טוען...

קנדה הודיעה באו”ם: לגליזציה באביב 2017

שרת הבריאות של קנדה ריגשה את קהל נציגי המדינות בועידת הסמים ההיסטורית באו”ם, כשהודיעה בנאום חוצב כי בעוד שנה בדיוק תטמיע הממשלה חוקי לגליזציה שישימו סוף להפללת צרכני הקנאביס וימסדו את שוק הקנאביס בחוק. “נעבוד יחד עם גורמי האכיפה בכדי לוודא שהתיקונים לחוק יהיה ראויים ופרופורציונליים,” אמרה. צפו:

במהלך כינוסה של עצרת האו”ם המיוחדת לדיון בנושא סמים – במסגרתה אומצה הטיוטה הקוראת למדיניות וגישה חדשה כלפי השימוש בסמים בעולם – הודיעה שרת הבריאות של קנדה ג’יין פילפוט (Jane Philpott) באופן רשמי ונחרץ כי הממשלה תטמיע חוקי לגליזציה באביב 2017, כך לדבריה.

פילפוט נשאה דברים מרגשים בשם ממשלת קנדה והבהירה שהחוק שייחקק יוודא שהקנאביס יישאר רחוק מילדים וימנע מעבריינים מלהרוויח ממכירתו. “הגישה לסמים צריכה להיות ברורה, לכבד את זכויות האדם, להיות אחראית ולעודד אחריות משותפת, ומוכרחה להיות מבוססת עובדות מדעיות,” אמרה וזכתה למחיאות כפיים סוערות.

ג'יין פילפוט, שרת הבריאות של קנדה: לגליזציה בשנת 2017
ג’יין פילפוט, שרת הבריאות של קנדה: “לגליזציה באביב 2017”

“נעבוד יחד עם גורמי האכיפה בכדי לוודא שהתיקונים לחוק יהיה ראויים ופרופורציונליים,” הוסיפה. “אנחנו ערים לכך שבלתי אפשרי להמשיך לאסור את דרכנו לפתרון הבעיה.”

הצהרה זו במהלך דיון רשמי באו”ם היא אצבע בפרצופו של הארגון, שעל פי אמנתו הרשמית עליה חתומה גם ממשלת קנדה חל איסור מוחלט למדינות החברות למכור קנאביס שאינו לטיפול רפואי. חקיקת לגליזציה בקנדה תהפוך אותה למדינת ה-G7 (ארגון המדינות המתועשות) הראשונה בעולם שמאשרת שימוש חוקי בקנאביס.

“התכנית אמנם מאתגרת את הסטטוס קוו במדינות רבות, אבל אנחנו משוכנעים שזו הדרך הטובה ביותר להגן על הצעירים ובני הנוער תוך הגברת בטחון הציבור,” הסבירה פילפוט וקבעה שחוקי ההפללה הקיימים הם קשוחים מדי ובלתי יעילים – חודש אחרי פרסום תוצאות סקר שהראה ירידה קבועה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער קנדיים.

לגליזציה ב-20 באפריל?

לפני כחצי שנה נבחר ג’סטין טרודו, מנהיג המפלגה הליברלית בקנדה, לראשות הממשלה. טרודו, תומך מושבע ומוצהר בביטול חוקי האיסור על קנאביס נבחר לאחר שבמהלך הקמפיין הבטיח שיביא ללגליזציה “תוך 18 חודשים” מיום היבחרו.

עם היוודע תוצאות הבחירות, שנערכו ב-20 באוקטובר 2015, זינקו מניותיהן של חברות הקנאביס הקנדיות, כשלאחר חודש כבר הודיע טרודו רשמית כי הורה לשרת המשפטים, ג’ודי ווילסון-רייבולד, להתחיל ולבנות תכנית מפורטת להסדרת שוק הקנאביס בחוק – במטרה להגיע ללגליזציה מלאה.

למי שלא חישב בעצמו, 18 חודשים אחרי ה-20 באוקטובר, המועד בו נבחר טרודו לתפקיד, הוא בדיוק ה-20 באפריל 2017 – יום הקנאביס הבינלאומי בשנה הבאה.

קנדה: מעצמת הקנאביס הבינלאומית

דו”ח של חברת השקעות קנדית גדולה מצא לפני מספר שבועות כי הסדרת שוק הקנאביס הקנדי בחוק (לגליזציה) שווה למדינה 5 מיליארד ש”ח בשנה מרווחי מיסים.

בחודש שעבר אישרה קנדה לחולים המטופלים בקנאביס רפואי כי יוכלו לחזור ולגדל קנאביס בביתם לשימושם האישי.

במהלך הכנס הציגו גם ממשלות צ’כיה ופורטוגל את תוצאותיה המוצלחות של רפורמת הסמים (דה קרימינליזציה, אי הפללה) שהוטמעה והובילה לתוצאות חיוביות.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר