שנתיים וחצי מאסר לבן קיבוץ גינוסר – גידל שדה קנאביס בקיבוץ

בן גינוסר שגידל קנאביס בשדות הקיבוץ, נידון ל-30 חודשי מאסר בפועל, 30 חודשי מאסר על תנאי ו-50 אלף שקל קנס.

מאת: יעקב לזר

הנאשם נתפס בחודש מאי והורשע בחודש יולי השנה, על פי הודאתו, בעבירות של יצור, הכנה והפקה של סם, החזקה ושימוש שלא לצריכה עצמית. על פי עובדות כתב האישום, גידל הנאשם כ-258 שתילי סם מסוכן מסוג קנביס, בשני שדות שונים סמוך לקיבוץ גינוסר. בנוסף, החזיק בביתו סם מסוכן מסוג קנביס במשקל של כ-40 גרם. כמו כן, החזיק בביתו כלים המשמשים להכנת סם.

קנאביס אחרי הקציר
קנאביס אחרי הקציר (אילוסטרציה)

האיש, כבן 39, היה חבר קיבוץ גינוסר יחד עם משפחתו. בשלב מסוים עזב עם משפחתו את הקיבוץ, עבר להתגורר בארה”ב למשך כעשור שנים וחזר ארצה לפני כ-3 שנים.

הקיבוצניק, ללא עבר פלילי ולדבריו שתל את זרעי הקנאביס בתקופה מבולבלת בחייו עם המעבר לצפון ובעקבות הליך הגירושין. מאחר ובאותה תקופה נהג לעשן מדי יום, העדיף לגדל בעצמו את הסם לשימושו האישי. הוא בחר את שטח הגידול בקפידה והשקיע אנרגיות רבות בתחזוקת השתילים. הביע צער וחרטה, הביע נזקקות להסתייע בתהליך טיפול שיסייע לו. יחד עם זאת, הוא לא הביע רצון להסתייע במסגרת שירות המבחן וטען שיפנה לגורמים פרטיים.

שירות המבחן המליץ, שבית המשפט יעדיף את האופציה הטיפולית-שיקומית, על ענישה. המדינה טענה כי כמות הסם המדוברת הינה כמות גדולה מאוד, ויש בה פוטנציאל הרסני, וכי הסיבה המרכזית לביצוע העבירה הינה בצע כסף. המדינה סבורה כי יש להטיל על הנאשם עונש שירתיע את הרבים והעונש הראוי הוא – 5 שנות מאסר.

בא כוחו של הנאשם טען שהוא הודה בהזדמנות הראשונה וחסך זמן שיפוטי יקר. מדובר באדם נורמטיבי, נעדר עבר פלילי ומדובר במעידה חד-פעמית. הוא מרצה כבר עונש של כ-6 חודשים במסגרת המעצר בתיק זה, ולפיכך, מתבקש בית המשפט להסתפק בעונש של 6 חודשים שניתן לרצות בעבודות שירות וכן תקופת מבחן.

שדה מריחואנה בקיבוץ גינוסר

“מדיניות הענישה בעבירות סמים הינה מחמירה,” אמר השופט יוסף בן-חמו מבית המשפט המחוזי בנצרת. “האלמנט של הרתעת העבריין ועבריינים בכוח, הינו שיקול חשוב במסגרת השיקולים כשמדובר בעבירות סמים, אך אני סבור, למרות ההרשעה בעבירה האמורה, ניתן לקחת בחשבון שישנה האפשרות שבסופו של דבר הכמות הזו לאחר הפקת הסם בפועל מברוטו לנטו, יתכן והסם היה משמש לפחות בעיקרו לצריכה עצמית של הנאשם. המאשימה לא הביאה בפני נתונים מהי כמות הסם שניתן להפיק בפועל מהשתילים בכמות המפורטת בכתב האישום. גם לסוג הסם ישנה חשיבות לצרכי קביעת מתחם העונש.”

הנאשם “הוא בעל יכולות אישיות לחזור לדרך המלך. עושה רושם שמדובר באדם נורמטיבי שכשל, אך לא מדובר בכישלון רגעי לאור מהות העבירה, אלא בכישלון למשך פרק זמן ממושך”.

גזר הדין: 30 חודשי מאסר בפועל החל מיום המעצר, 30 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים, קנס בסך 50,000 שקל או 5 חודשי מאסר תמורתם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר