קליפורניה בדרך ללגליזציה

הלגליזציה בקליפורניה מתקרבת: השבוע אושר הנוסח הסופי של הצעת החוק ללגליזציה של קנאביס לצרכי פנאי ב’מדינת השמש’, עליה צפויים התושבים להצביע במשאל-עם בבחירות 2016 לנשיאות. כשיאושר החוק יוכלו התושבים לרכוש ולהחזיק עד 28 גרם קנאביס באופן חוקי לחלוטין. על פי הערכות, שינוי מסוג זה בכלכלה הגדולה ביותר בארה”ב – צפוי לגרור שינוי גלובלי.

מפלגת ‘רפורם סי איי‘ (ReformCA) מקליפורניה, ארה”ב, ששמה לה למטרה להביא את הלגליזציה המיוחלת ל’מדינת השמש’ כבר בשנה הקרובה, פרסמה בשבוע שעבר את הנוסח הסופי של הצעת החוק כפי שאושרה וצפויה לעלות להצבעה במשאל עם בבחירות הקרובות לנשיאות ארה”ב שייערכו בנובמבר 2016 ולעבור אישור ברוב גדול.

קליפורניה, המדינה שהמציאה לראשונה את הקנאביס “הרפואי” בשנת 1996, נחשבת למובילת תרבות הקנאביס והפנאי בכלל, נחשבת ל”זירת הקרב” המשמעותית ביותר במאבק למען הלגליזציה. הניסיון להעביר את החוקים המיוחלים כשל פעמיים בעבר, בשנת 1972 וכן בשנת 2010, בה עברה בחוק דה-קרימנליזציה (אי הפללה).

מאז שנכנסה אי ההפללה לתוקפה, נרשמו ירידות חדות בנתוני עבירות הרכוש, האלימות והרצח, ירידה במספר בני נוער הנושרים מלימודים, ירידה במספר התאונות ואפילו ירידה באחוזי ההתאבדויות. בשל הנתונים הללו ובתמיכתו של גל הלגליזציה הסוחף את ארה”ב בשנתיים האחרונות, הסיכויים להצלחת המהלך גבוהים מתמיד.

הצעת החוק לרגולציה ומיסוי עסקי הקנאביס במדינה (Control, Regulate, and Tax Cannabis Act of 2016), אותה קידמו חברי המפלגה מאחורי הקלעים במשך למעלה משנה, חיכתה עד כה לאישור הגורמים הרשמיים. בתחילת השבוע נחשף כאמור תוכן ההצעה המלא לציבור הרחב.

דייל סקיי ג'ונס - יו"ר מפגלת רפורם סי.איי
דייל סקיי ג’ונס – יו”ר מפגלת רפורם סי.איי

על פי החוק החדש תאושר פתיחת חנויות קנאביס שימכרו באופן חופשי לכל מבוגר מעל גיל 21, בדומה למודל שנכנס לתוקפו באורגון לפני שבוע. כמווכן תותר החזקה של עד 28 גרם לשימוש עצמי.

בנוסף, לתושבי המדינה בלבד יותר גידול חופשי של צמחי קנאביס לשימוש עצמי, בשטח שלא יעלה על 9.3 מ”ר, תוך שמכירת התוצרת תיחשב לעבירה פלילית שדינה מאסר.

“שינוי בקליפורניה יוביל לשינוי גלובלי”

שוק הקנאביס הרפואי במדינת קליפורניה, שיחגוג בשנה הבאה יום הולדת 20, היה כאמור הראשון להביא לעולם את המושג “קנאביס רפואי”. היום הוא נחשב למפותח ביותר בעולם מבחינה כלכלית ומציע לחולים בעלי הרישיון מגוון אינסופי של זנים וסוגי מוצרים שונים, ואפילו משלוחים עד הבית באמצעות רחפנים.

גווין ניוסום - סגן מושל מדינת קליפורניה
גווין ניוסם – סגן מושל מדינת קליפורניה

גם מחוץ לשוק הקנאביס, כלכלת קליפורניה נחשבת לכלכלה החזקה ביותר בארה”ב ולפיכך צפוי כל שינוי משמעותי בה לגרור שינוי במדינות אחרות ברחבי היבשת. מהלך של לגליזציה מלאה בקליפורניה שיזרים לתעשיית הקנאביס המקומית סכומי עתק, עשוי להוביל להתפוצצות אדירה בתחום ולשינוי שיגיע לכל קצוות ארה”ב – והעולם.

“המון עיניים נשואות לעברנו,” אומר סגן מושל קליפורניה גווין ניוסם (gavin newsom) בראיון שנערך עימו באפריל האחרון. “זאת בשל גודלו ומשמעותו של השינוי המתוכנן וכן בשל השפעתו על שאר המדינות ביבשת.”

אפשרות לפתיחת קופישופס

בשאר המדינות בהן נמכר קנאביס לצרכי פנאי, אסורה צריכתו בשטח החנויות עצמן – במודל ה”קופישופס” של אמסטרדם, ובכלל נאסרת צריכה ציבורית של קנאביס בכל מקום שאינו שטח בית פרטי.

על פי הצעת החוק, גם בקליפורניה תיאסר הצריכה במקומות ציבוריים מרכזיים, כולל תחנות תחבורה ציבורית, גני משחקים ובתי ספר. עם זאת בעלי שטח מסחרי-ציבורי יוכלו לבחור לגדל בתוכו צמחי קנאביס וכן למכור את תוצרתם עם קבלת היתר מהרשויות, מה שכן יאפשר פתיחת בתי קפה ומסעדות שיציעו ללקוחותיהם חווית קנאביס מלאה.

קופישופ בעיר אמסטרדם, הולנד
קופישופס – בקרוב גם בקליפורניה

על פי נתוני משרד המדינה בכדי להעלות את ההצעה החדשה למשאל-עם בבחירות הקרובות, נדרשים התומכיםלגייס בין 365 ל-585 אלף קולות מתושבי מתוך יותר מ-38 מיליון איש המתגוררים במדינה. בהתחשב בתמיכה שצפוי לגרוף הקמפיין החדש במדינת הקנאביס של ארה”ב אפשר כבר להניח שההצעה תזכה אכן להגיע למשאל העם ושאכן תושבי קליפורניה יהנו מקנאביס חוקי כבר בסוף השנה הבאה ולקראת 2017.

קליפורניה היא כבר היום כאמור בירת הקנאביס של ארה”ב ושטחים נרחבים ממנה משמשים כבר שנים רבות לגידולי קנאביס. מגדלי הקנאביס בקליפורניה נחשבים למומחים הגדולים בעולם ואלו שהמציאו את מרבית זני הקנאביס המוכרים. מחוז ‘הומבולדט’, המכונה גם ‘ארץ המריחואנה‘, הוא הדובדבן שבקצפת של שוק הקנאביס האמריקני, והנה כמה תמונות מביקור של צלמת שם.

קנאביס במדינת קליפורניה
קליפורניה – הבאה לעבור בשערי הלגליזציה?

ראו עוד:
שוטרים פשטו על חנות קנאביס – ואכלו עוגות מריחואנה
בגלל הלגליזציה: וושינגטון מבטלת את הקנאביס “הרפואי”
רכב שנעצר לבדיקה שגרתית נמצא מלא ב-45 קילוגרם מריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר