טוען...

הפתעה: רופאי הכאב בישראל מאמינים בקנאביס – 54% תומכים בלגליזציה

שינוי גישה ברור בקרב רופאי הכאב בישראל: מחקר חדש מצא שרובם רואים בקנאביס טיפול יעיל לכאב כרוני ואלטרנטיבה ראויה ומסוכנת פחות למשככי כאבים אופיאטים. הם מלאים בביקורת על משרד הבריאות ולראשונה רובם תומכים בלגליזציה מלאה.

מחקר ישראלי חדש שפורסם בחודש שעבר בירחון למחקר כאב (Journal of Pain Research) בדק מה חושבים רופאי הכאב בישראל על הטיפול בקנאביס רפואי.

המחקר נערך ע”י החוקרים ד”ר שרון חגי, ד”ר איתי גור אריה וד”ר סילביו בריל ובו השתתפו מדגם מייצג של 50 רופאי כאב שענו על שאלון לגבי הניסיון שלהם בטיפול בכאב באמצעות קנאביס רפואי.

התוצאות מלמדות לראשונה מה חושבים הרופאים על סוגיית הקנאביס הרפואי – וגם על עמדותיהם המפתיעות אולי לגבי לגליזציה של שימוש למטרות פנאי.

במחקר נבדק מה חושבים הרופאים על יעילות הטיפול בקנאביס לכאב, לאילו סוגי כאב הוא ניתן, למי הם לא מוכנים לרשום קנאביס, האם לדעתם קנאביס ממכר, מה ההבדל לעומת הטיפול באופיאטים ועוד.

בין השאר נמצא כי יותר רופאי כאב חושבים שאופיאטים מסוכנים מקנאביס ושהטיפול בכאב בעזרת קנאביס הוא יעיל עד יעיל מאוד. כמעט מחצית מהם היו בוחרים בטיפול בקנאביס לפני אופיאטים עבורם ועבור בני משפחותיהם.

לרופאים מסתבר יש ביקורת קשה על היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) ורובם חושבים שפקידי היק”ר מאשרים ושוללים בקשות לרישיון קנאביס רפואי ללא קריטריון ברור או ידע מקצועי.

הממצא המפתיע ביותר אולי הוא שרוב רופאי הכאב תומכים בלגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש פנאי.

“מתוצאות הסקר עולה כי קנאביס הינו אופציה טיפולית יעילה עבור מטופלים שסובלים מכאב כרוני שאינו מגיב לטיפולים אחרים,” נכתב במסקנות המחקר. “מתשובות הרופאים מסתמן שינוי בגישה של רופאי הכאב לקנאביס רפואי כאשר יותר רופאים מראים נכונות לנסות את הטיפול בקנאביס בשלב מוקדם יותר ולא רק כ’מוצא אחרון’ אחרי ששאר הטיפולים נכשלו”.

תוצאות המחקר במלואן:

קנאביס רפואי שכיח כטיפול בכאב

95% מהרופאים שענו על השאלון רושמים קנאביס רפואי למטופלים שלהם: יותר ממחצית מהם (54%) רושמים קנאביס ליותר מ-20 מטופלים חדשים בכל שנה ושליש (33%) מהם רושמים קנאביס ליותר מ-50 מטופלים חדשים בכל שנה. 41% מהרופאים רושמים פחות מ-20 מרשמים חדשים בשנה, ורק 5% מהרופאים לא רושמים כלל קנאביס רפואי למטופליהם.

מספר מרשמי הקנאביס החדשים שרופאי הכאב רושמים בשנה

קנאביס יעיל מאוד – עם מעט תופעות לוואי

83% מהרופאים רואים בקנאביס טיפול יעיל במקצת עד יעיל מאוד לכאב כרוני: 43% חושבים שהוא יעיל מאוד, 20% חושבים שהוא יעיל חלקית ו-20% חושבים שהוא יעיל במקצת. 5% אינם מחשיבים את הטיפול בקנאביס ליעיל כלל, 7% חושבים שהשימוש בקנאביס הוא מסוכן במקצת ו-5% חושבים שהוא מסוכן ביותר.

דירוג היעילות של קנאביס רפואי ע”י רופאי הכאב הישראלים

56% ענו כי הם נתקלו בתופעות לוואי קלות בלבד לשימוש בקנאביס רפואי לטיפול בכאב או שלא נתקלו בתופעות לוואי כלל. 37% ענו כי נתקלו בתופעות לוואי משמעותיות בחלק מהמטופלים ו-7% נתקלו בתופעות לוואי משמעותיות במטופלים רבים.

תופעות לוואי בשימוש בקנאביס רפואי

טוב במיוחד לכאב נוירופטי וכאב אונקולוגי

מבחינת ההתוויות הכי מתאימות לטיפול בכאב בעזרת קנאביס רפואי, שני שליש (65%) מהרופאים השיבו כי ירשמו קנאביס עבור כאב נוירופטי (כא הנובע מפגיעה בעצב) ו-50% השיבו שירשמו קנאביס עבור כאב אונקולוגי (סרטן). 29% מהרופאים השיבו שירשמו קנאביס עבור כל סוג של כאב שלא מגיב לטיפול קונבנציונאלי.

סוגי כאב ואחוז הרופאים שירשמו קנאביס רפואי עבורם

לא רושמים קנאביס למטופלים עם פסיכוזה או בהריון

הסיבה העיקרית להימנע מטיפול בקנאביס רפואי לעמדת הרופאים היא היסטוריה של פסיכוזה אצל המטופל (76% אמרו שיימנעו מלרשום קנאביס במקרה כזה) וכאשר מדובר באישה בהריון (65% לא ירשמו קנאביס במקרה זה). 59% מהרופאים אמרו שלא ירשמו קנאביס לילדים מתחת לגיל 18.

סיבות שגורמות לרופאים להימנע מלרשום קנאביס רפואי

האם קנאביס ממכר?

מבחינת התמכרות, 37% מהרופאים העריכו כי רק 10-15% מהמטופלים מתמכרים לקנאביס. 27% העריכו כי 20-30% מהמטופלים מתמכרים לקנאביס, ו-24% העריכו שכמחצית מהמטופלים מתמכרים לקנאביס. 12% מעריכים כי כ-70% מהמטופלים מתמכרים.

כמה מהמטופלים מתמכרים לקנאביס?

קנאביס מסוכן פחות לשימוש מאופיאטים

הטיפול הקונבנציונאלי בכאב נעשה לרוב באמצעות משככי כאבים נרקוטים ממשפחת האופייאטים כמו מורפין ואוקסיקונטין. כאשר נתבקשו הרופאים להשוות בין הטיפול באופייאטים לטיפול בקנאביס, רק 12% מהרופאים ענו כי קנאביס מסוכן יותר. 43% ענו כי אופיאטים מסוכנים יותר, ו-45% ענו ששניהם מסוכנים באותה מידה.

מה מסוכן יותר, קנאביס או הטיפול הקונבנציונאלי באופייאטים?

למרות זאת 60% מהרופאים ענו כי לדעתם יש לנסות קודם כל טיפול באמצעות אופיאטים, ורק אז טיפול בקנאביס. 40% ענו שלדעתם צריך להתחיל עם טיפול בקנאביס. בנימה אישית יותר, כאשר נשאלו איזה משני הטיפולים היו בוחרים עבור עצמם או עבור קרוב משפחה במקרה הצורך – 55% בחרו בטיפול באופיאטים ו-45% בחרו בטיפול בקנאביס.

במידת הצורך, באיזה טיפול היית בוחר עבורך או עבור קרוב משפחה שלך?

לא מאמינים במשרד הבריאות

כאשר נשאלו האם לדעתם נחוץ גוף ממשלתי מפקח שכל מרשמי הקנאביס צריכים להיות מאושרים על ידו כמו היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי), 51% מהרופאים ענו כי לדעתם יש צורך בגוף כזה, ו-49% ענו כי לדעתם אין בו צורך. עם זאת, 63% מהרופאים ענו כי לדעתם הרופאים שמאשרים או שוללים בקשות לקנאביס רפואי מטעם היק”ר אינם עושים זאת על פי קריטריון ברור או על בסיס ידע מקצועי. רק 9% חשבו את ההפך ו-28% אמרו שאינם יודעים איזה שיקולים מנחים את רופאי היק”ר באישור או שלילת בקשות. 81% מהרופאים ענו כי לדעתם לא למדו מספיק על הטיפול בקנאביס רפואי במהלך ההתמחות שלהם ברפואת כאב.

האם היק”ר פועל בצורה מקצועית באישור או שלילת בקשות קנאביס רפואי?

רופאים בעד לגליזציה

לבסוף נשאלו הרופאים על דעתם האישית לגבי לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי בישראל. 54% השיבו שהם בעד לגליזציה (21% בעד לגליזציה ללא תנאים ו-33% בעד לגליזציה עם הגבלות גיל). 46% מהרופאים מתנגדים ללגליזציה.

האם אתה בעד לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי? 21% מהרופאים ענו כן, 33% ענו כן אבל עם הגבלת גיל, 46% ענו לא

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר