוד כיוון”.

איך קיבלת את הרעיון להתחיל לגדל קנאביס?

הייתי בתקופה קשה מבחינה כלכלית כשהרעיון הזה צץ לי בראש, זה הכל. לא צריך להיות גאון כלכלי כדי להבין שאם משטח של מטר רבוע בדירה אפשר להוציא חומר שנמכר בחוץ בעשרים אלף שקל, כל חודשיים, זו השקעה טובה.

מה עובר לך בראש כשאתה שומע על אזרחים שנתפסים ונעצרים על גידול קנאביס?

כואב לי עליהם, אבל זה רק משכנע אותי עוד יותר לסתום את הפה. אני חושב שרוב האנשים שנתפסים על גידול יהיו או כאלה שהגזימו יותר מידי עם ההפקה שלהם או כאלה טירונים שרצו להתרברב בגידול שלהם.

"זה רק משכנע אותי עוד יותר לסתום את הפה". בתמונה: משטרת ישראל בעוד שירות לאזרח
“זה רק משכנע אותי עוד יותר לסתום את הפה”. בתמונה: משטרת ישראל בעוד שירות לאזרח

אחרי כל הכסף והמשאבים שהושקעו בחסימת הגבול הדרומי והתפיסות הגדולות של הברחות החשיש, נדמה כי במהלך השנים הקרובים משטרת ישראל תצטרך להתמודד עם “אויב” חדש במלחמה בסמים – סטודנטים שמנסים לגמור את החודש.

הכסף הזמין והמהיר תמיד יקרוץ לאוכלוסיות מסוימות בחברה וברגע שהישראלים יבינו את הפשטות שבגידול קנאביס אל מול הפוטנציאל הרווחי שלו, יתכן ורבים ימצאו את עצמם עוסקים בתחביב רק בגלל הפן הכלכלי.

במערכת “מגזין קנאביס” מבקשים להדגיש כי יש מדינות מסוימות שאסורות על-פי חוק לגדל צמחים מסוימים בבית.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר