שר החקלאות: “ישראל תייצא קנאביס לחו”ל – בעוד שנתיים”

השר אורי אריאל הודיע שישראל תייצא קנאביס רפואי לחו”ל והתייחס גם לחוות הגידול החדשה שהוקמה במכון וולקני ומבצעת ניסויים בתחום: “תוך שנתיים יהיה לנו פרוטוקול גידול קנאביס מסודר ואז ניתן לחקלאים לגדל,” אמר. למרות ההתגאות בענף הירוק שר החקלאות מסרב להגדיר את הקנאביס כ’גידול חקלאי’.

תכנית ההסדרה של ענף הקנאביס הרפואי אושרה לפני כחודשיים בממשלה, אך למרות תמיכתם של השרים כחלון ושקד ולצד התנגדותו של השר ליצמן, הוסר ממנה סעיף היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל. סעיף זה לטענת חברות הקנאביס הרפואי הוא היחיד שיכול להכניס להן מספיק כסף (“מאות מיליוני שקלים ואלפי מקומות עבודה“) כדי למנוע עלייה במחירי הקנאביס הרפואי לחולים כאן בישראל.

“חקלאים יגדלו – תוך שנתיים”

לאחר אישור התכנית בממשלה פרסם משרד הבריאות את “מכרז הקנאביס הרפואי” – התנאים המפורטים כיצד בדיוק לקבל רשיון לעיסוק בתחום – כמגדל, כמפעל ייצור או כחברת שינוע – אך לא קבע כלל מועד בו יחלו לפעול חברות חדשות בתחום.

אורי אריאל, שר החקלאות
אורי אריאל, שר החקלאות: “חקלאים יגדלו קנאביס – תוך שנתיים”

במשרד לא ממהרים לאשר לשחקנים חדשים להיכנס למגרש ועד שזה יקרה – וכפי שחשפנו כאן לראשונה – הוקמה במכון ‘וולקני’ חוות גידול שתהיה הגורם הראשי של פיתוח ומחקר גנטי בצמחי קנאביס בישראל.

כעת מאשש שר החקלאות אורי אריאל את הערכות המומחים על כך שהטמעת התכנית החדשה תידחה עוד זמן רב ומודיע שרק לאחר שיילמדו בחווה של ‘מכון וולקני’ כיצד בדיוק לגדל נכון, יוכלו חקלאים חדשים להצטרף.

“במשרד החקלאות מקימים כעת שטחים משמעותיים ברמה של ניסוי והדגמה של גידול הקנאביס, שהוא צמח קודם כל רפואי שעוזר לחולים בכל העולם,” אמר השר אריאל בסוף השבוע לרשת ב’ והודיע כי בכוונתו לאשר את הבקשה לייצא קנאביס רפואי לחו”ל.

“ייצוא מהמדרגה הראשונה”

“ישראל היא מהמתקדמות בידע ואנחנו מתכוונים להפוך את זה לגידול ייצוא מהמדרגה הראשונה ולשפר את הייצוא בכלל של ישראל,” אמר אריאל בגאווה, וזאת למרות שממשיך לעמוד על התעקשותו שלא להגדיר את הקנאביס כ’גידול חקלאי’ – עובדה הממדרת את מגדלי הקנאביס ממועצת הצמחים למשל.

מרכז קנאביס רפואי מכון וולקני
כאן מוקם המרכז הלאומי למחקר בקנאביס (מכון וולקני)

אריאל העריך שייקח למכון וולקני כשנתיים עד שיפתחו “פרוטוקול גידול קנאביס” מסודר וברור ואמר שרק לאחרי כן יוכלו חקלאים בישראל לגדל קנאביס רפואי בעצמם. “אנחנו מעריכים שיהיה לנו פרוטוקול גידול, קרי איך מגדלים מה מרססים מה המחלות וכו’, תוך שנתיים ואז נוכל לתת את זה לחקלאים בשטח,” אמר.

“בינתיים אנחנו צוברים את הידע ואנחנו אחת המדינות הכי מתקדמות בתחום הזה,” סיכם. “החקלאים שלנו ידעו לעשות מזה ייצוא רחב וטוב, לטובת החולים, לטובת המגדלים ולטובת ישראל.”

“כמובן שהכל יעשה בהקפדה שלא תהיה ‘נזילה’ של חומר לגורמים שלא שייכים לעניין הזה,” הוסיף.

האזינו:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר