שרת הבריאות של אוגנדה שוללת דיווחי חברת ‘טוגדר’

שרת הבריאות של אוגנדה טוענת כי על פי החוק היא היחידה הרשאית להתיר גידול קנאביס רפואי באוגנדה וכי היא מעולם לא נתנה אישור שכזה לאף חברה - זאת בניגוד להצהרות החברה הישראלית 'טוגדר' שמתעקשת שבידיה כל האישורים.

למרות חשיפת מגזין קנאביס על כך שאין בידיה את ההיתרים הנדרשים על פי חוק לגידול קנאביס רפואי באוגנדה, ממשיכה חברת ‘טוגדר’ בראשות יוחנן דנינו לעמוד על דיווחיה לבורסה כי בקרוב תחל לשווק קנאביס שגדל במדינה האפריקנית.

כזכור לפני כחודש מסרה דוברות משרד הבריאות האוגנדי בתשובה למגזין קנאביס כי לא ניתן אישור לאף חברה לגדל קנאביס או קנאביס רפואי באוגנדה וכי הסמכות הבלעדית לספק היתר כזה – ע”פ החוק באוגנדה – הוא אך ורק משרד הבריאות.

ג'יין אצ'נג, שרת הבריאות של אוגנדה (צילום מסך: יוטיוב)
“מעולם לא נתתי היתר שכזה” – ד”ר ג’יין אצ’נג, שרת הבריאות של אוגנדה (צילום מסך: יוטיוב)

“אין ולו חברה אחת שקיבלה היתר לגדל קנאביס באוגנדה,” נמסר אז מדוברות המשרד. “אם החברה הזו טוענת שיש בידה אישור כזה, אנא שמנהליה יציגו בפניך העתק של אישור זה”.

‘טוגדר’ סירבה לחשוף בפנינו את אותו אישור לכאורה ממשרד המשפטים ובתגובה השיבה רק כי על המגזין להשיג את תשובת שרת הבריאות האוגנדית בעצמה ולא את זו של דוברות המשרד.

לאחר בדיקה מקיפה נוספת שערך המגזין יחד עם עיתונאי מאוגנדה, הודיעה אתמול (ב’) שרת הבריאות של אוגנדה, ד”ר ג’יין אצ’נג (Jane Aceng), כי היא אכן לא נתנה כל אישור לאף חברה לגדל קנאביס במדינה.

“מעולם לא נתתי היתר שכזה,” אמרה השרה ד”ר אצ’נג אתמול. “הקבינט התכנס וקבע כי עלינו לבצע בדיקה מקיפה יותר בעניין זה. החוק מתיר לשר הבריאות לאשר זאת ורק לאחר מכן ניתן להמשיך בהליך. אני לא אישרתי זאת”.

לאחרונה בעקבות חשיפת הפרשה במגזין קנאביס פרסמה ‘טוגדר’ סדרה של מכתבים לבורסה בהם צוין כי האישורים בידיהם, אם כי אלו חתומים לדבריהם על ידי הרשות למלחמה בסמים של אוגנדה (NDA) ולא על ידי שרת הבריאות.

כזכור מגזין קנאביס נפגש גם עם שר החקלאות של אוגנדה, וינסנט סמפייה, שהצהיר אף הוא כי למיטב ידיעתו אין אישור לאף חברה לגדל קנאביס באוגנדה.

בעקבות הדיווח פרסמה ‘טוגדר’ הודעה לפיה אחד מבעלי החברה, ניר סוסינסקי, נפגש עם השר סמפייה שאישר לו את הפעילות בתחום באוגנדה.

לאחר דיווח תגובה זה של החברה אמר השר סמפייה כי “התהליך לניפוק הרישיונות עדיין נמשך” אך אתמול (ב’) אמר בתשובה לפנייה אליו כי הוא איננו זוכר לאיזה שלב הגיע הליך זה.

בנוסף טענה ‘טוגדר’ בדיווח לבורסה כי אחד הגורמים שנתן לחברה האוגנדית איתה היא נמצאת בקשרים עסקיים את ההיתר לגדל קנאביס באוגנדה הוא שר המשפטים המקומי, קהינדה אוטפייר, שאישר כי בידיהם ההיתרים לגדל, לייצר ואף לייצא קנאביס לחו”ל.

אך פעם נוספת, בשיחה עם עיתונאי אוגנדי, טען שר המשפטים אוטפייר כי מדובר בטענות שגויות. “אתה לא יודע על מה אתה מדבר,” מחה השר בפני העיתונאי.

מחברת ‘טוגדר’ לא נמסרה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר