שר הבריאות הצ’כי לאו”ם: “המלחמה בסמים נכשלה מזמן”

בזמן ששר הבריאות הישראלי יוצא בתקיפות נגד כל רמז ללגליזציה, שר הבריאות הצ’כי הגיע השבוע לועידת האו”ם כדי להסביר לנציגי המדינות מדוע בצ’כיה כבר מזמן לא רודפים את צרכני הקנאביס. “המלחמה בסמים נכשלה מזמן,” אמר. “אחרי רבע מאה של אי הפללה בצ’כיה אנחנו יכולים לומר שמדובר במהלך חיובי.”

שר הבריאות הצ’כי, סבאטופלוק נמצ’ק, ביקר כבר מספר פעמים בישראל בבקשה שיאשרו לו לייבא קנאביס מישראל, אך נתקל שוב ושוב בהתעקשותו של שר הבריאות הישראלי יעקב ליצמן, שטוען שייצוא קנאביס רפואי לחו”ל הוא “לא מוסרי ולא ערכי”, ושל שר הבט”פ גלעד ארדן שקובע כי זה “יוביל לפשיעה חמורה”.

הבוקר (ה’) עמד נמצ’ק על דוכן ועידת הסמים של האו”ם, זאת במסגרת הדיונים הרשמיים שנערכים לקראת הועידה המרכזית (UNGASS 2016) שתיערך ב-19-20 באפריל ועתידה להורות לכל המדינות החברות באו”ם להחיל מדיניות של אי הפללת צרכני הסמים (דה קרימינליזציה) עד שנת 2019.

צפו:

נמצ’ק נתן נאום חוצב וברור כנגד מדיניות ענישת צרכני הסמים, קבע כי המלחמה בסמים נכשלה מזמן ואף הציג נתונים וסטטיסטיקות שהופקו מצ’כיה, שם כבר בשנות ה-90 של המאה הקודמת הופסקה הענישה הפלילית נגד שימוש עצמי בסמים.

גם זה בטח יעניין אותך

“אנחנו מקווים שנשיג קונצנזוס תקיף וברור מטעם הועדה המרכזית של האו”ם (UNGASS) באפריל 2016,” פתח נמצ’ק. “אנחנו מבינים שמקרי מוות רבים הם תוצאה של מה שנקרא המלחמה בסמים. מלחמה שנכשלה לפני זמן רב כבר. אנו מרגישים מחוייבים להענות לקריאה של המדינות שדורשות בחינה מחדש של מדיניות האו”ם. המלחמה בסמים יוצאה לאותן מדינות וממשלת צ’כיה תומכת במדיניות סמים המבוססת על זכויות אזרח, בריאות הציבור ובגישה מבוססת מדע ונתונים עובדתיים.”

“אי הפללה עובדת היטב”

“ממשלת צ’כיה שינתה את מדיניות הסמים והענישה שלה כבר בשנת 1990, כולל דה קרימינליזציה מלאה של שימוש עצמי,” סיפר מעל הדוכן. “אחרי רבע מאה אנחנו יכולים לספק עדויות ברורות שאי הפללה ואי ענישה עובדות מצוין.”

“מדיניות הסמים שלנו מבוססת על 4 עקרונות: מניעה, טיפול, הפחתת נזקים ואכיפה,” הסביר. “כל אחד מהעקרונות נתפס כחלק משלם והם יחדיו מובילים למטרה אחת: בריאות אזרחי צ’כיה. הגישה שלנו מבוססת על עובדות ונתונים בדוקים: יש לנו את המספר הנמוך ביותר של מתים ממנת יתר של סמים. אנחנו עם המספר הנמוך ביותר במספר הנדבקים באיידס בגלל הזרקת סמים, וכך גם בנוגע לנפיצות צהבת בקרב מכורים לסמים.”

“פשע מאורגן בתחום הסמים למעשה כלל אינו קיים בצ’כיה ותודות למדיניות שלנו 85% מהמכורים לסמים נמצאים בטיפול מסודר,” הוסיף. “מצאנו שטיפול בנושא דרך גורמים לא-ממשלתיים נמצא כחיובי ביותר ועדיף על כל נסיון ממשלתי.”

“העובדות ברורות”

נמצ’ק הסביר עוד כי “צ’כיה נמצאת במקומות הנמוכים ביותר מבחינת הנזק שנגרם מתופעת הסמים, וזה לא בגלל שצ’כיה נקייה מסמים. הסיבה היא שעשינו את מיטב מאמצינו כדי להפוך את צ’כיה למדינה בה העבירות הקשורות לסמים יהיו נמוכות ככל הניתן.”

שר הבריאות הצ’כי גם יצא נגד התמיכה של מדינות ערב בעונשי מוות כנגד עברייני סמים. “אנחנו דורשים שעונשי המוות על עבירות סמים יבוטלו לאלתר,” אמר וזכה למחיאות כפיים.

“מדיניות הענישה צריכה להיות תואמת לחומרת העבירה” סיכם. “הפללה, סטיגמה ונידוי חברתי נפוצים היום בגלל מדיניות הסמים הבעייתית היום ועלינו לדון בנושאים אלו בועידת האו”ם. יש עובדות מדעיות ברורות שצמצום נזקים בתחום הסמים מציל חיים ומשפר את החברה. עלינו ללמוד מטעויות העבר ולתקן את הגישה לקראת הטמעת המדיניות עד שנת 2019.”

צ’כיה היא אחת מכ-30 מדינות בעולם שכבר אישרו חוקי אי הפללה. ישראל עדיין לא ברשימה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר