קנאביס אורגני: 10 שיטות להרחיק מזיקים ללא חומרי הדברה

הדברה אורגנית: חרקים ומזיקים בשטח גידול הקנאביס עלולים להיות צרה אמיתית ולחסל לכם את היבול כולו, אך חומרי הדברה כימיים עלולים להיות מסוכנים אף יותר. להלן 10 פתרונות טבעיים להדברה אורגנית, שיעזרו לשמור על הצמחים שלכם וגם על הסביבה

גידול קנאביס הוא תחביב שהפך לפופולרי מאד בשנים האחרונות בישראל, אך רבים מהמגדלים החדשים שנכנסים אליו לראשונה אינם מודעים בדרך כלל לחשיבותה הגבוהה של הדברה נאותה.

גם בחלל הביתי והמוגן לכאורה ובעיקר בגידול חוץ באוויר הפתוח, מגוון רחב של מזיקים עלולים לתקוף את הצמחים שלכם ולגרום לחורים בעלים, בעיות בריאות והתפתחות ואפילו להרס מוחלט של כל המאמץ וההשקעה. לכן הדברה נכונה ו”נקייה” היא נושא שכדאי להכיר לעומק.

גידול אורגני – ללא חומרי הדברה

כשמדובר בהדברת מזיקים, רבים נוטים לחשוב על בקבוקי חומרי הדברה כימיים סטנדרטיים, המשמשים הן בתעשיית הדברת יבולי המזון והן במרבית הבתים בהם ג’וק נחשב לאורח לא רצוי. חשוב לזכור כי מדובר בחומרים בעלי רמת רעילות גבוהה ביותר המסוכנים גם עבור בני אדם, ועל כן נהוג למשל לשטוף פירות וירקות במים ואפילו בסבון לפני האכילה.

כפי שתואר בפרשייה האחרונה של שרידי חומרי הדברה שנמצאו בקנאביס הרפואי בישראל, קנאביס, בשונה ממזון, הוא יבול שנצרך בדרך כלל דרך הריאות ומערכת הנשימה הרגישה, ואינו עובר את תהליך סינון הרעלים הטבעי של הגוף המתבצע בכבד. בשילוב טמפרטורות גבוהות המופקות בעת העישון או האידוי של הצמח, חומרי הדברה מסוכנים שנשארו על הצמח עלולים לפגוע ואף לסכן את בריאותם של הצרכנים.

בכדי להימנע משימוש בחומרי הדברה מסוכנים, הנה 10 פתרונות אורגניים פשוטים שיעזרו לכם לשמור על חלל הגידול מפני מזיקים:

1. הדברה מבוססת טבק

ניקוטין, החומר הפעיל בצמח הטבק הוא חומר הדברה יעיל ביותר לצמחים שאינם צמחי מאכל, והוא משמש מגדלי קנאביס במדינות רבות בעולם בתור פיתרון בסיסי וזול להדברה של כל סוגי המזיקים.

טבק - חומר בסיסי וזול להדברה מונעת
טבק – חומר בסיסי וזול יחסית להדברה מונעת

בכדי להכין תרסיס טבק להדברה יש להשרות 2 כפות של טבק לגלגול או טבק מ-4 סיגריות בתוך בקבוק 2 ליטר של מים. לאחר 24 שעות השרייה ניתן למזוג מהמים לתוך בקבוק ריסוס, לדלל במים נקיים (60% מי טבק ו-40% מי ברז) ולרסס על עלי וגבעולי הצמח בלבד.

2. צמחים נוגדי חרקים

אחד הפתרונות הירוקים והטבעיים ביותר להגנה על הקנאביס שלכם הוא שתילה של צמחים הידועים בתור מרחיקי מזיקים טבעיים, בעיקר צמחי תבלין שונים המפיצים ריחות חזקים מהם החרקים מעדיפים להימנע.

בין נוגדי החרקים הטבעיים שתוכלו לשתול ניתן למנות נענע, עירית, מרווה, רוזמרין, מנטה וריחן (בזיליקום). כמו כן ישנם צמחים שאינם צמחי תבלין אך בהחלט מסייעים בהגנה נגד מזיקים, כמו למשל פרח ‘כובע הנזיר‘ הידוע גם בשמו ‘חונק הדוב’, המפיץ ריח חזק שמונע התקרבות של חרקים.

פרח כובע הנזיר - מרחיק חרקים טבעי | צילום: Israplant
פרח כובע הנזיר – מרחיק חרקים טבעי | צילום: Israplant

מלבד שתילת צמחים אלו בסמוך לצמחי הקנאביס, ניתן גם להכין מהם תרסיס הדברה טבעי, על ידי בישול איטי שלהם בסיר מים למשך 24 שעות. בסיום הבישול ולאחר שהמים התקררו, מזגו אותם לבקבוק תרסיס לחיץ, והשתמשו בו ישירות על החרקים.

3. שום – האנטיביוטיקה של הטבע

שום הוא צמח בעל טעם וריח חריפים במיוחד, המכונה פעמים רבות “האנטיביוטיקה של הטבע” בשל סגולותיו החזקות בצמצום אוכלוסיות חיידקים ופטריות, ויכולתו לסייע לבני אדם להחלים ממחלות זיהומיות שונות.

ראשי שום
האנטיביוטיקה של הטבע – ריח השום דוחה חרקים ומגן על היבול

בין היתר, יכולים לשמש צמח השום השלם או שיניו לא רק בתור משמידי חרקים אלא גם בתור דוחי חרקים טבעיים, ופיזורם בשטח הגידול ימנע התקרבות של כנימות, נמלים, חרקים מעופפים ועוד. בכדי לחסוך את המאמץ, ניתן לרכוש בחנויות גידול תרסיס הדברה טבעי המבוסס על שום.

4. אורנג’ גארד – הדברה בניחוח תפוזים

אורנג’ גארד (Orange Guard) הוא חומר ריסוס אורגני ממקור טבעי היעיל נגד תיקנים, נמלים, פרעושים ואקריות הקורים – Spider Mites. כל מרכיבי התכשיר נמצאים ברשימת ה FDA כ- GRAS- Generally Recognized As Safe כתוספי מזון ולא מסוכנים לבליעה ועובדה זו הופכת את אורנג׳ גארד לתכשיר פופולרי בקרב מגדלים ביתיים.

החומר הפעיל בתרסיס הוא הטרפן d-Limonene, המצוי בטבע בין היתר בקליפתם של הלימון והתפוז. זהו חומר דוחה מזיקים ההורס את השעווה המצפה את מערכת הנשימה שלהם, וגורם להם לחנק ולמוות.

מוצרים מבוססים שמן נים - שמן הנים - תמצית גרעיני אזדרכת הודית, יעיל נגד מגוון סוגי מזיקים
אורנג’ גארד – אורגני עם אישור OMRI

השימוש העיקרי בתרסיס זה הוא להתזה ישירה על חרקים ובמינון המומלץ על ידי היצרן. בנוסף, הלימונן יעיל במידה מסוימת בהרחקת מזיקים. ניתן אף להשתמש באורנג׳ גארד לריסוסים בסביבת הגידול כגון פינות החדר, חריצים ותריסים.

5. מוצרים מבוססי שמן “נים” – אזדרכת הודית

שמן נים (Neem Oil), המופק מגרעיני פירותיו של עץ האזדרכת ההודית, נחשב לאחד מחומרי ההדברה הטבעיים המועדפים ביותר על מגדלי קנאביס, ונמכר בישראל תחת המותג ‘נימגארד‘.

שמן נים - הדברה אורגנית יעילה נגד כל סוגי החרקים
שמן נים – תמצית גרעיני אזדרכת הודית, יעיל נגד מגוון סוגי מזיקים

ריסוס בשמן נים גורם לשיבוש תהליך ההשלה של החרקים (תהליך התפתחותי חיוני להישרדות, הדומה להשלת עורו של הנחש) ומביא בסוף למותם, בצורה שאינה מאפשרת להם לפתח עמידות לחומר. הוא יעיל נגד קימחון, קמחונית, ובעיקר נגד אקריות הקורים (אדומות וצהובות), אך יש לקחת בחשבון שהשפעתו נמוגה במהירות בעת בחשיפה לקרני השמש, ולכן זהו פתרון טוב יותר לגידול ביתי.

ניתן למצוא בשוק מוצרים שונים מבוססים על שמן נים בצורת תרכיז או ספריי לריסוס. יש לשים לב שאמנם מדובר במוצרים המבוססים על חומר פעיל טבעי אך עדיין מדובר בחומרים עם דרגת רעילות לא נמוכה ולכן יש להתייחס אליהם כחומרי הדברה ולהרחיק מילדים וחיות הביות.

החיסרון העיקרי של תמצית שמן נים, מלבד היותה רעילה בכמויות גדולות, היא הפגיעה שהיא גורמת לחיידקים מסוימים בקרקע – תופעה אשר מקטינה את כמות החנקן באדמה, בעקבותיה יש להחזיר לצמחים חומרי תזונה חיוניים באמצעות תערובת דשנים נכונה.

6. מלכודות פרומונים

אחד התהליכים הבסיסיים ביותר בחייהם של החרקים, בדומה למרבית בעלי החיים בטבע, הוא החיפוש התמידי אחר הזדווגות מוצלחת שתבטיח התרבות. בשוק קיימות מלכודות מיוחדות להדברה ירוקה המנצלות צורך זה כיתרון, על ידי הפרשת פרומונים (הורמוני מין) המשמשים למשיכה של החרקים לתוך שכבת דבק או פתרון לכידה דומה.

מלכודת פרומונים עם שכבת דבק - יעילה נגד מעופפים ותיקנים
מלכודת פרומונים עם שכבת דבק – יעילה נגד מעופפים ותיקנים

שיטה זו יעילה במיוחד נגד עש קמח הודי, עש קמח ים תיכוני וחיפושית טבק, ומרחיקה גם תיקנים וחיפושיות מסוגים אחרים, אך חשוב לציין שהיא אינה משמידה את כל אוכלסיית החרקים אלא רק מצמצמת אותה על ידי ביטול הרבייה הטבעית.

7. אבקת קינמון

אחד הפתרונות השנויים יותר במחלוקת בקרב חובבי ההדברה האורגנית, שלא מוזכר לרוב במדריכים מקצועיים אלא עלה לתודעה הציבורית בתור “תרופת סבתא” לבעיות מזיקים, היא פיזור של אבקת קינמון מסביב לשתילים ולשטח הגידול כולו.

אבקת קינמון - "תרופת סבתא" שתשמור לכם על הגינה
אבקת קינמון – “תרופת סבתא” שתשמור לכם על הגינה

מלבד הריח החזק של אבקת הקינמון, שדוחה חרקים בדומה לריחם של צמחי תבלין שהוזכרו לעיל, מגדלים רבים מעידים כי היא מסייעת גם להדברת חרקים כמו נמלים וכנימות, שנחנקות מהגרגירים הדקים ומתות.

8.ספריי חומץ לבן

חומץ לבן (White Vinegar), אותו ניתן לרכוש בקלות בכל סופרמרקט, הוא אחד מקוטלי החרקים הטבעיים החזקים ביותר, ונחשב לשיטה היעילה ביותר להדברת נמלים.

ספריי חומץ - יעיל להדברה מונעת בכל חלל הגידול
ספריי חומץ – להדברה מונעת של כל חלל הגידול

שפכו את החומץ לבקבוק עם ראש התזה, והתיזו ישירות על החרקים, דפנות העציצים ואפילו על שטחי הרצפה הריקים ושאר אזורים הדורשים ריסוס בבית. יש להקפיד לא להתיז על שום חלק בצמחים עצמם, מאחר והחומץ החזק עלול לפגוע בבריאות ובהתפתחות שלהם.

9.”מגן המטבח” – תמצית שמן וסבון

פטנט מוכר בארה”ב להדברת מזיקים בחלל המטבח, אותו אפשר לנצל בקלות להדברת חלל הגידול הביתי, הוא דוחה חרקים פשוט המכונה “מגן המטבח” (Kitchen’s Guard), אותו ניתן להכין על ידי ערבוב של כף של סבון כלים בתוך כוס של שמן בישול.

סבון כלים ושמן לבישול - מגני המטבח וחדר הגידול
סבון כלים ושמן לבישול – מגני המטבח וחדר הגידול

את התמיסה שהכנתם יש לדלל לפי 4 כפות לכל חצי ליטר מים, ולהתיז מסביב לשתילים, על דפנות העציצים והרצפה.

10. גיר וטלק

אבקות גיר וטלק הן שתי אבקות כבדות הדוחות חרקים בצורה יעילה יחסית, אך היחידות ברשימה שלא ידועות ביכולתן לגרום למוות של החרקים כלל.

גיר - הדברה מונעת נגד נמלים וחרקים מעופפים
גיר – הדברה מונעת נגד נמלים וחרקים מעופפים

זוהי שיטה יעילה בעיקר נגד נמלים וחרקים מעופפים, שלא יעזו להתקרב לשורות האבקה שתפזרו סביב הצמחים וסביב חלל הגידול כולו. עם זאת ישנם חרקים רבים שהאבקה לא מפריעה להם, ונגדם תצטרכו להשתמש בשיטות אחרות.

ראו עוד:
איך לדשן קנאביס אורגני
איך לבחור בין גידול חוץ לגידול פנים
70% אחוז מחומרי ההדברה מגיעים לג’וינט

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר