טוען...

ראש הממשלה התיר למטופלי קנאביס לנהוג – אך המשטרה ממשיכה לשלול רישיונות

למרות תקנה חדשה החתומה על ידי ראש הממשלה עצמו וקובעת כי מטופלי קנאביס רפואי רשאים לנהוג ברכב אם חלפו 3 שעות מרגע השימוש האחרון, המשטרה ממשיכה לשלול רישיונות בטענה כי התקנה החדשה כלל לא עודכנה ברשומות. משרד הבריאות מסרב להבהיר את העניין.

בתחילת השנה נפל דבר בישראל: ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשמש גם כשר הבריאות, חתם על תקנה חדשה שהתירה לראשונה למטופלי קנאביס רפואי לנהוג ברכב, בתנאים מסויימים.

עד לפרסום תקנה זו נחשבו כל מטופלי הקנאביס כעבריינים בעל כורחם מרגע שעלו על ההגה – זאת מאחר ושרידים של רכיבי קנאביס נשארים בגוף גם עד 3 שבועות לאחר השימוש, כך שהנוהגים הסתכנו באשמת עבירת נהיגה תחת השפעת סמים.

בנוהל החדש (כאן) שפורסם כאמור לפני כחצי שנה, התיר משרד הבריאות למטופלים לנהוג ברכב כל עוד חלפו לפחות 3 שעות ומעלה מאז השימוש האחרון שלהם בקנאביס.

עם זאת, ולמרות ההנחיה, מסתבר כעת כי במשטרה לא מוכנים גם היום לקבל את תקפות תקנה זו.

במשטרה טוענים בתוקף כי התקנה אמנם פורסמה על ידי משרד הבריאות באופן רשמי, אך לא עודכנה ברשומות, כלומר לא נכנסה לתוקף באמת.

שלשום (ג’) בשעה 20:00 לערך נעצר א’, נכה תושב ת”א בן 29 המטופל בקנאביס רפואי, כשבעת שנסע לביקור אצל אחיו בלוד עוכב לבדיקת כשירות נהיגה.

כאשר נשאל א’ האם שתה או עישן לאחרונה הוא השיב בתמימות כי אכן עישן קנאביס, ברישיון, 6 שעות קודם לכן, בשעה 14:00.

למרות שהוא לא נעצר בעת שעבר עבירה כלשהי, אלא רק לבדיקה שגרתית, השוטרים במקום התעקשו לעכבו לתחנת המשטרה, שם הוא נאלץ למסור בדיקת שתן.

למחרת (אתמול, ד’) הגיע א’ לשימוע בתחנת המשטרה שם הוסבר לו על ידי הקצין המטפל כי כל עוד הוא מטופל בקנאביס רפואי הוא אינו רשאי לנהוג כלל.

איתן כבריאן יניב פרץ
“מדובר במקרה מקומם” – עורכי דינו של א’, איתן כבריאן ויניב פרץ

א’ הציג בפני החוקר את המסמך הרשמי של התקנה החדשה, עליה חתום כאמור ראש הממשלה בעצמו, אך זה לא הואיל לו כלל ורישיונו נפסל ל-30 יום.

בעקבות החלטת המשטרה הגישו הבוקר עורכי הדין יניב פרץ ואיתן כבריאן עתירה לבית משפט השלום לתעבורה ובה דרישה לבטל את פסילת רישיונו של א’ לאלתר.

“מדובר במקרה מקומם בו במשטרה עדיין ישנם קצינים שחוטאים לעבודתם וממשיכים להתייחס לקנאביס כסם מסוכן חרף הוראות מפורשות,” מסרו עורכי הדין. “המשטרה דרסה ברגל גסה את זכויותיו של א’ ואין ספק שבית המשפט יאמר את דברו וא’ יחזור לנהוג במהרה”.

משרד הבריאות טרם השיב לפנייה בנושא לבקשת הבהרה.

עדכון (20:45): כנראה בעקבות פרסום זה דווח על תקנה חדשה שמתכוון משרד הבריאות לקדם – פרטים כאן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר