טוען...

שוטר לשעבר מסביר מדוע הוא תומך בלגליזציה

שוטר וסוהר לשעבר מקולורדו, הפך לתומך לגליזציה נלהב ומספר בראיון על חוסר היעילות של הפללת הצרכנים. “קולורדו מראה לכל העולם שלגליזציה ומיסוי של קנאביס חוקי עובדים,” הוא אומר.

במסגרת המדיניות הנקראת “המלחמה בסמים” נכלאים בכל שנה המוני אנשים בגין עבירות סמים לא אלימות. מדיניות זו הוכחה ככלי בלתי יעיל לפתרון בעיית השימוש בחומרים וככזה שדווקא עלול לגרום לנזקים.

כמו יוצאי צבא ומשטרה אחרים בארה”ב הצטרף ג’ייסון תומס (Jason Thomas), סוהר ושוטר מחוזי לשעבר במדינת קולורדו ומנכ”ל חברת הנדל”ן ‘Avalon Realty Advisors‘ המקדמת השקעות בשוק הקנאביס החוקי, לארגון LEAP (“שוטרים נגד הפללה”) וכמו רבים לפניו הוא מספר בראיון מיוחד על המעבר לצד התומכים בלגליזציה.

ג'ייסון תומאס
ג’ייסון תומאס, שוטר וסוהר לשעבר, תומך לגליזציה

מה דחף אותך להתחיל לעסוק בנושא הקנאביס?

“מפגש עם מספר אנשים, בעיקר בתוך הכלא – צעירים שנתפסו ונכלאו בגלל ג’וינט. הם לא היו פושעים הלכה למעשה, אבל כמה מהם נכנסו למאסר של שנים ואפילו עשרות שנים בגלל הרשעות קודמות. מבלי להפחית מהאשמה שלהם, עצם ההגעה למצב בו אתה נמצא בתוך המערכת ולא יכול לצאת ממנה משנה אותך בצורה חסרת תקנה. אם לא היית במצב הזה מלכתחילה, כנראה שתגיע לשם בכל מקרה בעקבות השינוי.”

“עבדתי גם כסוהר בכלא וגם כשוטר ביחידת הסיור, כך שיצא לי לראות את התנהלות אוכפי החוק מרגע המגע הראשון עם החשוד ועד לשלב המאסר. מה שגיליתי הוא שישנו נתק מוחלט בין החוק לבין ההשלכות שכרוכות ביישומו.”

“פגשתי בחור בשנות ה-20 לחייו שנעצר בצפון קולורדו עם כ-120 גרם של מריחואנה במכוניתו ועמד בפני עונש של 5 עד 20 שנות מאסר למרות שלא היה מדובר בסוחר מקצועי אלא באחד שככל הנראה היה בדרכו למכור את הפרחים לחבריו בקולג’. הוא היה מנומס ונעים הליכות ובאותה מידה יכול היה להיות הבן שלי שהולך לקולג’.”

“במקרה אחר בטקסס בחור בשנות ה-20 המוקדמות שנתפס עם כמה עוגיות מריחואנה עמד בפני עונש של 10 שנות מאסר, למרות שהעוגיות לא היו עטופות לשילוח והפצה ובסך הכל הכילו כמות שוות ערך ל-7 גרם של מריחואנה בלבד. בסופו של דבר בית המשפט פסל את התיק אבל בחור בשנות ה-20 שעומד לבלות את תחילת חייו הבוגרים בכלא בגלל כמה עוגיות, זה פשוט מגוחך.”

מה הייתה דעתך על חוקי קנאביס לפני שהתמנית לתפקיד במשטרה?

“גדלתי בווניס שבקליפורניה בשנות ה-70 בה היו סמים מכל הסוגים. הכרתי חברים ובני משפחה שנכנסו לצרות עם החוק בעקבות החזקת מריחואנה וכך חזיתי ממקור ראשון עד כמה המלחמה בסמים נראית מנותקת מהמציאות.”

“כשהצטרפתי למשטרה עדיין היו קיימות בי אותן אמונות, אך לא יכולתי לדבר כנגד החוקים מאחר ותפקידי היה לאכוף אותם.”

בין החששות שעולים בקרב מתנגדי הלגליזציה ישנו פחד שקנאביס חוקי יגרום לבעיות לביטחון הציבור, כמו למשל נהיגה תחת השפעה. מה דעתך בנושא?

“על כל אדם מוטלת האחריות למעשיו שלו ונהיגה תחת השפעת כל חומר, בין אם הוא חוקי או לא, היא תמיד בחירה שגויה. נתונים מהשנתיים האחרונות בקולורדו מראים בצורה ברורה שלגליזציה ומיסוי של קנאביס עובדים. הלגליזציה אינה גורמת לנזקים ואינה מנגישה את החומר לילדים, אך משתקת את השוק השחור.”

ומה לגבי הטיעון לפיו חברה שנמצאת בכל כך הרבה בעיות עם סמים אחרים לא זקוקה לסם חוקי נוסף?

“יש להדגיש את ההבדל בין מריחואנה לבין משככי כאבים הניתנים במרשם. במכירת מריחואנה הכמות אותה ניתן למכור לאדם מוגבלת בחוק ועל החנויות מוטלת האחריות לעמוד בתקנות. בגלל הבדיקות הרבות שעוברת התעשייה מסביב לשעון, מכירה מעבר לכמות המותרת תביא לסגירת החנות לאלתר. לכן מבחינה מסוימת הרגולציה על מריחואנה קשוחה יותר מזו הקיימת סביב תרופות, אך היא דומה בכך ששני המוצרים נמכרים בפיקוח ומאחורי הדלפק.”

האם אתה חושש שלגליזציה תהפוך את הקנאביס לנגיש יותר עבור קטינים?

“לא. בקולורדו הלגליזציה דווקא הוציאה את הקנאביס מהרחובות ומבתי הספר והציבה אותו בצורה מסודרת בחנויות בצורה שדווקא עזרה לצמצם ולהסדיר את הנגישות.”

“חשוב לציין שתעשיית הקנאביס היא אחת המפוקחות והמוסדרות ביותר בארה”ב ותביעות האחריות לבדן יכולות בקלות לרושש בעל עסק שלא היה מוכן ועשה טעות. בקולורדו קיימת מחלקה רגולטורית מיוחדת בתוך גוף הבקרה של השלטון המדיני, המורכבת מאנשי ביטחון שתפקידם לשמור על האחריות והסדר בענף.”

מאילו סיבות נוספות אתה תומך בלגליזציה?

“בשנה האחרונה בקולורדו יצרנו רווחים של מעל מיליארד דולר ממכירות של קנאביס חוקי, שיכנסו לכיסיהם של בעלי נכסים, יועצים ועורכי דין ולכיסיו של כל מי שקשור לתעשייה. בנקביל בשנה החולפת אספנו כך מעל 100 מיליון דולר של כספי מיסים.”

“לגליזציה שפוטרת את המשטרה מהעיסוק בנושא השימוש העצמי בקנאביס, מפנה את כוח האדם החיוני לבעיות ולפעשים האמיתיים,”סיכם.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר