ראיון עם ארכיטקט הלגליזציה של אורוגוואי

בימים אלו נכנסים לתוקפם חוקי הלגליזציה ההיסטוריים שעברו לראשונה באורוגוואי. האיש שעומד מאחורי תכנית הלגליזציה פותח את הקלפים ועונה על כל השאלות הקשות.

חוקי הלגליזציה החדשים באורוגוואי אושרו באופן סופי ומוחלט על ידי ממשלת אורוגוואי לפני ימים אחדים, ובכך הפכה המדינה הדרום אמריקנית לראשונה בעולם שמעבירה חוקים המשחררים את צרכני הקנאביס מאימת עונשים ורדיפה משטרתית.

חוליו קלזאדה
חוליו קלזאדה

רבות דובר על האיש הנדיר שהביא את הלגליזציה למדינה – נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה – הנשיא העני בעולם אשר כל הונו מסתכם בחיפושית מודל 87′ ואת תשעים אחוזים ממשכורתו הוא תורם לנזקקים. אבל הארכיטקט האמיתי של תכנית הלגליזציה באורוגוואי הוא למעשה חוליו קלזאדה, מזכ”ל מנהלת הסמים הלאומית של אורוגוואי ומי שטיפל במשך 24 שנים בצעירים במצב סיכון משכונות העוני של אורוגוואי. “זה שהצעירים נחשפים למשחות קוקאין בזמן שהם מחפשים סמים קלים זו אחת הבעיות הקשות במיוחד,” הוא אומר.

קלזאדה, כמו הבוס שלו מוחיקה, גם הוא צנוע במיוחד. “תקרא לי חוליו,” אמר למראיין הספרדי תוך כדי מזיגת שתי כוסות יין. “כדי שיהיה ברור, זו התשובה של אורוגוואי לבעיות של אורוגוואי. אנחנו לא מתיימרים להוות מודל כלשהו למדינות אחרות ואין בכוונתו להגיד לאחרים איך לפעול.”

הראיון תורגם ותומצת מתוך אתר Reason.com שתירגם את הראיון מספרדית.

שאלה: אורוגוואי תהיה המדינה הראשונה בעולם שמבצעת רגולציה של ייצור מריחואנה משלב הגידול ועד לצרכן. האם המדינה היא זו שתייצר את הקנאביס?

תשובה: לא. חברות פרטיות יכולות לקבל רשיון לייצור ומכירה במידה והן עומדות בתנאים שנקבעו בחוק. עם זאת, זה לא יהיה שוק חופשי לחלוטין. הממשלה תפקח ותבקר על כל התהליך ותקבע את המחיר, האיכות והמקסימום המותר לייצור. בכל בית מותר לגדל עד שישה צמחי קנאביס לשימוש עצמי. צרכנים יכולים גם להצטרף למועדון קנאביס שם ניתן להחליף מידע עם צרכנים אחרים. מועדונים יקבלו אישור לגידול של מספר רב יותר של שתילים.

שאלה: ומה בנוגע לצרכנים שלא יכולים או לא רוצים לגדל קנאביס בעצמם? הם יוכלו לרכוש אותו?

תשובה: כן, בבתי מרקחת. שימוש בסמים הוא באחריות משרד הבריאות. הסקטור הרפואי מנהל את כל נושא התרופות והסיכונים הבריאותיים. המעוניינים יוכלו לגשת לבתי המרקחת ולרכוש מריחואנה – בין אם לשימוש פנאי ובין אם לשימוש רפואי. מבוגרים יוכלו לקבל אספקה חודשית של עד 40 גרם בחודש.

שאלה: מדוע הממשלה צריכה בכלל להיות מעורבת בכל העניין הזה?

תשובה: באורוגוואי יש היום בערך 120 אלף צרכני קנאביס. נכון להיום, אנשים אלו קונים את זה מפושעים ועבריינים ומחזקים את המאפיה המקומית. אם הממשלה לוקחת את הניהול על כתפיה, ארגוני הפשע יאבדו את מקור ההכנסה העיקרי שלהן.

שאלה: המחיר של גרם מריחואנה הוא בערך דולר אמריקני אחד, זה די זול.

תשובה: זה המחיר בשוק השחור פחות או יותר, שאיתו אנחנו צריכים להתחרות. לא יקר יותר, אך גם לא זול יותר. מחקרים מראים שבהינתן אפשרויות בחירה, הצרכנים מעדיפים לקנות בשוק החוקי ולא בשוק השחור. האיכות כמובן גבוהה יותר וכל העניין בטוח יותר מאחר והצרכנים לא צריכים להתעסק עם גורמים עברייניים.

שאלה: נשיא בית המשפט העליון באורוגוואי, חורחה פינו רויבל, חושב שהיה צריך לספק את הקנאביס בחינם למשתמשים שיהיו מוכנים להירשם לתכנית מסודרת.

תשובה: דעתו ללא ספק חשובה. חקרנו את הנושא ושקלנו אותו לעומק, אבל זה היה מורכב מדי. סמים קלים יעשו דרכם בקלות אל תוך השוק השחור. סמים בחינם הם ללא ספק עניים מושך בעבור עבריינים למכירה לחו”ל. פוטנציאל הרווח שלהם יהיה גבוה מדי ואיננו מעוניינים לעודד אף אחד לעשן גראס, זה דבר שצריך להיות ברור.

שאלה: מדוע רישום למאגר הוא חשוב כל כך?

תשובה: ראשית כדי לדעת כמה קנאביס אנו צריכים לייצר. שנית במטרה לפקח על כמויות השימוש העצמי; אם מישהו צריך יותר מגרם אחד ליום, כנראה יש להם בעיה. כל אחד שמשתמש בכל כך הרבה יסתובב כל היום כמו אדיוט וכנראה יהיו לו בעיות בעבודה ובלימודים. איסוף המידע יאפשר לנו לספק טיפול נאות לאותם אנשים עם בעיות. אבל אנחנו לא מתכוונים להכריח אף אחד להיות מטופל, זה יכול לגרום לנזק הפוך.

שאלה: האם תיירים יוכלו לנצל את הלגליזציה גם כן?

תשובה: לא, הם יכולים לחסוך לעצמן את המאמץ. רק אנשים עם תעודת זהות ובה כתובת מקומית באורוגוואי יוכלו להירשם לתכנית. מכירה של מריחואנה לתיירים עדיין תוגדר כעבירה על החוק.

שאלה: בהולנד רבים מהצרכנים סירבו להירשם לתכנית כשהממשלה הציעה זאת. מדוע שהאורוגוואינים יסכימו?

תשובה: במשך שנים עד שממשלת הולנד דרשה את ההרשמה, ההולנדים יכלו להשיג מריחואנה בקופי שופס מתי שחפצו בכך. אולי לא כולם כאן ירצו להירשם כבר ביום הראשון, אבל זה לא אסון גדול. אנחנו מכוונים כאן לטווח ארוך.

שאלה: כיצד אתה יכול להבטיח שהמידע על הנרשמים לא ינוצל לרעה, למשל במסגרת גיוסי עובדים למשרות ציבוריות?

תשובה: אנחנו רוצים להימנע מסיטואציה כזאת. ישנן דרכים לאבטח את הנתונים בהתאם. מרבית המשרדים הממשלתיים, כוחות המשטרה וחברות הביטוח לא יקבלו גישה לנתונים. מצד שני, אנשים משתמשים בכרטיס האשראי שלהם לקנות וויסקי וסמים. הרשומה הזאת מתועדת באופן קבוע ולא נראה שזה מטריד מישהו היום.

שאלה: כמה כסף תרוויח ממשלת אורוגוואי מהלגליזציה?

תשובה: אנחנו מעריכים כי הרווח השנתי יהיה 8-12$ מיליון דולר אמריקני ממיסוי בלבד. למדינה עם 3.3 מיליון אזרחים, זהו מספר מכובד ביותר. אנחנו נשקיע את הכסף בעיקר בתכניות הסברה וחינוך. החודש התחלנו בקמפיין רחב היקף הנוגע לסכנות שבשימוש בקנאביס. הכסף ילך גם לטיפול במשתמשים בעייתיים כמובן.

שאלה: אין ניגוד בין לעשות לגליזציה של קנאביס לבין להסביר על הנזקים שלו?

תשובה: נהפוך הוא! זה עומד בדיוק מלא עם מדיניות האלכוהול והסיגריות שלנו במשך שנים רבות. במקביל לקנאביס אנחנו מפקחים על הפצת וצריכת האלכוהול. החוקים נגד קידום ופרסום מכירת אלכוהול יהיו נוקשים הרבה יותר כעת. אבל לאזרחים יהיה החופש לבחור להשתמש באחד המוצרים האלו אם יחפצו בכך. זו חובת הממשלה ליידע אותם על הנזקים והסכנות ולשכנע אותם להתמודד עם החופש שלהם באחריות הראויה.

שאלה: וזה עובד?

תשובה: כן, עובד מצויין. בשנת 2005 יישמנו פיקוח על תעשיית הטבק באופן זהה. מאז השימוש בסיגריות בקרב צעירים ירד מ-32% ל-12% אחוז בלבד. זה מוכיח שרגולציה יכולה להיות כלי פוליטי יעיל ביותר ויעילה להשפעה על בריאות הציבור.

שאלה: ריימונד יאנס, נשיא וועדת הסמים של האו”ם, אינו מרוצה מתהליך הלגליזציה וטוען שהוא יוביל לנזקים בריאותיים קשים, במיוחד בקרב צעירים. הוא גם אומר שלא התייעצתם איתם…

תשובה: אנחנו משוכנעים שמדיניות ההפללה הנוכחית של צרכני הסמים הקלים היא מזיקה הרבה יותר לבריאות הציבור מהסמים עצמם. בשנת 2012 נהרגו באורוגוואי 82 אנשים במהלך נסיונות הברחת סמים. לעומת זאת איש לא נהרג משימוש במריחואנה. אנחנו בקשר מתמיד עם צוות הסמים של האו”ם ונמשיך להיות. אנחנו מכירים את החזון שלהם והם מכירים את שלנו. אנחנו מדינה דמוקרטית ואנחנו נמשיך לפעול בדרך הדמוקרטית שלנו.

שאלה: השימוש בסמים קשים באורוגוואי הוא בגדר ‘נסבל’ מבחינת הרשויות כבר שנים רבות. מדוע לא לקחת גם את זה מקרטלי הפשיעה?

תשובה: אנחנו מתמקדים במריחואנה בגלל שהיא מייצגת קבוצת אוכלוסייה גדולה הרבה יותר ומהווה מקור ההכנסה העיקרי של ארגוני הפשע. 14% אחוז מאזרחי אורוגוואי בגיל 16 עד 64 השתמשו במריחואנה, לעומת אחוז אחד בלבד שהשתמש בקוקאין. לגליזציה גם מפרידה את הקנאביס מהסחר בסמים הקשים. אם משתמשים יכולים לקנות ג’וינט במקום מקובל, הם לא יבואו במגע עם סמים אחרים שמוצעים להם היום על ידי הסוחרים בשוק השחור. ממשלת הולנד הוכיחה את המדיניות הזאת הלכה למעשה – ההולנדים משתמשים פחות בסמים, מקרי המוות והתפשטות האיידס ירדו באופן משמעותי לעומת מדינות אירופאיות אחרות.

שאלה: בינתיים, הגראס ההולנדי החזק, הולך ונהיה חזק יותר ויותר.

תשובה: זה נכון. כמויות ה-THC בקנאביס בהולנד הן באזור 20% עד 25% אחוז. זאת התוצאה של מדיניות סמים מאוד צינית. משתמשים יכולים לקנות גראס בקופי שופ, אבל היצרנים עדיין נרדפים על ידי רשויות האכיפה – מה שגורם להם לייצר את הקנאביס באיכות הגבוהה ביותר כדי למקסם את הרווחים מהכמויות הקטנות. בכוונתנו לפקח על כמויות ה-THC ולקבוע מקסימום של 12% אחוז.

שאלה: 63% אחוזים מהאזרחים הצביעו נגד הלגליזציה, אבל הנשיא מוחיקה דוחף אותה בכל זאת. האם זה חכם?

תשובה: הנשיא רוצה לערב את כל המדינה בדיון בנושא. כתוצאה מכך התעכב מעבר החוק כבר מספר פעמים. אבל הוא יעבור כמובן. כשיעבור, אנשים יראו שעשינו את ההחלטה הנכונה. באותו הסקר שאתה מתייחס אליו שאלנו גם האם הם מעדיפים שהצרכנים יקבלו את הקנאביס שלהם מבית מרקחת או מהמאפיה? 78% אחוזים בחרו באפשרות הראשונה.

שאלה: מקסיקו וקולומביה אינן מתנגדות לניסוי שלכם, אבל מעדיפות פתרון גלובאלי יותר.

תשובה: הפתרון שלנו שונה לגמרי מהתכנית שלהם. אורוגוואי לא צריכה להתמודד עם כנופיות פשע אלימות וחזקות. בחרנו את הפתרון שאנו מאמינים שיתאים לאורוגוואי.

שאלה: איך מרגישים הקולגות באירופה לגבי התכנית שלכם?

תשובה: בתחילה היו חששות מסויימים. אבל אנחנו הבטחנו לממשלות אירופה שאנחנו לא נפתח שוק חופשי לחלוטין. הכמות לעולם לא תעלה על הצורך המקומי.

שאלה: מנהיגים רבים, ביניהם קופי אנאן, חאוויר סולנה, ראשי מדינות לשעבר של ברזיל, מקסיקו, קולומביה, צ’ילה, שווייץ, פורטוגל, פולין, יוון ועוד… כולם מקדמים את רעיון הלגליזציה בשנים האחרונות. עם זאת, הנשיא מוחיקה הוא הראשון שעושה יותר משהוא מדבר. אתה חושב שהפחד מנפילה בסקרים הוא מה שמונע את התקדמות הנושא גם במדינות אחרות?

תשובה: זה הגיוני בהחלט. יש פחד רב בקרב אנשים ופוליטיקאים פופוליסטיים מגיבים לפחד הזה. רבים אחרים מפחדים שייענשו ביום הבחירות, וישנם אלו שתמיד יטענו שרגולציה היא לא הפתרון. מוחיקה כבר אמר, “מישהו מוכרח להיות הראשון.” זה היה או עכשיו, או בעוד חמש שנים, אבל התהליך הוא בלתי נמנע. בחרנו לעשות את זה עכשיו ולשמור על חיההם של הסובלים מחמש שנים נוספות של סבל.

ראו גם: נשיא אורוגוואי משיב לאו”ם: “תפסיקו לשקר”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר