מגלגל...

קנאביס רפואי ופוסט-טראומה: איך עוזרת המריחואנה לסובלים מ-PTSD

על אף מחקרים המוכיחים כי שימוש בקנאביס מקל על הסובלים מ-PTSD (תסמונת דחק פוסט טראומטית), משרד הבריאות מסרב לספק אישורים מתאימים לשימוש.

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) היא סוג חמור של הפרעת חרדה שמשפיעה על בין 8 ל-9 אחוזים מהאוכלוסיה בשלב כלשהו בחייהם, אם כי 5-15% נוספים מכלל האוכלוסייה עשוים לחוות צורות תת-קליניות של ההפרעה. כמו רוב מחלות הנפש, PTSD נקשרת עם “סיכון מוגבר” לשימוש בסמים, כולל מריחואנה. מומחים מאמינים כי קיימת סבירות מוגברת שחולי PTSD ישתמשו במריחואנה למטרת ריפוי עצמי או התמודדות עם הסימפטומים הקשורים לטראומה שלהם.

יחד עם זאת, למרות הקשר בין PTSD ושימוש מוגבר במריחואנה, מעט מאוד מחקרים נערכו כדי לקבוע אם מריחואנה רפואית עשויה למעשה להיות טיפול יעיל בתסמונת פוסט טראומטית ומשרד הבריאות מסרב לספק קנאביס רפואי לסובלים מהתופעה.

מהי הפרעת דחק פוסט טראומטית?

הפרעת דחק פוסט טראומטית יכולה להשפיע על כל מי שחווה אירוע טראומטי.

הפרעת דחק פוסט טראומטית מאופיינת בהתפתחותם של סימפטומים מסוימים לאחר חשיפה לאירוע טראומטי של לחץ קיצוני. האירוע בדרך כלל מערב חוויות אישיות של מוות ממשי או איום לרצח, פגיעה חמורה או פציעה של אדם אחר, שהוא לעתים קרובות בן משפחה או חבר קרוב.

למרות שרוב האנשים חושבים על יוצאי צבא כשהם חושבים על PTSD, רובם המכריע של הסובלים מ-PTSD בעצם שייכים לאוכלוסייה הכללית. חוץ מנפגעים צבאיים, PTSD יכול להיות קשור לאירועים כמו התעללות פיזית או מינית, תאונות דרכים, אסונות טבע ואלימות במשפחה.

חיילים שפיתחו פוסט טראומה
לא רק אחרי המלחמה – חיילים שפיתחו פוסט טראומה (תמונה: ‘הארץ’)

ישנם סימפטומים רבים שמגדירים PTSD, ביניהם זיכרונות מתמשכים או חוויה מחדש של האירועים המקוריים (לדוגמה סיוטים ופלאשבקים), שיתוק והתחמקות, והתרגשות מוגברת. הימצאותם של תסמינים אלו מובילה לשיבושים בתפקוד היומיומי.

בעוד הגורמים הבסיסיים של ה-PTSD אינם ידועים, מומחים מאמינים כי PTSD נגרם כתוצאה ממכלול מורכב של גורמים. תסמונת פוסט טראומטית גורמת לשינוי בתגובה הטבעית של הגוף למתח ומשפיעה על הורמוני הלחץ ועל החומרים הכימיים שמעבירים מידע לאורך מערכת העצבים.

קיים מגוון רחב של תרופות מרשם נפוצות לטיפול בתסמונת פוסט טראומטית, וזה דבר שבשגרה עבור חולים להיות במשטר טיפול הכולל מספר סוגי תרופות. יחד עם זאת, מחקרים שנערכו לאחרונה על ידי איגוד הרפואה האמריקאי והאקדמיה הלאומית מצאו כי רובן המכריע של התרופות אינן מועילות מספיק, אם בכלל, עבור החולים.

כיצד יכולה מריחואנה לעזור ?

דיווחים על כך שמתן מריחואנה רפואית מקל על חולים הסובלים מ-PTSD גרמו לחוקרים לחקור את המערכת האנדוקנבינואידית במטרה לטפל בהפרעה הזו. נראה שהמערכת האנדוקנבינואידית מהווה מטרה מבטיחה בגלל ראיות לתפקידה בשליטה על השינה, הכאב, החרדה והמתח.

סקירה של הספרות הרפואית בנושא PTSD ומריחואנה רפואית חושפת שני מחקרים קודמים בלבד. בשנת 2009, חוקרים קנדיים מצאו כי מתן נאבילון (Nabilone), שהוא THC סינטטי, הצליח לבטל או לצמצם במידה ניכרת את הסיוטים שחווים חולי PTSD, שנמשכו למרות השימוש בטיפולים קונבנציונליים.

מחקר נוסף שפורסם בשנת 2011 על ידי חוקרים ישראלים הראה שנטילת הקנבינואיד הסינטטי WIN552212-2 הייתה יכולה לנטרל את ההפרעות התנהגותיות והנוירולוגיות שנבעו מחשיפה ללחץ בקרב עכברים עם PTSD. החוקרים מצאו כי לאחר חשיפה לאירוע מלחיץ, קבוצת העכברים שקיבלו את הקנבינואידים לא פיתחה תסמיני PTSD, ואילו קבוצת החולדות שלא טופלו כן פיתחו תסמינים כאלו.

יישומים קליניים

בעוד שהחוקרים ממשיכים להביע את תמיכתם במחקרים נוספים על מריחואנה רפואית ו-PTSD, מעט מאוד התקדמות נעשתה לעבר ביצוע ניסויים קליניים. נראה כי היעדר המימון והתמיכה של הממשלה הם החסמים הבולטים ביותר שעומדים בפני המדענים ההולכים במסלול המחקר הזה.

בשנת 2011 נעשה מאמץ על ידי האגודה הרב תחומית למחקרים פסיכדליים (MAPS) – ארגון מחקר ללא מטרת רווח – לבצע ניסוי קליני המערב מריחואנה רפואית וחולי PTSD. המחקר אושר על ידי ה-FDA, אך נאסר על ידי הסוכנות הפדרלית של ארצות הברית מספר חודשים מאוחר יותר.

זה לא מפתיע אף אחד שסכסוכים בין הממשלה והמחקר המדעי ימשיכו לעכב את קידום מחקר המריחואנה הרפואית. ובכל זאת, עדיין קשה להסביר מדוע חולים עם הפרעות כמו PTSD חייבים להמשיך לסבול בלי שתהיה להם גישה לטיפולים שהציגו תוצאות מבטיחות בהחלט.

על אף שפוסט טראומה אינה נכללת ברשימת ההתוויות המזכה בקנאביס רפואי, 340 אישורי קנאביס רפואי ניתנו עד היום לסובלים מפוסט טראומה בישראל במקרים חריגים בלבד.

מחקר ישראלי שנערך בשנה שעברה מצא כי כ-24% מלוחמי האש בשירותי הכבאות בישראל סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית.

יו”ר הרשות למלחמה בסמים צבי הנדל: “אסור שנהיה מקום ראשון בעולם באישורי קנאביס רפואי”

פרופ’ רפאל משולם מספר על יתרונות הקנאביס לסובלים מפוסט טראומה:

סובלים מ”הלם קרב” מספרים כיצד עוזרת לו המריחואנה הרפואית:


מקור

ראו גם: בקרוב בקיטבג: מערכת לאימון המוח למניעת פוסט טראומה
ראו גם: אורגון: קנאביס רפואי יינתן לסובלים מפוסט טראומה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר