שופט שחרר סטודנט שמכר 6 גרם קנאביס לחברים

סטודנט למדעי המחשב ש’אירגן’ לכמה מהחברים שלו גרמים בודדים של קנאביס, שוחרר ללא הרשעה. למרות התנגדות עיקשת של המדינה שדרשה שנת מאסר בפועל לפחות, השופט קבע שהנזק מהרשעה יהיה חמור מהתועלת. כן נקבע לו עונש של 350 שעות עבודות שירות למען הקהילה.

סטודנט בן 28 הלומד מדעי המחשב ומתפרנס מעבודתו כמורה למתמטיקה הואשם בסחר בלתי חוקי בסמים לאחר שנתפס על ידי המשטרה והודה בחקירתו באישום כי סיפק 6 גרם קנאביס לחבריו תמורת 100 שקלים עבור כל גרם בששה מקרים שונים בין השנים 2014-2015.

השופט ד"ר עמי קובו
השופט ד”ר עמי קובו: למרות דרישת המדינה, שחרר הנאשם ללא הרשעה

בביהמ”ש הביע הסטודנט הנאשם חרטה עמוקה וביקש לאמץ את המלצת השירות. הוא טען כי היה מצוי באותה עת ב”צומת דרכים” וחש בלבול ביחס לעתידו, כשהקנאביס הצליח להפחית את המצוקה שחווה.

עוד הוא סיפר שהתחיל לצרוך את הקנאביס על רקע חברתי ולקח על עצמו לספק גם לחבריו וללא מטרות רווח – וביקש להתחשב בכך שמעולם לא הסתבך בפלילים ואינו מעורב בעולם הסמים וכן ששיתף פעולה מיד ובאופן מלא.

למרות המקרה הזניח למדי, התעקשה המדינה כי “מדובר בעבירה חמורה” וכי יש להטיל על הנאשם עונש מאסר של שנה בנוסף למאסר על תנאי וקנס. “העבירות בוצעו לאורך תקופה משמעותית שבה סיפק הנאשם את הסמים תמורת כסף, גם אם מדובר בחברים,” טענה.

לדאבונה של המדינה בחר השופט ד”ר עמי קובו מבית משפט השלום ברמלה שלא להרשיע לבסוף את הסטודנט, זאת לאחר שהשתכנע שהנזק שעלול להיגרם לנאשם עקב הרשעה עולה על התועלת שבה.

השופט קובו סבר כי פרטי המקרה – סוג הסם, העובדה שסופק בנסיבות חברתיות וחלוקת עלות הרכישה בין החברים – מעידים על כך שמעשיו אינם ממוקמים “ברף העליון” על עבירות הסמים. בנוסף השופט התרשם כי ביצוע העבירה מהווה חריג לאורח חייו הנורמטיבי ואינו מאפיין את התנהלותו.

עו"ד עזר מבורך
עו”ד עזר מבורך, כותב הידיעה (לא ייצג את הנאשם)

“סבורני כי עלה בידי הנאשם להוכיח כי הרשעתו תביא בסבירות גבוהה לאיבוד עבודתו ומקור פרנסתו,” אמר השופט והודיע על ביטול ההרשעה.

יחד עם זאת נגזרו על הנאשם עבודות שירות למען הקהילה (של”צ) בהיקף של 350 שעות בנוסף לפסילת רישיון על תנאי וכן התחייבות בסך 5,000 שקל שלא לעבור עבירות סמים במשך שנה.

הכותב הוא עו”ד עזר מבורך העוסק במשפט פלילי, מבית אתר המשפט הישראלי ‘פסק דין

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר