קנאביס לטיפול בכאבים – סכנה לתעשיית התרופות

משככי כאבים המיוצרים על ידי חברות התרופות גורמים היום ליותר מקרי מוות מאשר אלו הנגרמים עקב שימוש בהרואין וקוקאין גם יחד. קנאביס מהווה תחליף בריא שיעילותו הוכחה כבר במעל ל-80 מחקרים שונים.

כאבים כרוניים
כאבים כרוניים

לפני שנתיים הודיע מינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה‭,FDA-‬ כי הוא מוריד מהמדפים משככי כאבים פופולריים המכילים את החומר פרופוקסיפן (שנמכרים בישראל תחת השמות ‘אלגוליזין פורטה‭,’‬ ו’פרוקסול‭.(‘‬ הסיבה: החשד שהם עלולים לגרום הפרעות קצב לב קטלניות.

מחקר שנערך בארה”ב לפני עשור קבע כי תופעות הלוואי שנגרמות כתוצאה משימוש בתרופות הן הגורם הרביעי בשכיחותו בארה”ב לתמותה בקרב מאושפזים. מחקר אחר, שנערך אף הוא בארה”ב, גילה כי ‭3.2%‬ מכלל הפניות לחדרי המיון נעשות בגלל תופעות לוואי. הטיפול בכל מקרה כזה עולה ‭6,700‬ דולר. כשלושה רבעים מכלל התופעות הללו ניתנות, כך העריכו המחברים, למניעה.

בארה”ב נאסרה לשימוש תרופה פופולרית וותיקה נגד כאבים, שנמכרת גם בישראל, בגלל תופעות לוואי. בישראל הסיכוי למנוע את הסכנות קטן אף יותר: הרופאים מתעצלים למלא טופס, ומשרד הבריאות לא תמיד מואיל בטובו לפעול. “זמנים בריאים” של “ידיעות אחרונות” בדק את הנושא והגיע למסקנות מפחידות.

קנאביס - תרופה טבעית ובלתי מזיקה
קנאביס – תרופה טבעית ובלתי מזיקה

מחקרים מוכיחים: קנאביס יעיל לטיפול בכאבים

פרחי הקנאביס מכילים חומרים פעילים שונים הנקראים ‘קנבינואידים’. ישנם עשרות סוגים שונים של קנבינואידים בקנאביס, אך הבולטים והמוכרים ביותר הינם ה-THC וה-CBD. שני הקנבינואידים הללו הם גם בעלי סגולות רפואיות רבות שהבולטת בהן הינה היכולת להקל על כאבים כרוניים – אחד התנאים המאפשרים קבלת אישור רפואי לצריכת קנאביס גם בישראל.

במחקר שנערך בשנת 2011 ופורסם במגזין הפארמה בבריטניה, בדקו חוקרים את השפעתם של קנבינואידים על כאבים כרוניים ושינה תקינה. החוקרים ערכו ניסויים מקבילים בקנבינואידים ומצאו כי ב-15 מתוך 18 הניסויים, קנאביס עזר בטיפול בכאבים ובבעיות שינה. בהשוואה לטיפול פלצבו, הקנבינואידים הראו השפעה חיובית רבה והיתרון הגדול הוא שהטיפול אינו טומן בחובי תופעות לוואי קשות המתלוות לטיפול בכדורים ומשככי כאבים של יצרניות התרופות.

במחקר אחר שנערך באוניברסיטת מק’גיל (מונטריאול, קנדה) עוד בשנת 2002, הגיעו החוקרים לתוצאות דומות. במחקר נמצא כי קנאביס מהווה טיפול יעיל בהקלה על כאבים, בעיות שינה ושיפור מצב הרוח הכללי.

קנאביס עדיין לא חוקי

למרות המחקרים הרבים המוכיחים את יעילותו של הקנאביס בטיפול במגוון רב של בעיות רפואיות, קנאביס עדיין מוגדר כחומר מסוכן ובלתי חוקי. כאשר מסתכלים על נתונים בעין אובייקטיבית, קשה שלא להבחין באינטרסים הכלכליים המשפיעים על בריאותינו.

קיראו עוד: מדוע קנאביס לא חוקי?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר