תביעה נגד “טבע” בגין הונאה: עודדה שימוש בתרופות בניגוד לחוק

תביעת ענק כנגד 5 מחברות התרופות הגדולות בעולם, ביניהן החברה הישראלית ‘טבע’, הוגשה על ידי שני מחוזות בקליפורניה וע”י עיריית שיקגו, באשמה כי במסגרת קמפיין הונאה עודדו החברות שימוש יומיומי בתרופות מרשם משככות כאבים, עד כדי יצירת מגפה של ממש.

ארגון המזון והתרופות האמריקאי (FDA) פירסם לאחרונה אזהרה חריגה כנגד השימוש במשככי כאבים והורה לרופאים לספק את תרופות אלו אך ורק לחולים הסובלים מכאבים קשים במיוחד ולא כפי שהיה נהוג עד כה. כעת מסתבר שבמקביל הוגשה תביעת ענק כנגד 5 מחברות התרופות הגדולות בעולם, ביניהן גם החברה הישראלית ‘טבע’, על כך שעודדו לכאורה את השימוש במשככי הכאבים.

נציגים רשמיים משני מחוזות בקליפורניה, ארה”ב, הודיעו כי תבעו את 5 מחברות התרופות הגדולות בעולם באשמה כי גרמו למגפה של שימוש במשככי כאבים וזאת על ידי “קמפיין הונאה” שמטרתו היתה להגביר את קצב המכירות של משככי כאבים חזקים כגון אוקסיקונטין.

טבע

מחוזות אורנג’ וסנטה קלרה מקליפורניה הגישו את התביעה לאחר עלייה חדה בכמויות המתים ממנות יתר ובביקורים בחדרי המיון בעקבות שימוש בתרופות. חברות התרופות, ביניהן כאמור גם חברת ‘טבע’, מואשמות כעת כי השתמשו בפרסום שקרי, שימוש בפרקטיקות לא הוגנות בפרסום וביצירת מטרד ציבורי.

בתביעה נכתב כי החברות גרמו לעלייה במכירות על ידי מניפולציה שיצרו על הרופאים ובעזרתה גרמו להם להאמין שהתועלת של השימוש בתרופות גדולה מהנזקים, וזאת למרות “עדויות מדעיות רבות הגורסות ההפך”. על פי התביעה, המאמצים של אותן חברות “פתחו את הסכרים, הציפו את המדינה בתרופות וגרמו לתוצאות הרסניות”.

עוד נכתב בתביעה כי החברות עודדו את החולים, ביניהם גם ותיקי מלחמה ומבוגרים, לגשת לרופא ולבקש מרשמים למשככי כאבים להתמודדות עם תופעות בריאותיות נפוצות ושכיחות כמו כאבי ראש, דלקות פרקים וכאבי גב. בעקבות העלייה בשימוש בתרופות נוצרה “אוכלוסיה של מכורים” שגרמה בהמשך לעלייה בשימוש בהרואין.

על אף שחברות התרופות טענו כי מדובר בתרופות שעברו את אישור משרד הבריאות, נציגי התובעים אמרו כי החברות גרמו לציבור להאמין כי הן בטוחות לשימוש יותר מכפי שהן באמת ואף הבטיחו תוצאות שאינן מוכחות, כגון שיפור בשינה ובאיכות החיים. “החברות השתמשו בטקטיקות שיווקיות הדומות לאלו בהן משתמשות חברות הטבק ומנסות להסתיר את ההונאה ואת הקונספירציה מאחורי הקמפיינים,” נכתב בתביעה.

הבוקר (ג’) הוגשה תביעה דומה גם מטעם עיריית שיקגו, העיר השלישית בגודלה בארצות הברית, אשר תובעת את ‘טבע’ וכן מספר חברות נוספות, ביניהן גם “ג’ונסון אנד ג’ונסון”, לאחר שלטענתה אותן חברות גרמו לתושבים רבים בשיקגו להתמכר למשככי כאבים.

על פי כתב התביעה, בעקבות התמכרותם של תושבי העיר לתרופות, נגרם נזק כלכלי לקופת העיר שנאמד במיליוני דולרים. בתביעה נטען כי “מאז 2007 העירייה מימנה כ-400 אלף מרשמים של משככי כאבים מסוג אופיואידים, שעלו לקופה הציבורית כ-9.5 מיליון דולרים”. עוד נטען כי “לעירייה היו עלויות נוספות בעקבות מתן התרופות לטווח הארוך, לטיפול בכאב שאינו סרטן כרוני”.

ראו גם: מה בין משרד הבריאות, חברת “טבע” ומפלגת “יש עתיד”?
ראו גם: קנאביס לגמילה מתרופות מרשם משככות כאבים
ראו גם: שימוש בקנאביס מוביל לירידה של 30% אחוז בצריכת תרופות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר