קנאביס לבקן: מיתוס או מציאות?

האם תופעת הלבקנות הקיימת אצל בני אדם ובעלי חיים, יכולה להתרחש גם בצמח הקנאביס? מסתבר שקנאביס לבקן, בצורה מסויימץ הוא אכן אמיתי.

בשנים האחרונות נשמעות עוד ועוד עדויות מרחבי הרשת על תופעה מרתקת של צמחי קנאביס המתפתחים להיות לבנים כשלג. האם יש אמת בדיווחים אודות הקנאביס הצחור, או שמא זהו סתם עוד מיתוס נוסף באסופת המיתוסים של מגדלי הקנאביס?

בפורומים שונים ברחבי האינטרנט ניתן למצוא גולשים המספרים כי הם מגדלים “מריחואנה לבקנית” נדירה ביופייה – כאשר חלקם טוענים כי זוהי תוצאה של מוטציה גנטית, בזמן שאחרים מתעקשים כי זה בכלל קורה בזכות טכניקה פשוטה הקשורה לתאורה.

ביקשנו לבחון את התאוריות השונות המנסות להסביר את הצבע הלבן ויוצא הדופן של הצמחים הללו.

קנאביס לבקן 1

המריחואנה הלבקנית מזכירה במעט את אגדת ה’יאטי’ בעולם הקנאביס: חמקמקה מאוד, נראתה על ידי מעטים ומצויה בספק בקרב רבים אחרים. מעצם קיומה היא רכשה לעצמה מעמד של אגדה בעקבות המראה הנדיר ביותר שלה, מהלך שקרה רק בשנים האחרונות כאשר החלו לצוץ ברשת תמונות נוספות של התופעה, מה שהסב את תשומת ליבם של חובבי קנאביס רבים.

גם זה בטח יעניין אותך

והאמת היא שכשמביטים בחזות המדהימה הזו של פרחי קנאביס לבנים, בהחלט ניתן להבין את הרחש סביב התופעה המעניינת.

מוטציה נדירה ביותר

בוטניקאים ומומחים רבים מתחום הצומח החליטו לעשות סדר בנושא ולהבהיר את העניין: מדובר בתופעה המכונה ‘ססגון’ (variegation), וזו ככל הנראה אחת מתופעות המוטציה הנדירות ביותר שאי פעם תועדו בהקשר לעולם הקנאביס. התופעה מתרחשת כאשר הגנים האחראים על ייצור הכלורופיל אינם מצליחים לבוא לידי ביטוי כראוי, מה שמביא להצגה של מאפיינים לבקניים בצמח.

קנאביס לבקן 2

כאשר מוטציה כזו מתרחשת, ניתן לחזות בצמחי קנאביס לבנים לגמרי, או לחלופין לדפוסי צמיחה חריגים צבעוניים או חסרי צבע בכלל. הדבר בעיקר תלוי בגורם ללבקנות: אם זה קרה בעקבות המצאות של גן לבקני כפול הרי שסביר להניח כי הצמח כולו יתפתח להיות לבן, מנגד אם הלבקנות מופיעה בעקבות כשל בגנים המסדירים את ייצור הכלורופיל בצמח – הרי שהדבר יבוא לידי ביטוי באזורים נקודתיים בקנאביס שיהפכו ללבן.

כפיית לבקנות באמצעות תאורה מלאכותית

חלק ניכר מהגולשים שפרסמו את התמונות המרהיבות של גידולי קנאביס לבקן טענו כי זוהי תוצאה של פעולה מתוכננת מראש: הם דיווחו כי כאשר מניחים את נורת הגידול (מיוחס בעיקר לנורות פריקה בלחץ גבוהה) בצמידות לצמרת, הצמחים מתחילים להלבין, מה שמוביל בסופו של דבר לתפרחת לבנה ומהממת.

קנאביס לבקן 3

אולם חשוב להדגיש כי על פי שיטת הפעולה במקרה השני לא מדובר כלל באפקט של לבקנות, אלא במה שמכונה “דה-קולוריזציה” (הדהייה). נורות פריקה בלחץ גבוה מסוגלות להפיק כמויות אדירות של אור, והדבר מוביל בין היתר להתפרקות הכלורופיל בצמח. במילים אחרות הנורות הללו “שורפות” את הפיגמנטים של הכלורופיל וגורמות להם להיעלם, כתוצאה מכך לצמח יש פחות אנרגיה להפיק את החומרים הפעילים בפרחים ובעקבות זאת נפגמת איכות התוצר הסופי.

אל תסתכל בקנקן

בדומה לזנים סגולים של קנאביס, הערך של מריחואנה לבקנית יבוא לידי ביטוי בעיקר ברמה האסטטית של הצמח ולא במדד האיכות, זאת בעקבות הגנטיקה יוצאת הדופן שלהם הפוגעת (או מעכבת) כאמור את תהליך הפוטוסינתזה. במידה והצמחים אכן לבקנים אותנטיים, לבנים ב-100%, זה יהיה עבורם כמעט בלתי אפשרי להזין עצמם כראוי. לעומת זאת אם הצמחים מגלים סימני לבקנות רק באזורים מסוימים, הם יצליחו להמשיך ולסנתז את אנרגיית האור במקומות בהם הצמח עדיין ירוק ומכיל כלורופיל.

קנאביס לבקן 4

למרות שבאופן עקרוני צמחי קנאביס לבקנים למחצה יוכלו להפיק פרחים לבנים איכותיים, עדיין הפרודקטיביות שלהם תהיה נמוכה יותר מהאזורים הירוקים בצמח – במיוחד אם הדה-קולוריזציה מתפשטת גם לתפרחת עצמה. כשמקרים כאלה מתרחשים (ולא משנה אם זה בעקבות מוטציה גנטית או תאורה אינטנסיבית) לפרחים הללו יהיו חסרים האלמנטים החיוניים להפקת תוצר קנאביס איכותי.

קנאביס לבקן 5

רוב רובם של צמחי הקנאביס הלבקנים אשר יופיעו בגינה הקטנה שלכם לא יצליחו לשרוד לאורך זמן. המחסור בפיגמנט הכלורופיל הוא קטלני עבורם; בלעדיו, הצמחים כאמור לא יוכלו להמשיך ולהתפתח באופן ראוי.

יש לציין כי ישנם מקרים חריגים (אותם המדע עדיין לא הצליח להבין לעומק) בהם הצמחים הלבקנים מפתחים מערך אלטרנטיבי לשימור והשגה של מזינים. מעריכים כי קיים לפחות זן אחד של קנאביס לבקן אשר מסוגל להשיג אנרגיה באופן “פרזיטי” (Parasitic nutrition) על ידי נטילת יסודות ומזינים מצמחים ואורגניזמים אחרים.

ראו עוד:
“פנינת הטבע”: איך לגדל גראס סגול?
5 זני קנאביס מומלצים לטיפול בדיכאון
לכבוד הכריסמס: 25% אחוז הנחה על זרעים “לבנים”
רכישת זרעי קנאביס ב-4 צעדים פשוטים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר