טוען...

קנאביס רפואי בישראל הוא הזול בעולם – כמה יעלה לאחר הרפורמה?

מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל משלמים היום את המחיר הנמוך בעולם עבור הטיפול, בין 4 ל-18 ש”ח לגרם בלבד, תלוי בכמות אותה הם מקבלים. בגרמניה, קנדה, הולנד וארה”ב המחירים גבוהים בהרבה. לאחר הטמעת הרפורמה החדשה צפויים גם המחירים בישראל לעלות – כמה ולמה?

כפי שחשפנו לראשונה לפני מספר חודשים, מחירי הקנאביס הרפואי בישראל צפויים לעלות באופן חד ביותר עם כניסת רפורמת הקנאביס הרפואי לתוקפה, ככל הנראה בתחילת שנת 2018.

נכון להיום הקנאביס הרפואי בישראל הוא עדיין הזול ביותר בעולם. הוא מגודל על ידי 8 חברות הקנאביס ברשיון, משם הוא עובר לייבוש ואריזה במפעל ייעודי של חברת ‘בזלת’ או במתחמי החברות עצמן, לאחר מכן ממשיכות אריזות הקנאביס אל מרכז החלוקה בבי”ח אברבנאל או בשינוע אל בתי המטופלים בתוספת 100 ש”ח למשלוח.

לאחר ששרשרת זו תפורק במסגרת הרפורמה הקרובה, מ-2-3 חוליות היום, ל-5-6 חוליות נפרדות לאחר מכן (גנטיקה-גידול-מפעל-אריזה-שינוע-בתי מרקחת), מוערך כי ההפרדה לחוליות רבות תביא בהכרח לעלייה במחירים.

כל אחת מהחוליות החדשות בשרשרת תגזור את אחוז הרווח שלה, כאשר את המשמעותי מביניהם צפויה על פי ההערכות לגזור חברת בתי המרקחת ‘סופר פארם’, שהצטרפה לאחרונה לחגיגה. ‘סופר פארם’ נוהגת לדרוש רווח של 40-60 אחוז על כל מוצר הנמכר על מדפי אחת מחנויות הרשת הפזורות ברחבי ישראל.

לצד זאת, במקום נוהל המכירה הנוכחי – במסגרתו מקבלים המטופלים את הקנאביס הרפואי בעלות קבועה של 370 ש”ח לאספקה חודשית וללא קשר לכמות אותה הם מקבלים (בין 20 גרם לחודש ועד 100 גרם לחודש ואף יותר) – המחיר הצפוי לאחר הרפורמה יחושב לפי מנות של 10 גרם.

כיום כמות הקנאביס הממוצעת המסופקת למטופלים ברשיון עומדת על כ-34 גרם למטופל לחודש, בעבורם משלמים כאמור 370 ש”ח. כלומר כיום בממוצע משלמים המטופלים כ-11 ש”ח לגרם בלבד. אלו המקבלים 20 גרם בחודש משלמים מעט יותר – כ-18 ש”ח לגרם. אלו המקבלים 100 גרם בחודש משלמים הרבה פחות, כ-4 ש”ח לגרם בלבד.

מחיר זה של 11 ש”ח לגרם בממוצע עבור קנאביס רפואי הוא המחיר הנמוך בעולם כיום מבין כל המדינות המנהלות ענף קנאביס רפואי פעיל, לא כולל את מודל הלגליזציה של אורוגוואי, שם מוכרת המדינה קנאביס בקצת יותר מדולר אחד לגרם בלבד.

כך למשל בגרמניה שילמו מטופלי הקנאביס הרפואי עד תחילת שנת 2017 מחיר של 15 יורו לגרם (63.50 ש”ח), אך לאחרונה, בגלל מחסור ועלויות ייבוא של הקנאביס מקנדה והולנד, זינק המחיר ב-66% עד ל-25 יורו לגרם (106 ש”ח לגרם).

בקנדה מתנהל ענף הקנאביס הרפואי כשוק חופשי לגמרי עם עשרות חברות קנאביס פעילות. כל אחת מהחברות רשאית לגבות כל סכום שתבחר ובכלליות המחירים של הקנאביס למטופלים ברשיון במדינה עומדים על בין 5 דולר קנדי לגרם (14.5 ש”ח) ועד 15 דולר קנדי לגרם (43.5 ש”ח).

בארה”ב, בדומה לקנדה, המחירים משתנים לפי כל מדינה, אך בממוצע המחיר לא רחוק ממחירו של הקנאביס הנמכר באופן חוקי במדינות הלגליזציה, ועומד על בין 5 דולר לגרם, שהם כ-18 ש”ח, ועד 15 דולר לגרם (כ-55 ש”ח) לגרם.

בהולנד משלמים המטופלים עבור הקנאביס הרפואי מחירים דומים יחסית לממוצע המחירים של הקנאביס הנמכר בקופישופס, כלומר 9 יורו לגרם, שהם כ-38 ש”ח.

לפיכך כאמור מחירי הקנאביס הרפואי בישראל נכון להיום (ספטמבר 2017) הם הנמוכים ביותר בעולם, אך על פי אותו תחשיב של משרד החקלאות מהפסקה הראשונה, מחירים אלו צפויים לעלות באופן חד לאחר הטמעת הרפורמה – ולהתקרב לאלו של המדינות האחרות.

על פי התחשיב צפוי מחיר הקנאביס הרפואי לעלות במאות אחוזים, אפילו עד 40 ש”ח לגרם – מה שמהווה בעיה דווקא עבור החולים הקשים המקבלים עשרות גרמים בחודש. כך למשל מטופל המקבל היום 100 גרם בחודש, יאלץ לכאורה לשלם עד 4,000 ש”ח עבור הטיפול החודשי.

מנגד יש המעריכים שהמחיר דווקא לא יעלה בכלל לעומת המחירים היום, זאת תודות לתחרות ולכוחות השוק החופשי ו”היד הנעלמה” שלו. במקרה כזה מי שיאלץ לספוג את הנזק הכלכלי הם החוליה החלשה ביותר בשרשרת – החקלאים.

אפשרות נוספת לשמירת המחיר הנמוך של הקנאביס הרפואי גם לאחר הרפורמה היא אישור של ייצוא קנאביס רפואי לחו”ל. בחלק מחברות הקנאביס הרפואי מאמינים שאם אכן ייצאו כמויות גדולות מספיק של קנאביס למדינות אחרות, יוכלו בעלי החברות לשמור על מחירי הקנאביס לישראלים כפי שהם כיום.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר