טוען...

שוב משקר? הצעת החוק לאי הפללה לא הגיעה ליועמ”ש

שוב נתפס שר המשטרה כשהוא לכאורה לא אומר אמת. “הצעת החוק לאי הפללה הועברה ליועץ המשפטי לממשלה ומחכה לאישורו,” אמר בראיון לערוץ 2. כעת אנו חושפים כי לא כך הם פני הדברים. “הצעת החוק לא עברה עדיין ליועמ”ש ונמצאת עדיין בעבודת מטה,” מבהיר משרד המשפטים.

כבר לפני 4 חודשים הערכנו כי השר גלעד ארדן שיקר כשבישר במסיבת עיתונאים בינואר 2017 שהצעת החוק החדשה לאי הפללת צרכני הקנאביס תיכנס לתוקפה ‘בתוך 3 חודשים‘ – והנחנו שהשינוי, אם יגיע, יקרה רק בשנת 2018.

ההערכות היו – גם מצד חבריו למפלגה – שארדן כינס את מסיבת העיתונאים והבטיח את הבטחותיו רק כדי למסמס את הלחצים התקשורתיים והציבוריים שהופעלו נגדו במסגרת קמפיין ‘הגיע הזמן’ ולקראת ההפגנה שנערכה בתל אביב.

גלעד ארדן
גלעד ארדן – שוב משקר? (צילום: באסל עווידאת / פלאש 90)

מאז חלפה כבר כמעט שנה שלמה, והדיונים על נוסח ההצעה עדיין נמצאים בעבודת מטה של משרדי הממשלה.

לאור העיכוב בהגשת הצעת החוק החל הקמפיין נגד ארדן בשנית, כשהפעם היה זה הקומיקאי ופעיל הלגליזציה האדוק גדי וילצ’רסקי, ששכר קרוואן איתו נסע ברחבי הארץ במהלך חודש ספטמבר ועליו המשפט ‘ארדן שקרן’.

כנראה כדי להיפטר מהלחץ שהחל שוב להצטבר כנגדו, פירסם ארדן הודעה לעיתונות ובה הכותרת המבטיחה: ‘הצעת החוק לאי הפללה הועברה ליועץ המשפטי לממשלה’.

כעבור חודש, בסוף השבוע האחרון (ו’), חזר השר על כותרת זו בראיון לתכנית הבוקר של ‘רשת’ בהנחיית אברי גלעד והילה קורח. ארדן טען שהעבודה של משרדו על הצעת החוק נסתיימה וכי הוא העבירה אל היועץ המשפטי לממשלה ורק ממתין לאישורו.

“היועץ המשפטי צריך לאשר את תיקון החקיקה שכבר הועבר אליו ומחכה בעצם לאישור שלו,” אמר ארדן בשידור חי.

שוב משקר?

מאחר ולארדן יש עבר עשיר בשקרים ו/או חצאי אמיתות, החלטנו לפנות אל משרד המשפטים כדי לבדוק האם אכן הצעת החוק הועברה ליועץ המשפטי לממשלה כפי שטוען השר.

תשובת משרד היועמ”ש לא הותירה מקום לספק. נוסח הצעת החוק שארדן טען שהועבר ממנו אל היועץ המשפטי לממשלה לא הגיע אל היועץ המשפטי לממשלה, אלא עדיין נמצא בעבודת מטה, בשלבי טיוטה, כך לדברי משרד היועמ”ש עצמו.

“עבודת המטה על גיבוש הצעת החוק עודנה נמשכת,” נמסר מדוברות היועמ”ש בתשובה לפנייתנו. “המשרד לבטחון פנים, בשיתוף גורמי המקצוע הרלוונטיים, גיבש טיוטה מתקדמת, והיא מצויה עדיין בשלבי עבודה ובחינה. לאחר השלמת מלאכת בחינת הנושא וניסוח ההצעה, תובא ההצעה לבחינת היועץ המשפטי לממשלה.”

יתרה מכך, הערות של גורמי הממשלה השונים על נוסח הצעת החוק שגיבש ארדן הוחזרו אליו – וטרם נתקבלו ממנו הערות נוספות. כלומר הצעת החוק עדיין ‘תקועה’ במשרדו של ארדן ולא אצל היועמ”ש.

דוברו של ארדן מחה על טענה זו והתעקש שמשרדו העביר את הנוסח אל היועמ”ש, אך בשיחת טלפון נוספת עם דוברות היועמ”ש נאמר מפורשות בשנית: הצעת החוק לאי הפללה לא הגיעה עדיין אל היועץ המשפטי לממשלה ונמצאת עדיין בעבודת מטה. היא תגיע אל היועץ המשפטי בעתיד לאחר שתסתיים העבודה עליה.

“לך לעשן בנחת”

בעקבות הודעת דובר היועמ”ש ביקשנו לקבל את תגובתו של ארדן לטענה זו, אך דוברו סירב להתייחס ורק הטיח האשמות כי אנחנו אלו שמשקרים וכי מוטב שנלך “לעשן בנחת”.

יש לציין שבאותו ראיון עם אברי גלעד אף זילזל ארדן במגזין קנאביס ובנתונים שפורסמו כאן לפני מספר שבועות, לפיהם מספר המעצרים בגין עבירות קנאביס בישראל בשנת 2017 הגיע לשיא של כל הזמנים.

“אני מקווה שלא הבאת את הנתונים האלה ממגזין קנאביס,” אמר ארדן לאברי גלעד כשזה הטיח בו את הנתון המפתיע.

את הטענה נגד הנתונים שפורסמו במגזין קנאביס מסר ארדן למרות שנתונים אלו מבוססים על מידע שנתקבל ממשטרת ישראל עצמה, הנמצאת כמובן תחת אחריותו של ארדן.

לבד מהטחות האשמה מצד דוברו של ארדן, עד פרסום ידיעה זו טרם נתקבלה תגובה מסודרת.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר