רפורמת הקנאביס הרפואי תחל בעוד 4 חודשים: הארכת רישיון אוטומטית לחלק מהמטופלים

לאחר החלטת ראש היק"ר בתחילת השבוע להניע את רפורמת הקנאביס הרפואי ללא עדכון השר ליצמן וצוות משרדו, ולאור ביקורת חריפה שספג משרד הבריאות בעקבות כך, מוציא המשרד עדכון לפיו כניסת הרפורמה לתוקף תתרחש בעוד 4 חודשים ורישיונות של מטופלים יוארכו אוטומטית זמנית.

משרד הבריאות מפרסם עדכון מיוחד בעקבות הבלאגן שנוצר מהחלטת ראש היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט להפעיל את רפורמת הקנאביס הרפואי על דעת עצמו ללא הכנה מערכתית מתאימה.

בעדכון קובע משרד הבריאות כי מטופלי קנאביס רפואי קיימים יוכלו להמשיך לקבל אספקת קנאביס ישירות מהספקים והחברות עצמן, ולא יחוייבו לעבור לבתי המרקחת בינתיים, אם לא ירצו, וזאת למשך כארבעה חודשים נוספים, עד ל-31.8.19.

יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
עשה מהלך חד צדדי ללא ידיעת השר וצוות משרד הבריאות: יובל לנדשפט, מנהל יק”ר (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

בנוסף כלל רישיונות הקנאביס הרפואי של מטופלים שתוקף רישיונם פג עד ל-30.6.19 יחודשו באופן אוטומטי עד ל-31.8.19 וללא צורך בבקשה להארכה, והוא יכובד על ידי הספק ששמו נקוב ברישיון עד לתאריך זה.

“למטופלים בעלי רישיונות קיימים ניתנת האפשרות לבקש חידוש או הסבת הרישיון הקיים דרך המערכת החדשה ולרכוש את מוצרי הקנאביס בבתי מרקחת, או לחילופין להמשיך ולקבל המוצרים במקומות האספקה הנוכחים לתקופה המוגבלת הנוספת,” נכתב.

“מי שברשותו רישיון שתוקפו הוארך לפי הוראה זו [הארכה אוטומטית] ובנוסף רישיון חדש המיועד לניפוק בבית מרקחת – יוכל לפי בחירתו, לקבל את האספקה החודשית בבית המרקחת במסגרת הרישיון החדש או לחילופין דרך הספק, במקומות האספקה הנוכחיים, במסגרת הרישיון המוארך זמנית בהוראה זו,” נכתב עוד.

מנגד מטופלי קנאביס חדשים שמעוניינים להתחיל בטיפול, יאלצו לעבוד בנוהל החדש ובו בלבד – כלומר לקבל מרשם אצל אחד מהרופאים המורשים ולהגיש בקשה מקוונת בעזרת טופס ממוחשב יעודי.

הסיבה המרכזית להחלטה, מלבד הבלאגן המערכתי שנוצר בעקבות ההחלטה החד-צדדית, היא מחסור של קנאביס רפואי ומגוון זני קנאביס מועט בבתי המרקחת המשתתפים ברפורמה, בעיקר של סופר פארם.

מקורות מוסרים למגזין קנאביס כי בכירי משרד הבריאות נדהמו לשמוע שהרפורמה הופעלה ללא ידיעתם ומחו על כך. זו הפעם הראשונה שמשרד הבריאות עומד כנגד החלטה של מנהל היק”ר לנדשפט שעד כה פעל על דעת עצמו ללא עוררין.

בכל מקרה מטופלים שלא מרוצים מאספקת הקנאביס שהם מקבלים מהחברה הפרטית כיום רשאים לעבור לקבל אספקה מבתי המרקחת.

בנוסף לפי העדכון נראה שהחל מה-31.8 תיכנס רפורמת הקנאביס הרפואי לתוקפה באופן סופי כך שכל הרישיונות יופנו לבתי המרקחת.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר