המהפכה השקטה: כל המדינות שכבר אישרו אי הפללה

לא לגליזציה, אבל בדרך לשם: לקראת ועידת האו"ם שתעסוק במדיניות הסמים העולמית מפרסם ארגון Release דו"ח המציג את רשימת המדינות שהעבירו חוקים כאלה ואחרים של דה קרימינליזציה (אי הפללה), וזכו בעקבות כך לחסכון עצום בכסף ומשאבים. בניגוד לאזהרות המתנגדים נמצא שהפסקת הפללה אינה מובילה לעלייה בשימוש בסמים וכן מביאה לחסכון אדיר בעלויות.

בשנת 2012 פורסמה המהדורה הראשונה של הדו"ח בשם 'המהפכה השקטה: דה קרימינליזציה מסביב לעולם' ומאז הפכה לכלי בידי תומכי שינוי חוקי הסמים. מאז שינו עוד כמה מדינות את מדיניות אכיפת השימוש בסמים וסטטיסטיקות ונתונים חדשים המשיכו לזרום ולהראות שבסך הכל תוצאות השינוי הן חיוביות עבור כולם.

כעת מפרסם ארגון Release את המהדורה השנייה של הדו"ח, ובו פירוט על מדינות העולם שאישרו חוקי דה קרימינליזציה (אי הפללה), בדומה להצעת החוק החדשה לאי הפללה שעומדת בימים אלו לקראת דיון והחלטת ועדת השרים של הכנסת.

https://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/Release-Decriminalization-2016.pdf

"50 שנים חלפו מאז החלה המלחמה בסמים וחוקי האיסור על סמים ממשיכים לגבות אינספור נזקים," נכתב בראש המסמך שפורסם היום (14.3). "כ-100 מיליארד דולר מושקעים מדי שנה בכל העולם בנסיון להילחם בסמים, עם תוצאות המראות בעיקר על מעצרים של עבריינים קטנים ובלתי אלימים, כשעל פי הערכות 83% מעברייני הסמים הן עבירות שימוש להחזקה עצמית בלבד."

חוקי אי הפללה הם אמנם אינם דבר חדש והחלו בהתפשטותם בעולם כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת, אך במהלך 15 השנים האחרונות ניתן לראות שינויים מהותיים יותר בנושא זה במדינות העולם. כיום ההערכה היא שלמעלה מ-30 מדינות בעולם אישרו חוקי דה קרימינליזציה, על אף שהמספר אינו מוחלט.

להלן רשימת המדינות שנקטו במדיניות זו או אחרת של אי הפללה:

ארגנטינה

בשנת 2009 החליט בית המשפט העליון של ארגנטינה כי הפללת צרכני סמים מנוגדת לחוקת המדינה (תיק "אריולה"). "הפללה של אזרח [בגין שימוש בסמים] שיישא עימו תיק פלילי וסטיגמה של עבריין לכל אורך חייו הינה בלתי אנושית", קבע בית המשפט העליון.

ארמניה

בשנת 2008 יושם שינוי מדיניות קיצוני בארמניה, כאשר מהפללה אוטומטית של צרכני סמים, החוק החדש קובע כי החזקת סמים בכמות לצריכה אישית וללא כוונה למכור, תגרור קנס כספי בלבד ולא הפללה ורישום משטרתי.

אוסטרליה

אוסטרליה היא אחת המדינות הראשונות בעולם שאימצו מדיניות הפסקת הפללה. מחוזות (States) רבים באוסטרליה יישמו דה-קרימינליזציה של קנאביס כבר לפני יותר מ-25 שנה. כיום שלושה מחוזות מיישמים בפועל מדיניות של דה-קרימינליזציה של החזקה, שימוש ובמקרים מסויימים גם גידול וסחר של מריחואנה. הנתונים מאוסטרליה מראים שאחוז השימוש בקנאביס לא עלה בעקבות ההקלה בחוקים.
.

אחוז השימוש במריחואנה לא עלה בעקבות דה קרימינליזציה
דה קרימינליזציה באוסטרליה – אחוז צרכני הקנאביס לא עלה

בלגיה

בשנת 2003 אושר בבלגיה חוק סמים חדש שמיסד מערכת ענישה אזרחית שמבדילה בין החזקה של קנאביס לשימוש עצמי לבין שאר עבירות סמים. על פי חוק זה, אדם בוגר שנתפס כשברשותו פחות מ-3 גרם קנאביס לשימוש עצמי, יירשם במסגרת מאגר מידע סטטיסטי בלבד וללא השפעה פלילית כלשהי בהווה או בעתיד. מהלך זה הוביל לירידה של שימוש בקנאביס בגילאי 18-34 מ-31% ב-2003 ל-24% בשנת 2011. אחוז השימוש בקנאביס של בני 16-64 בבלגיה עמד בשנת 2008 על 14.3% שהודו כי צרכו קנאביס לפחות פעם בחייהם – פחות בהרבה מהממוצע האירופי העומד על 23.3%. אחוזי השימוש בקרב בני ובנות 18-34 ירד בין השנים 2003 ל-2011.

צ'ילה

החל משנת 2007 מי שנתפס בצ'ילה כשברשותו סמים לשימוש עצמי, לא מואשם בעבירה פלילית. ההחלטה האם הכמות שנתפסה יועדה לשימוש עצמי או לא נקבעת על ידי שופט בבית המשפט. בשנת 2015 אישר בית המחוקקים בצ'ילה הצעת חוק רשמית לדה קרימינליזיה של עד 10 גרם לשימוש עצמי, אך ההצעה טרם אושרה סופית.

קולומביה

דה-קרימינליזציה של החזקת סמים לשימוש עצמי יושמה בקולומביה עוד בשנת 1994 כאשר בית המשפט העליון במדינה קבע כי הפללה מנוגדת לתיקון משנת 1991 בחוקה הקולומביאנית. בשנת 2009 שינה הנשיא דאז את החוק וקבע שעברייני סמים יישלחו לגמילה ועבודות שירות. בשנת 2011 ביטל בית המשפט העליון את השינוי שקבע הנשיא. אזרחי קולומביה רשאים להחזיק עד 20 גרם של קנאביס או קוקאין לצריכה עצמית.

קוסטה ריקה

כבר בשנת 1988 אישרה קוסטה ריקה דה קרימינליזציה של שימוש עצמי וקבעה עונשי קנס בלבד. בשנת 2001 בוטלו גם הקנסות וה"עונש" הניתן הוא השתתפות בטיפול מרצון. בשנת 2011 הודיע משרד התובע הכללי במדינה לכל התובעים להפסיק מלהגיש תביעות על שימוש עצמי בכלל.

קרואטיה

החל מה-1 בינואר 2013 החזקת סמים לשימוש עצמי היא אינה עוד עבירה פלילית. העונש שנקבע על עבירות מסוג זה או על עבירות צריכה בציבור הינו קנס כספי בלבד.

תוצאות דה קרימינליזציה

צ'כיה

בשנת 2010 העבירה ממשלת צ'כיה חוק חדש שקבע דה-קרימינליזציה של כל הסמים הבלתי חוקיים במדינה. לפי החוק בצ'כיה, על עבירות של החזקת סמים לשימוש עצמי יינתנו עונשים מנהלתיים בלבד ולא יירשם תיק פלילי בגינן.

אקוואדור

בשנת 2008 קבעה אקוואדור ששימוש בסמים הוא "בעיה בריאותית" שלא צריכה להוביל להליך פלילי. בשנת 2013 כבר אושר הנושא באופן רשמי והותרה ההחזקה לשימוש עצמי של קנאביס (15 גרם), קוקאין (1 גרם) והרואין (0.1 גרם).

אסטוניה

בשנת 2002 העבירה ממשלת אסטוניה חוק סמים חדש לפיו יושמה דה-קרימינליזציה של סמים לשימוש עצמי. הגדרת הכמויות ל"שימוש עצמי" נקבעות בהתאם למקרה הנידון אך בגדול מחושבות לפי הכמות המינימלית המספיקה להשפעה על משתמש ממוצע. החזקה של עד פי 10 מכמות זו, נחשבת בגדר שימוש עצמי. השימוש בשנה האחרונה בקנאביס או קוקאין באסטוניה נמצא מתחת לממוצע האירופי.

גרמניה

בשנת 1994 קבע בית משפט מחוזי כי הפללת צרכני מריחואנה בגלל מה שמוגדר כשימוש עצמי, הינה עבירה על החוקה הגרמנית. החוקה קובעת שברמת המחוז, ניתנת לתובע הכללי האפשרות לתבוע או לא לתבוע את מי שנתפס עם מריחואנה. את ההחלטה יש לקבל על סמך חומרת העבירה והפגיעה הציבורית, כאשר ברוב המקרים,עבירות של מה שמוגדר כ'שימוש עצמי' אינן מובילות לתביעה. השימוש בקנאביס בקרב בני נוער בגרמניה צנח בעשרות אחוזים בשנים האחרונות.

איטליה

החזקה ושימוש של סמים הוצאו מהתחום הפלילי (דה-קרימינליזציה) כבר לפני יותר משלושים שנה באיטליה. מאז אין הגדרה אחידה לענישת צרכני סמים וההחלטה נתונה בידי בית המשפט ונקבעת על בסיס חומרת העבירה. בשנת 2006 הועבר חוק סמים חדש ונוקשה יותר באיטליה. לפי החוק החדש, הגדרת המקסימום ל'שימוש עצמי' נקבעה על 500 מיליגרם של חומר פעיל בקנאביס, 250 מיליגרם בהרואין, 750 מיליגרם באקסטזי ו-750 מיליגרם בקוקאין. בשנת 2011 אישר בית המשפט הגבוה באיטליה גידול ביתי של קנאביס. בשנת 2014 נקבע שהאישור אינו תקף. החודש (מרץ 2016) צפוי בית המשפט לדון שוב בנושא.

ג'מייקה

דה קרימינליזציה אושרה בג'מייקה עוד בשנת 1977 אך מאז לא נקבעה באופן רשמי כחוק. רק בשנת 2015 אישרה ממשלת ג'מייקה חוק שקבע שמי שנתפס עם פחות מ-56 גרם קנאביס לא יואשם בפלילים.

תוצאות דה קרימינליזציה

מקסיקו

בשנת 2009 העבירה ממשלת מקסיקו חוק דה-קרימינליזציה לכמויות קטנות של סמים. גורמי האכיפה במדינה הונחו שלא להגיש תביעות על שימוש ו/או החזקה של סמים בכמויות של עד 5 גרם קנאביס, 0.5 גרם קוקאין, 50 מיליגרם הרואין וכדור אקסטזי אחד. בנובמבר 2015 קבע בית המשפט העליון במקסיקו כי האיסור על גידול קנאביס נוגד זכויות אדם. חודש לאחר מכן אישרה הממשלה ל-4 העותרים לגדל קנאביס בביתם, ובכך יצרה תקדים.

הולנד

הולנד נחשבת כבר שנים רבות לחלוצה בתחום מדיניות הסמים, בדרך כלל ביחס לשינוי בחוק שיושם כבר בשנת 1976 כשהממשלה הגדירה בחוק הפרדה בין סמים הנחשבים ל'קשים' לבין סמים 'קלים' שנחשבים לעבירות מנהלתיות קלות בלבד. קביעה זו הובילה להתפשטות של בתי הקפה המפורסמים לממכר מריחואנה וחשיש הנקראים 'קופי-שופס' (Coffee Shops). החזקת סמים אינה מותרת לפי החוק היבש בהולנד, אך ישנה הנחיה כללית של משרד המשפטים במדינה שלפיה אין לתבוע ו/או להפליל את מי שמחזיק פחות מ-5 גרם מריחואנה לשימוש עצמי (עד 1996 הכמות היתה 30 גרם). הדיון בהולנד עומד כעת על האם לאשר או לא לאשר מיסוד של ענף הקנאביס החצי-חתרני במדינה. בחודשים הקרובים (2016) צפוי בית המשפט העליון במדינה לקבל החלטה בעניין.

פרגוואי

משנת 1988 מי שנתפס בפרגוואי עם פחות מ-10 גרם של חשיש או 2 גרם של קוקאין או הרואין בדרך כלל לא ייענש באופן פלילי או מנהלי. אם בית משפט קובע שהאדם הוא מכור לסמים, רשאי השופט, לאחר הערכה של רשויות הבריאות, לחייב טיפול תרופתי בהשגחה לתקופה מסוימת לפי שיקול דעתו. על פי דו"ח הסמים העולמי של האו"ם, לאחר עשרות שנים של דה קרימינליזציה, בפרגוואי יש את השכיחות הנמוכה ביותר של שימוש בהרואין ובקוקאין והיא נמצאת בשליש התחתון של שכיחות השימוש בחשיש בדרום אמריקה.

פרו

כבר בשנת 1991 קבעה פרו כי החזקת סמים היא אינה עבירה פלילית. מאז שנת 2003, אנשים שנתפסים עם עד 5 גרם של קוקאין, 2 גרם של קוקאין הידרו כלוריד, 200 מיליגרם של הרואין או 8 גרם של טטרהידרוקנבינול (THC) לא נחשבים לעבריינים כלל. השימוש בסמים במהלך השנים שחלפו מאז לא השתנה ולא מראה מגמת עלייה כלשהי.

פולין

נשיא פולין אישר בשנת 2011 את התיקון לחוקי הסמים במדינה ובו נקבע שאין להגיש כתבי אישום נגד שימוש עצמי בסמים. עם זאת לא נקבע בתיקון מהי הכמות הנחשבת ל"שימוש עצמי".

פורטוגל

בשנת 2001 אישרה פורטוגל דה קרימינליזציה של כל סוגי הסמים, ומאז ראתה תוצאות טובות ביותר.

ירידה בשימוש בסמים פורטוגל

רוסיה

למרות חוקי הסמים הנוקשים שלה, ברוסיה נחשבת החזקה של עד 6 גרם קנאביס, 0.5 גרם קוקאין או 0.5 גרם הרואין לעבירה שהעונשים בגינה ינועו בין קנס כספי עד מעצר מנהלי.

ספרד

החזקה אישית וצריכה פרטית של כמויות קטנות של סמים קיבלה מעמד חוקי באופן רשמי בספרד לפני 30 שנים. בעוד בית המשפט העליון של ספרד קבע בשנת 1974 שצריכת והחזקת סמים הן לא עבירות פליליות, הרעיון לא שולב בחוק הספרדי עד שנת 1982. בשנת 1992, בפעם הראשונה קבע החוק הספרדי קנסות מנהליים על שימוש בסמים והחזקה אישית שלהם. בשנת 2004 אישרה קטלוניה את מודל מועדוני הקנאביס המתנהל גם היום. בשנת 2015 אישרה ספרד גידול ביתי של קנאביס ללא איום פלילי, כל עוד הצמח לא נראה בציבור.

שווייץ

בשנת 2013 אישר הפרלמנט בשווייץ חוקים חדשים שביטלו את עונשי ההפללה כנגד מי שנתפס עם קנאביס לשימוש אישי. על פי החוק החדש החזקה של פחות מ-10 גרם לשימוש אישי לא מהווה עבירה פלילית והעונש בגינה הוא קנס לכל היותר.

ארה"ב

בעוד ארה"ב ידועה לשמצה בגלל חוקי הסמים הקשים ביותר שלה וגם בגלל התיאבון הלא נגמר שלה לסמים, 14 מדינות בארה"ב חוקקו מגוון של חוקי דה-קרימינליזציה של שימוש בקנאביס עוד משנת 1973. היום כבר יש למעלה מ-20 מדינות בארה"ב שאישרו אי הפללה של קנאביס. 4 מדינות בארה"ב וכן וושינגטון הבירה, אישרו מאז 2012 חוקים ללגליזציה מלאה. התוצאות עד כה טובות ביותר ומראות על ירידה בפשיעה, בתאונות קטלניות, באלימות, ועוד, לצד הון עתק ברווחים ובחסכון. בסוף שנת 2016 צפויות מדינות נוספות לאשר חוקי לגליזציה.

אורוגוואי

החזקת סמים לשימוש עצמי מעולם לא הייתה מעשה פלילי באורוגוואי. עיקרון הדה-קרימינליזציה נכנס רשמית לחוקי אורוגוואי בשנת 1974 ועודכן בשנת 1998 כדי להבהיר דברים לא ברורים. על פי החוק, כל מי שתימצא ברשותו "כמות סבירה שנועדה אך ורק לשימוש עצמי", כפי שנקבע על ידי שופט, פטור מעונש – פלילי או מנהלי. בשנת 2013 אישרה הממשלה חוקי לגליזציה ובמהלך השנה (2016) הקנאביס עתיד להתחיל להימכר בחנויות ממשלתיות ברחבי המדינה.

בעוד כחודש וחצי יעלה הנושא לדיון רשמי בועידת הסמים המיוחדת של האו"ם שתיערך ב-19-20 באפריל 2016, כשעל פי הצפי אמור האו"ם להמליץ לכל המדינות החברות בו להטמיע מדיניות של אי הפללת צרכני הסמים עד שנת 2019.

ראו עוד:
25 המדינות הידידותיות ביותר לחובבי קנאביס
ה-BBC ממליץ: איפה אפשר לעשן קנאביס חוקי

הממשלה הבטיחה "לגליזציה תוך 365 ימים" לפני:

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט