קליפורניה: לשוטרים אסור לפתוח חבילות עם ריח מריחואנה ללא צו שופט

ארה”ב: משלוח מעטפות עם מריחואנה וחשיש היא אחת הדרכים הנפוצות ביותר לסחר לא חוקי בארה”ב. פסיקה שנתקבלה השבוע על ידי בית המשפט העליון בקליפורניה עושה לסוחרים חיים קלים עוד יותר.

שליחת מריחואנה בדואר הפכה בשנים האחרונות לתופעה רחבת היקף, בעיקר בארה”ב ובעיקר בעזרת חברות המשלוחים הפרטיות UPS, FedEx וכו’. בין 2007 ל-2010 עלתה כמות התפיסות של נסיונות שליחת מריחואנה בדואר בלמעלה מ-400% אחוזים ורשות הדואר האמריקנית אף מציעה פרס של 50,000$ דולר על מידע שיוביל לתפיסת מריחואנה שנשלחה בדואר.

התופעה נפוצה כל כך עד שמדי כמה חודשים מתקבל דיווח על חבילה עם קילוגרמים רבים של מריחואנה שהגיעה לכתובת לא נכונה. סוחרים נוהגים לבצע את התרגיל הזה באופן קבוע – הם מזמינים משלוח בינלאומי מחברות כמו UPS או FedEx לכתובת שגויה ואז מגיעים כשהם לבושים בחליפה של חברת המשלוחים בכדי לקחת את החבילה ולהיעלם. (ראו: הפתעה בדואר: קיבל 5 ק”ג מריחואנה – בטעות).

בית המשפט העליון בקליפורניה דחה בסוף השבוע את טענות התביעה בתיק שעסק בשאלה האם מותר לשוטר לפתוח חבילה שנשלחה בדואר והפיצה ריח של מריחואנה. נציגי התביעה ביקשו להשתמש ב”דוקטרינת שדה הראייה” שקובעת כי לשוטר מותר להחרים – ללא צורך בצו – כל עדות שנמצאת בטווח שדה הראייה בזמן בדיקה חוקית, שיטה בה משתמשות הרשויות גם לצורך הבידוק הבטחוני והשיקוף שמתבצעים באופן קבוע בשדות התעופה.

ראו גם: הלשון שלך ירוקה? חשד סביר שעישנת מריחואנה

אחד מעובדי חברת FedEx שהריח ניחוחות מריחואנה עולים מאחת החבילות שעברו תחת ידיו התקשר למשטרה בכדי לדווח על המציאה. שוטרים שהגיעו למקום החרימו את החבילה ולקחו אותה לתחנת המשטרה, שם פתחו אותה וגילו 444 גרם מריחואנה.

משטרת קליפורניה הגישה תביעה נגד תושב המדינה באשמת סחר בסמים, אך בית המשפט העליון קבע כי על אף שלשוטרים היתה זכות חוקית להחרים את החבילה, היה עליהם להמציא צו חוקי לפני שפתחו אותה בתחנת המשטרה.

“אין מחלוקת על כך שהשוטרים פעלו בהתאם לחוק כשהחרימו את החבילה ממנה הופץ הריח,” כתב השופט בפסק הדין. “עם זאת, אסור היה להם לפתוח את החבילה ללא צו חוקי.”

מדינת קליפורניה נחשבת לחלוצה בעולם בתחום הקנאביס והראשונה בארה”ב שאישרה חלוקת קנאביס באישור רופא עוד בשנת 1996.

ראו עוד: האבולוציה של חוקי המריחואנה בארה”ב

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר