שוואג בישיבת פוניבז’ – על קנאביס בחברה החרדית

“מעשנים מה שיש. לפעמים יש ירוק לפעמים חום. לפעמים יש ‘שוואג’.” ● “יהי רצון שנוכל לקיים את המצווה של קח לך סמים, ככתוב בתורתנו הקדושה.” ● צעיר חרדי מספר על הקנאביס בחברה החרדית ותוהה עד מתי ימלאו הרבנים פיהם קוגל.

מאת: גרשון מוסקוביטש

אתם מסתכלים בכותרת ובטח תוהים לעצמכם מה הקשר בין קנאביס לחברה החרדית. ובכן לצערי וליגון כולנו, עדיין אין הרבה קשר. אולם השאלה הנשאלת היא מדוע?! למה בעיתונים החרדיים לא כתוב שום דבר על המאבק של מעשני הקנאביס במדינה למען זכותם הדמוקרטית לעשן כאשר אוותה נפשם. עד מתי מחוקקינו ישתקו בנושא זה וימלאו פיהם קוגל? האם בגלל שלא כתוב שום דבר בעיתון, זה אומר שלא מתקיים מאבק?! 

רבותיי, דעו לכם שהמדינה משעבדת צעירים שצורכים קנאביס, שמה אותם בבית האסורים וגובה מהם קנסות ארורים. אני החרדי הצעיר, מהרהר לעצמי, עד מתי אנו החרדים לא נתעניין בסובב ובעצם נדאג לסביבתנו הרחבה ולא רק למה שבאזורינו הקרוב? הגיע הזמן להשמיע את קולנו בסוגיות כלליות ולא רק במה שמעניין אותנו. הגיעה השעה להתערב למען אחינו בית ישראל ולתמוך בהם במאבקם למען החופש.

“קח שאכטה ותפוס גמרא”

יצא לי פעם להקשיב לאיזה רבן אשר עוסק למחייתו בהחזרת יהודים בתשובה אל אבינו שבשמים. אני לא זוכר הרבה, אולם הרושם שנחרט אצלי מדבריו זה שהחילונים מסוממים לגמרי, לא עלינו…

בנוסף הפנמתי שסמים זה רע, כי זה דבר שחילונים עושים וחרדים לא. למה סמים זה רע?! למען האמת עד היום לא הבנתי. וזכורה לי אמירתו של הליצן מאין עתיד, יהיר לפיד, שהוא לא יתיר סמים כי זה לא חוקי. מן אותו המחב”ת (המחזיר בתשובה) משמע שחילונים מעשני סמים וחרדים לא.

חרדים צעירים

אך האם הוא צודק? שנים רבות חשבתי שכן. אולם פעם אחת נכנסתי לישיבה מסוימת של מקובלים. החדר היה אפוף עשן כקטורת בבית המקדש. ריח מוזר היה באוויר, ריח שלא זכיתי בסיעתא דשמיא להכיר. שאלתי מהו הריח הזה? ענו לי, חום! מה אתה לא יודע?! היה אחד אף שאמר לי קח שאכטה! ותפוס גמרא ולמד, הרי כתוב החש בראשו יעסוק בתורה ואין חש אלא חשיש.

לאחר זמן מה יצא לי להתארח בסוכה של כמה מידידיי, כולם בשנות העשרים פלוס של חייהם. הם ישבו שם והעבירו סיגריה מגולגלת – מעשי ידי אדם ולא מכונה – והעבירו זאת מיד ליד, ממש כמו מים אחרונים לפני ברכת המזון. הבנתי שנכנסתי לתת-תרבות שלא הכרתי – ‘המעשנים’. תוך כדי שאני מעכל את העניין, אני שומע את ידיד שלי עונה לאחד החברים על שאלתו ממתי הוא מעשן, כי הוא מעשן מגיל שש עשרה והוא לא מכור בכלל, ויש חודשים שהוא אינו נוגע בכלל.

קנאביס – לא רק לחילונים

להערכתי סיפורים אלו אינם יוצאים מן הכלל, אלא כיום הקנאביס חדר למגזרנו ונמצא עמוק בישיבות. ידוע לי על ישיבה של חבר’ה מחו”ל שזרקה סוחרים מן הישיבה. ידוע לי על ישיבות שלימות שרובם עישנו אי פעם (ישיבות לנושרים). כמו כן ניתן להגיד שמה שסייע למצב זה אלו טרנס-חרדים (חרדים לשעבר או חילונים לשעבר) שמשתמשים בקנאביס כגון חזב”תים (חוזרים בתשובה) ובעלי-שאלה (יוצאים בשאלה על משקל בעל תשובה), אשר מושפעים מן החברה הכללית אשר צורכת כבר מס’ שנים את העשב. גורמים אלו לאחר מכן גם מכניסים זאת לחברה החרדית, על ידי המשך מנהגם לאחר שנהיו חרדים, או עישון בחברת חרדים לאחר שעזבו את תורה משה וירדו מן הדרך הישר ונהפכו לא עלינו חילונים. חשוב להוסיף שתתכן השפעה מן המדיה החזותית שמראה כיום כל מיני אינשי דלא מעלי אשר מעשנים חשיש להנאתם, ובעלי מקצוע אשר תורתם אומנותם אשר שואפים להרגיש כאנשי פשע או הוליווד דואגים לצרוך קנאביס כדי לחוש כמותם.

איך הם יודעים איפה לרכוש זאת? שאלה זו אפילו לא מטרידה אותי. אף פעם לא רכשתי, איני יודע איפה לרכוש וחסרה לי ההבנה מהו חומר טוב. אולם מכר טוב סיפר לי שלא הוא מצא את החומר אלא החומר מצא אותו. הוא ירד לעיר כך סיפר לי, “ישבתי בכיכר החתולות, עם חולצה לבנה ומכנסים כהות, ועישנתי סיגריה. היו שם שני חבר’ה ששאלו אותי אם אני מעוניין? בהתחלה לא הבנתי על מה הם מדברים. התעשתי ואמרתי כן וכך קניתי לראשונה ‘חום’. מה שקרה הוא פשוט שתקופה ארוכה החברים הטובים מסביב השתמשו ורציתי לראות ולבדוק מה זה הדבר כך שכשהם באו אלי אמרתי למה לא.”

ישיבת פוניבז'
גם בישיבת פוניבז’ מעשנים חשיש…

חבר אחר סח לי מהו מעשן. הוא אמר, “תראה, מעשנים מה שיש. לפעמים יש ירוק לפעמים חום. לפעמים יש ‘שוואג’, זה דבר שעשוי מעלים וזה זבל. דע לך, זה כמו פיצה, לפעמים בא לך זיתים לפעמים בצל ולפעמים רגיל. זה תלוי גם בכסף שיש לך. היום, בעוונותינו הרבים, יש ירידת הדורות, היום אתה מקבל שליש ממה שפעם היו מוכרים לך כנגד, זה מה שנקרא שליש גן עדן.”

משום מה המנהג המצוי הוא לא לגדל בבית. זה כנראה קשור למספרים הנמוכים של מעשני הקנאביס שמצויים בעיקר בישיבות של נושרים (מבחינה דתית או לימודית), עובדים ואקדמאים ואשר הם אינם בקונצנזוס החרדי. אולם, “דע לך שגם בישיבות כמו פוניבז’ בטח יש מעשנים,” כך אמר לי מעשן מומחה וותיק.

בקרוב הכל ישתנה…

הרב משה פיינשטיין
הרב משה פיינשטיין

יש פסק הלכה של רבי משה פינשטיין (היה רב חשוב באמריקה): “הנה בדבר אשר התחילו איזה בחורים מהישיבה לעשן חשיש (מעראוואנא), פשוט שהוא דבר אסור מכמה עיקרי דינים שבתורה. חדא, שהוא מקלקל ומכלה את הגוף… מקלקל הוא את הדעת, ואינם יכולים להבין דבר לאשורו, שזה עוד יותר חמור… ועוד, שהוא גורם תאווה גדולה, אשר הוא יותר מתאוות אכילה… ויש שלא יוכלו לצמצם ולהעביר תאוותם, והוא איסור החמור שנאמר בבן סורר ומורה… וכל שכן שאסור להביא עצמו לתאוה גדולה עוד יותר ולדבר שליכא שום צורך להאדם בזה, שהוא אסור… ודאי עובר על לאו זה… שסופו שילסטם את הבריות… ועוד, שהאב והאם של אלו שמעשנין מצטערים מאד, אשר עוברין על מצוות כבוד אב ואם. ועוד… איסור… ‘דקדושים תהיו’… סוף דבר, הוא פשוט וברור שהוא מאיסורים חמורים, וצריך להשתדל בכל היכולת להעביר טומאה זו מכל בני ישראל.”

פסק זה יכול להסביר את גישת רוב הציבור החרדי מדוע הוא לא מעשן. אולם עם שינוי הנורמה הציבורית בנושא, ועמדות המומחים שקנאביס לא מזיק כל כך ושזה גם עוזר לכל מיני תחלואים, זה רק עניין של זמן ופסק זה ישתנה. בחברה החרדית סמים נתפסים כמשהו כל כך לא חרדי, כלומר חילוני ולא מדברים על זה כלל. בחור בעל אג’נדות קפיטליסטיות או סוציאליסטיות אשר יעלה את נושא הלגליזציה של הקנאביס ייתפס כמוזר פעמיים. א. בגלל הקנאביס ב. בגלל שיש לו אג’נדה. כתוצאה מכך ישנה שתיקה ובורות רבה בנושא.

תמר זנדברג
הרבנית תמר זנדברג

הרבנית ואשת החסד תמר זנדברג מעלה עכשיו הצעת חוק למען מניעת הפללת מעשני הקנאביס. אני קורא לנציגים החרדיים בפרלמנט, תמכו בהצעה הזו. קיימו מצוות צדקה ופדיון שבויים. בנוסף זה אולי יקנה לנו תמיכה של העם ותוכלו להציג את החילונים בעיתונים ‘מטעם’ כמסוממים, או להציג את הנתונים הללו למועמדים טריים להחזרה בתשובה…

כמובן שבהתרת הקנאביס נעמיק את יישום הנורמות הליברליות. אולי לאחר מכן גם יפסיקו עם גיוס החובה הלא-ליברלי שמאיים על החברה החרדית ויעברו למודל הצבא המקצועי.

כמו כן התפרסם בתחילת אוקטובר דו”ח שפורסם מאת מכון ירושלים לחקר שווקים. בדו”ח הם טוענים שלגליזציה של קנאביס במדינת ישראל תכניס למשק יותר מ-1.5 מיליארד ש”ח בשנה. כמה מקוואות ניתן לבנות בכסף הזה? כמה ישיבות ותלמודי תורה? כמה טיסות לרבי נחמן בעיר הקודש אומן אפשר לארגן בזה? יהי רצון שנוכל לקיים את המצווה של קח לך סמים, ככתוב בתורתנו הקדושה.

אני מאמין באמונה שלמה בביאת הלגליזציה של הקנאביס.

ראו גם: למה חוגגים את ה-20 באפריל ואיך זה ליהדות?
ראו גם: קנה בושם – הקנאביס בתקופת התנ”ך
ראו גם: סמואל ליבוביץ’ – ברון הסמים החרדי
ראו גם: הרב קנאביס – חנות מריחואנה בבעלות הרב ג’פרי קאהן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר