קנאביס המפ – לא מה שחשבתם

הסיפור של קנאביס המפ הוא די פשוט כשיורדים לשורש העניין, וכמעט לא קשור לאספקט הפסיכו-אקטיבי המינורי של הצמח. באופן פרדוקסאלי, דווקא דמוניזציה של הפן המינורי הזה מונעת כיום מהאנושות לנצל וליהנות משלל היתרונות שיש לאורגניזם זה להציע.

מאת: גל יודקין

עצרו רגע!!! כשקראתם את הכותרת, אילו אסוציאציות עלו בכם? רשמו אותן על דף בצד. לאחר שתסיימו לקרוא את הטור, חיזרו למה שרשמתם ושימו לב להבדלים בין תגובותכם הראשונית, לבין מה שלמדתם מהטור.

מאוד עניינה אותי דעת הקהל בנושא זה, אז עשיתי ניסוי קטן וחזרתי עליו שלוש פעמים (רחוק מלהיות מדעי , אבל בכל זאת משהו לעבוד איתו). שאלתי אנשים זרים לחלוטין מה הם חושבים אחרי שאני אומר את המילה “קנאביס”; האם המחשבות/מילים שקפצו להם לראש נטו לכיוון חיובי או שלילי? עשיתי את זה באוטובוס, בקרון רכבת ובמעלית. 67% אחוז מהאנשים נטו לכיוון השלילי.

שאלתי את חלקם למה וקיבלתי את כל הקלישאות לכאן ולכאן. ומה איתכם?

קצת היסטוריה

המפ (הצמח הזכר אשר אינו מייצר פרחים ואינו משנה תודעה) הוא הבד הראשון שעיבדו כבר באלף השביעית לפני הספירה.

כ-1,000 שנה לפני הספירה ועד שנת 1883 לספירה, קנאביס המפ היה הגידול החקלאי השני הכי חשוב לאנושות (אחרי חיטה) והמקור העיקרי בעולם לסיבים, בד, שמן להדלקה, נייר, קטורת ותרופות, כמו גם מקור חשוב ביותר לחומצות שומן וחלבונים (הזרעים) מבחינת תזונה.

ראו: זרעי המפ – מזון בריאות אולטימטיבי

על פי אנתרופולוגים רבים, קנאביס היה אחד משבעת הצמחים הכי קדושים ונפוצים בשימוש מרבית הדתות והכתות. לדעת חלקם, קנאביס היווה מקור השראה ומרכיב חשוב ביותר בבניית המיתולוגיות והסיפורים השונים.

אם נעבור בזריזות לעת החדשה, החוק הראשון הקשור לקנאביס הוא חוק משנת 1619, לחיוב גידול המפ, אשר קרא לאסור ולכלוא כל איכר או חקלאי שלא ניצל חלק גדול משטחו לגידול הצמח. הסיבה לכך הייתה ההישענות הגוברת של תעשיות רבות על חומר גלם זה.

דוגמה אחת היא התעשייה הימית אשר השתמשה בהמפ למפרשים, חבלים, מפות, דגלים, שמן ומזון. למעלה מכך – מכיוון שקנאביס היה כה נצרך וחשוב, הוא נסחר ככסף חוקי לכל דבר בכל רחבי האמריקות למשך 200 שנה!

ראו: קנאביס – כל ההיסטוריה על רגל אחת

למה קנאביס המפ היה חשוב כל כך לאורך ההיסטוריה האנושית? בגלל שהוא “הסיב-הרך” הכי חזק, הכי עמיד ומאריך ימים שיש על כדור הארץ. העלים והפרחים של הצמח הם משלוש התרופות הכי נפוצות בקרב שני שליש מהאנושות, במשך יותר מ-3,000 שנה.

בוטאנית, זהו אחד הצמחים הכי מתקדמים בממלכת הצומח ואחד ממנצלי השמש הכי יעילים (כמו במבוק או אצות מסוימות) הגדל לגובה של ארבעה עד שישה מטרים, בעונת גידול קצרה. ניתן לגדל אותו כמעט בכל סוג אדמה וברוב אזורי האקלים, ממורדות ההימלאיה (המקור שלו) וג’מייקה הקאריבית ועד לערבות ים-תיכוניות וסוואנות אפריקאיות.

בקיצור, קנאביס המפ יכול להיות המשאב הטבעי המתחדש העיקרי על פני כדור הארץ, אם רק נרצה בכך.

הקונספירציה (לא תאוריה אלא מוכחת ומתועדת!)

בשנת 1920 לערך, טכנולוגיות חדשות עמדו לקראת פריצה. הטכנולוגיות הללו הבטיחו הפרדה של עיסת ההמפ מהסיבים, דבר אשר היה מעלה את יעילות עיבוד הצמח ומקבע אותו כ”דבר האמיתי” בתעשיות הטקסטיל והנייר, העץ והתקשורת.

בדיוק באותו זמן, חברות ענק (כמו קימברלי ודו-פונט) פרסמו פטנטים להכנת פלסטיק משמן ופחם ועיבוד עץ בעזרת סולפיטים על מנת לייצר נייר. ההמפ היווה בשבילן מכשול להצלחה, אם לא למעלה מכך. סדרת שיחות חשאיות התקיימו וטקטיקות נקבעו.

ראו: למה קנאביס לא חוקי

במהלך הכהונה של ג’יי אדגר הובר כראש ה-FBI, שר האוצר – אנדרו מלון, שהיה גם המשקיע העיקרי של דו-פונט, מינה את האחיין שלו – הארי אנסלינגר, לראש מחלק הנרקוטיקה והסמים בממשלה. לפתע, הופיעה מילת הסלנג “מריחואנה” (ע”מ לבלבל אנשים שלא הבינו שזה אותו הצמח כמו המפ) וסדרת סרטי אימה וכתבות גדולות הכריזו על המריחואנה כסם מסוכן אשר מוביל לשגעון ולטירוף.

כל זה הכין את הקרקע לחוק שיצא בשנת 1937, אשר אסר סופית על גידול הצמח. מהלכים אלה ולחץ בינלאומי הכתיבו את הטון לשאר “המדינות הנאורות”, והיום, ברוב מדינות המערב, אסור לגדל את הצמח בצורה מסחרית.

מה קנאביס יכול לעשות בשבילנו היום? השוואה קצרה בין כותנה להמפ תוביל אותנו לכיוון הנכון.

כותנה צורכת פי שניים מים מאשר המפ, על מנת לייצר קילוגרם של בד. בנוסף, ניתן לגדל ארבעה ביומאסה של המפ לעומת כותנה, על אותו שטח. 25% אחוז מכל חומרי הדשן בשימוש כיום, משמשים לגידול כותנה. המפ בקושי מצריך דישון. להזכירכם, המפ הוא הצמח הזכרי ומכיל כמויות מזעריות של חומר פסיכו-אקטיבי.

בעולם הרפואי מגלים כיום כמה סגולות ושימושים יש לקנאביס והמגוון עצום. קנאביס הוא מעורר התאבון הכי חזק בטבע, משכך כאבים חזק, אנטי בקטריאלי, נוגד דלקת, מזין ביותר ורק התחלנו לבודד ולהבין חלק קטן מהמרכיבים הפעילים בצמח.

הוא מאפשר לגוף ולראש מנוחה ושינה, בעיקר לסובלים מ”מחלות חשוכות מרפא” אשר מתקשים לישון. הוא מאפשר לגוף לרפא את עצמו. זנים שונים טובים למחלות שונות והתוצאות מדהימות לטובה.

אדם בשם ריק סימפסון ריפא אלפי אנשים מסרטן בעזרת שמן קנאביס שהוא מכין. בכל היסטוריית התיעוד הרפואי אין אף מקרה של “מנת יתר” של קנאביס. יחסית להמפ, זרעי תפוח יותר רעילים לגופנו!

בתחום האנרגיה, שלא כמו דלקים מאובנים (כשמם כן הם) הזקוקים למיליוני שנים להווצר, ביומאסה אשר מגיעה מצמחים חיים (המפ) אשר תוך כדי הגדילה שלהם מוציאים פחמן דו-חמצני מהאטמ’ ובתמורה מחזירים לנו חמצן (חברנו היקר). נשמע קצת יותר הגיוני בהסתכלות לטווח הארוך, לא? כמות המים שנחסוך, קצב כריתת העצים שיצטמצם וכמות התחלואה שתרד הודות לאויר נקי ותרופות טבעיות.

ראו: בטון המפ – חומר הבנייה החזק בעולם

אנקדוטה לסיום. המילה קנוואס היא מילה הולנדית אשר מגיעה מהמילה היוונית לקנאביס. כל הציורים הכי מפורסמים של האנושות צוירו על נייר המפ.

לבריאות ומודעות!

המאמר פורסם במקור בגליון 154 של “קצה המדבר” – עיתון חבל אילות.

ראו גם: נאום הסחית: עירית לינור נגד לגליזציה
ראו גם: ג’ודי ניר מוזס: “ההסברה לא עובדת, אני מאמינה בהפחדה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר