שוטר תפס אתכם עם ג’וינט? מה לעשות – ומה לא לעשות

גם אם נתפסתם עם ג’וינט אחד בודד – על פי החוק הישראלי אתם עלולים להישלח למאסר של עד 3 שנים. לפיכך חשוב ביותר לדעת מתי מותר לשוטר לעשות חיפוש, איך להגיב לכך ומה לעשות אם מגיע כתב אישום. כך עושים זאת נכון.

על פי החוק היבש בישראל נחשב הקנאביס ל”סם מסוכן” שייצורו או החזקתו אסורים. החוק מבחין אמנם בין עבירה של סחר בקנאביס (החזקה של מעל 15 גרם) שהעונש בגינה יכול להגיע ל-20 שנות מאסר, לבין עבירה של החזקה “צריכה עצמית” (עד 15 גרם), שלגביה נקבע עונש “מופחת” של עד 3 שנות מאסר.

עו"ד אושרי בן ישי - מומחה לדין פלילי
עו”ד אושרי בן ישי – עוסק בדין פלילי | צילום: פוטו עדן

למרות החשיבות הפחותה שמייחסת המשטרה למניפי הג’וינטים האקראיים, חשוב לזכור כי פגישה עם השוטר הלא נכון עלולה בקלות להוביל לשרשרת אירועים שיכולה לגמור לכם את הערב בחקירות, תא מעצר ואפילו בכתב אישום והכנה למשפט. תחת נסיבות חוקיות אלו, חשוב מאד להיות זהירים ומוכנים למקרה שכזה.

מתי מותר לשוטר לערוך חיפוש?

התנאי הראשון לחוקיותו של חיפוש הוא “חשד סביר” לביצוע עבירה. כלומר, הסיטואציה של הפגישה בין השוטר לנאשם צריכה לבסס מבחינה אובייקטיבית חשד ראשוני לכך שנעשתה עבירה או לכך שהחיפוש יגלה ראיה לדבר עבירה.

לדוגמא, אם השוטר מריח קנאביס במהלך סיור או כמובן רואה אתכם עם ג’וינט ביד, הדבר יחשב בוודאות כ”חשד ראשוני מוצדק” לעריכת חיפוש.

התנאי השני הוא הסכמת החשוד לחיפוש. חשוב לזכור כי אין חובה להסכים לחיפוש ובהחלט אפשר לשאול מה הסיבה ולבקש מהשוטר שלא לערוך אותו.

גם זה בטח יעניין אותך
ג'וינט אחד - עילה תיאורטית ל-3 שנות מאסר בפועל
ג’וינט אחד – עילה תיאורטית ל-3 שנות מאסר בפועל

במקרה בו יש לשוטר חשד סביר אך החשוד לא מסכים לחיפוש החיצוני, יש לשוטר אפשרות להביא אותו בפני קצין בדרגת רב פקד שיסביר לו כי ניתן לערוך את החיפוש תוך שימוש בכוח סביר. אם החשוד עדיין מתנגד – הקצין מוסמך לתת אישור לערוך החיפוש תוך הפעלת כוח.

בנושא החיפוש יש להבחין בין חיפוש פנימי לחיצוני. חיפוש חיצוני הוא חיפוש על גופו ובכליו של החשוד, שיכול לכלול בחינה חזותית של הגוף (בעירום), נטילת טביעת אצבע, לקיחת קווצת שיער, בדיקת שתן ולפעמים גם בדיקת רוק. כאשר יש חשד סביר והחשוד הסכים לחיפוש – השוטר יכול לערוך עליו חיפוש חיצוני.

חיפוש פנימי יכול לכלול בדיקת דם, שיקוף רנטגן ובדיקה פנימית, והוא מעצם טיבו פולשני יותר. חיפוש שכזה יערך רק אם יש חשד לביצוע עבירה מסוג פשע (שעונשה המרבי עולה על שלוש שנים) ולא במקרה של חשד לצריכה עצמית של קנאביס.

שוטר מבקש לערוך עליי חיפוש – איך להגיב?

אם שוטר פנה אליכם בחשד שהשתמשתם בסם, או קל וחומר תפס אתכם עם “האקדח המעשן” ביד, התנהגות נבונה בשטח היא קריטית ביותר להמשך תקין.

כלל ראשון: זכרו כי כל “התחכמות” מיותרת עלולה לגרור אישום בעבירה נוספת כמו ‘שיבוש הליכי חקירה’, ‘הכשלת שוטר’ וכו’. לפיכך ועל אף המעמד המלחיץ, מומלץ לא לנסות להחביא את הג’וינט או לברוח מהמקום, שכן הדבר יכול לסבך את המצב ולהעמיד אתכם בסיכון שאין בו צורך.

כלל שני: במידה והדבר מתאפשר, רצוי לתעד את החיפוש אם באופן עצמאי או על ידי עדים חיצוניים.

אם המפגש נגמר ביותר מאזהרה מילולית ואכן זומנתם לחקירה במשטרה, מומלץ לנצל את זכותכם להתייעץ עם עורך דין בטרם התחלת החקירה. לעיתים גם החקירה הפשוטה ביותר עלולה להסתיים בצורה אחרת ממה שתיארתם לעצמכם, ולהשפיע בצורה ניכרת על המשכו (ואף על קיומו) של ההליך המשפטי.

התמודדות מול כתב האישום

בניגוד לדעה הרווחת, הענישה בעבירות סמים איננה מקלה בדרך כלל, ולכן חשוב להעלות את כל הנסיבות שיכולות לפעול לטובתכם, כמו היעדר עבר פלילי, פגיעה אפשרית במקור פרנסתכם במקרה של הרשעה, נסיבות משפחתית מיוחדות, שיתוף פעולה עם טיפול גמילה וכו’.

נסיבות אלה, בצירוף התנהגות נאותה ומנומסת שלכם עד לסיום ההליך, יכולות להקל מאוד על העונש שייגזר בסופו של דבר ואף להביא למצב של אי הרשעה כלל, גם אם ייקבע שהעבירה בוצעה.

צרכן קנאביס נושף עשן בפניו של שוטר (טיפ: לא להתחכם עם השוטר ולעצבן אותו, או שתזכו לאישומים בעבירות נוספות)
זכרו?: לא להתחכם עם השוטר ולעצבן אותו, או שתזכו לאישומים בעבירות נוספות

גם אם נתפסתם עם כמות גדולה מ-15 גרם והואשמתם בסחר, עדיין ניתן לנסות ולהמיר את סעיפי האישום לסעיפים קלים יותר ולשכנע את בית המשפט שהחזקת הסם הייתה לשימוש אישי בלבד.

ניהול נכון של ההליך מתחילתו בחדרי החקירות ועד לדיונים בבית המשפט, יביא בדרך כלל לתוצאה הטובה ביותר עבור הנאשם, ומומלץ לאמץ דרך פעולה זו בכל מקרה בו תיתקלו בעתיד מול כוחות המשטרה.

מחבר המדריך הוא עו”ד אושרי בן ישי מאתר פסקדין

[iphorm id=”13″ name=”עו”ד פלילי”]

ראו עוד:
אישום: שוטר הטריד מינית – בגלל “חשד סביר”
מדריך לצרכני קנאביס: כך תתמודדו עם שוטרים
“גע באף”:כך נראית בדיקת מאפיינים לכשירות לנהיגה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר