חשיפה: יצוא קנאביס לקנדה אסור

הצהרות של בעלי מניות קנאביס בישראל על הסכמים ליצוא עשרות טונות קנאביס רפואי לקנדה נראות כעת פחות סבירות. בתשובה לפניית מגזין קנאביס מבהיר משרד הבריאות הקנדי כי אינו מתיר ייבוא קנאביס למטרת שיווק - לא למטרות רפואיות ולא לשוק הלגליזציה החדש.

ממשלת קנדה מבהירה לראשונה באופן ברור כי אינה מתירה ייבוא של קנאביס, לא לשוק הקנאביס הרפואי וגם לא לשוק הפנאי (לגליזציה) ובכל מקרה לא למטרות שיווק ומכירה. ייבוא מותר רק באישור ספציפי ובעבור חומרי ריבוי וגנטיקה בלבד המיועדים לפתיחת עסק חדש במדינה.

הצהרה זו, שניתנה בתשובה לפניית מגזין קנאביס, מנוגדת כמובן לתקוותם של גורמים רבים בענף הקנאביס הישראלי שחשבו שאישור ממשלתי צפוי ליצוא של קנאביס רפואי לחו”ל (אולי בקרוב) יאפשר להם לשווק מוצרי קנאביס לקנדה, לשוק הרפואי ואפילו לשוק הלגליזציה החדש שנפתח לפני כשבועיים באופן רשמי.

אותה תקווה התבססה בין היתר על דיווחים והצהרות של “מומחים” לכאורה בתקשורת, למשל עו”ד נועם גודמן, שותף בפירמת DLA Piper Canada, שסיפר לאתר גלובס שכל חברה קנדית שתרצה לייבא קנאביס מישראל ברגע שיתאפשר היצוא, תצטרך רק לקבל אישור ייבוא מישראל “אך לא נראה שיהיה זה חסם משמעותי” לדבריו.

גם נדב גיל, שותף בחברת הייעוץ וראיית החשבון “דלויט ישראל”, טען לפני שלושה חודשים בראיון לאותו עיתון כי “ברגע שנושא הייצוא מישראל יוסדר, השוק הקנדי שנמצא כרגע במחסור בתוצרת, יקלוט בשמחה את התוצרת הישראלית”.

בשבוע שעבר הלך גלובס צעד אחד רחוק מדי כשהצהיר בפירוש כי קנדה עתידה לקלוט את הקנאביס הישראלי לא רק עבור השוק הרפואי, אלא לכאורה אפילו לשוק הלגליזציה החדש. “חברות ישראליות שיספיקו להיכנס לפעילות בשנה הקרובה כמעט מובטח כי יהיו מסוגלות לייצא את מוצריהן לקנדה, לשוק הבידורי,” נטען.

גם חלק ממניות הקנאביס החדשות הצהירו, כולל בדיווחים לבורסה, כי בכוונתן לייצא קנאביס לקנדה. אחת מהן אף דיווחה על חתימת הסכם מחייב עם חברת קנאביס קנדית אלמונית שאמורה לכאורה לקנות מהם בין 20 ל-50 טון תפרחות מיובשות של קנאביס רפואי מדי שנה – זאת למרות שבכל שנת 2017 עמדה צריכת הקנאביס הרפואי בקנדה על 25 טון בלבד.

לזכותם של הטועים והמטעים יאמר כי הנהלים הרשמיים שפורסמו בישראל לא הבהירו באופן ברור מספיק לחברות האם מותר יהיה להן לייצא קנאביס רפואי גם לשוק הלגליזציה הקנדי, או רק לשוק הרפואי – לא בטיוטת הצעת המחליטים של הממשלה ולא בדו”ח סיכום ההמלצות של משרד האוצר. יובל לנדשפט מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) ודוברות משרד הבריאות הכושלת, מסרבים עד היום למסור כל מידע רשמי בעניין ומעדיפים לשמור על מסתורין.

המקום היחיד בו כן צוינה עובדה זו בבירור הוא בהודעה לעיתונות שפורסמה מטעמו של גלעד ארדן בחודש אפריל 2018, בה הדגיש השר כי “יתבצע יצוא של מוצרים מוגמרים לשימושים רפואיים בלבד… זאת על מנת להבטיח שבמדינה שאליה יגיע המוצר הסופי, השימוש בו ייעשה למטרות רפואיות בלבד”.

הנוהל הקנדי הרשמי אמנם קובע בכל מקרה במפורש כי ייבוא של קנאביס מותר רק למטרות רפואיות, זאת גם בהתאם לאמנת הסמים הבינלאומית, אך כעת מחריף משרד הבריאות הקנדי את עמדתו עוד יותר וקובע לראשונה כי כל ייבוא של קנאביס, בין אם מישראל או מכל מדינה אחרת, יתאפשר רק במקרים חריגים ובמתכונת מצומצמת, ובכל מקרה לא למטרות שיווק למטופלי קנאביס רפואי ובודאי לא לשוק הלגליזציה.

“כל יבוא או יצוא של קנאביס לכל מטרה שהיא לא לשימוש רפואי בלבד הינם אסורים בפירוש,” קבעו בתשובה לפניית מגזין קנאביס. “ייבוא של קנאביס למטרות רפואיות מותר רק במקרים מוגבלים כגון ייבוא של חומרי ריבוי לטובת הקמת עסק חדש”.

ואכן על פי הנתונים הרשמיים קנדה לא ייבאה בשנת 2017 אף לא גרם אחד של קנאביס או שמן קנאביס. בשנת 2018 עד כה ייבאה קנדה פחות מ-1 ק”ג תפרחת קנאביס רפואי וכן כ-2 ליטר שמן קנאביס רפואי בלבד.

למעשה קביעה זו של קנדה לפיה היא מתירה רק ייבוא של חומרי ריבוי וגנטיקה, חוסמת לחלוטין כל ייבוא של קנאביס רפואי מישראל לקנדה, מאחר והנוהל הישראלי מתיר לייצא רק מוצרי קנאביס מוגמרים ארוזים ומוכנים לצריכה אך אוסר על ייצוא של חומר ריבוי וגנטיקה.

התנגשות זו בין נוהל הייבוא הקנדי לנוהל היצוא הישראלי נראית אולי כצירוף מקרים, אך יש גם מי שמאמין שלא כך. “הקנדים פשוט לא מעוניינים לירות לעצמם ברגל,” מסביר גורם בענף. “למה להם לפתוח לעצמם תחרות מכיוון ישראל? הם מעדיפים לחזק את התעשייה המקומית שלהם במקום את זו הישראלית”.

לאור הקביעה הברורה החדשה של ממשלת קנדה, לא נראה שלחברות הקנאביס הישראליות יש נכון להיום הרבה יעדי ייצוא. גם באירופה, שם צפויים להיפתח השווקים הבולטים הבאים, החברות הקנדיות הגדולות כבר הקימו מתקנים, מפעלים וחוות לגידול קנאביס רפואי, למשל בפורטוגל, דנמרק ועוד – משם הן תייצאנה את התוצרת לשאר היבשת.

ראו עוד:
קנדה לא תקנה קנאביס ישראלי
ישראל היא לא מעצמת קנאביס רפואי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר