קנאביס לטיפול באנורקסיה והפרעות אכילה

עשרות אלפים בישראל סובלים מהפרעות אכילה שונות ובעיקר מאנורקסיה. קנאביס ידוע כמעורר תיאבון מוצלח במיוחד ומחקרים שנערכו בנושא מצאו יתרונות בולטים לשימוש בו. אז מדוע אנורקסיה אינה מופיעה ברדימת ההתוויות המזכות האישור קנאביס רפואי?

עשרות אלפי ישראלים ומאות מיליונים בכל רחבי העולם סובלים – ואולי בעיקר סובלות – מהפרעות אכילה שונות כגון בולמיה, אנורקסיה ואכילה כפייתית. למעשה, במחקרים שנערכו במהלך השנים נמצא כי בפרעות אכילה הן גורם המוות מספר 1 מבין כל ההפרעות הנפשיות. לאור הסטטיסטיקה יוצאת הדופן הזו, זה מוזר שהפרעות אכילה אינן נחשבות לאחת ההתוויות המזכות באישור קנאביס רפואי – בעולם בכלל ובישראל בפרט.

סבל וכאבים נגרמים ממגוון רחב מאוד של תופעות בריאותיות ולכן זה נראה לא הוגן שמחלות מסויימות – כגון טרשת נפוצה, קרוהן או פרקינסון – מזכות באישור קנאביס רפואי, בעוד מחלות אחרות – כגון אפילפסיה, אסטמה והפרעות אכילה – אינן מזכות באישור כזה. האם אנחנו מחכים שאנשים יגססו רק כדי שיוכלו לקבל מרשם לשימוש בקנאביס רפואי מהמדינה? מדוע מתמקדים אך ורק בטיפול בקנאביס כ”קו אחרון” ולא כטיפול מונע שיכול להציל חיים כאשר עוד יש טעם לחיים?

אנורקסיה נרבוזה

כולנו מכירים את תופעת ה’מאנצ’יז’ שגורמת לתיאבון מוגבר בעקבות השימוש בקנאביס – תופעה אשר מנוצלת בכדי לעורר את תיאבונם של חולי סרטן למשל אשר מטופלים בכימותרפיה ומאבדים את החשק לאכול. על החשיבות של אופן התזונה בהחלמה ממחלות אין באמת צורך להכביר במילים – היא עצומה.

מחקרים שנערכו במהלך השנים האחרונות כבר מצאו את היתרונות הפוטנציאליים של הקנאביס כטיפול באנורקסיה: במחקר שפורסם בשנת 2012 גילו החוקרים שהמערכת האנדו-קנבינואידית במוח פעילה באופן חלש במיוחד בקרב נשים הסובלות מאנורקסיה או בולימיה, אצלן החלק במוח (אינסולה) שאחראי על החיבור בין הטעם של המזון לתגובה הרגשית פגוע. מחקר שנערך השנה (2013) חיזק אף הוא את הממצאים.

בשנת 2002 נערך ניסוי כאן בישראל במסגרתו טופלו חולי אנורקסיה במריחואנה. בניסוי, שנערך בבית החולים הדסה עין כרם על ידי פרופ’ אליוט בארי, מנהל המחלקה למטבוליזם ותזונה בבית החולים, ניתנו לחולי האנורקסיה טבליות המכילות ריכוזים נמוכים של החומר הפעיל.

בשנת 2004 נערך מחקר דומה גם בבית החולים רמב”ם במסגרתו טופלו נערות צעירות הסובלות מאנורקסיה והפרעות אכילה בעזרת שמן קנאביס.

במסמך שנחשף כאן לראשונה נתגלה שלמרות שאנורקסיה אינה מופיעה ברשימת ההתוויות המזכות במרשם קנאביס רפואי, ישנם בישראל למעלה מ-13 מטופלים/ות המקבלים את התרופה בדיוק בגין מחלה זו. עם זאת, כאמור, המחלה אינה מופיעה ברשימת ההתוויות, וחבל שכך…

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר