“המשטרה הפכה אותנו למלשינים של השכבה”

נערים תלמידי בית ספר בפרדס חנה שנתפסו עם כמות מזערית של קנאביס בביתם ונלקחו לשרשרת חקירות, מאשימים את המשטרה בהרס חייהם. “זה התחיל מחרם ומזה שאף אחד לא דיבר איתנו, והגיע לגרפיטי על קירות בית הספר עם השמות שלנו, ליד הכתובת ‘מוות למלשינים’,” מספר היום אחד הנערים.

שוטרים ממרחב צפון של המשטרה פשטו לפני מספר שבועות על בית הוריו של נ’, תלמיד שכבת י”ב בביה”ס החקלאי בפרדס חנה, לצורך חיפוש בחשד כי הוא מחזיק קנאביס.

לאחר חיפוש יסודי שנערך במקום מצאו השוטרים באנג (מקטרת מים), מקטרת זכוכית, גריינדר (גורס) ותערובת של טבק וקנאביס במשקל של כ-5 גרם בלבד. נ’ נלקח לחקירה בתחנת המשטרה בחדרה, שם לדבריו איימו עליו השוטרים שאם לא ישתף פעולה ויספק שמות של מספר מחבריו, ייפתח לו תיק פלילי על החזקת סמים שיהרוס לו את החיים.

בית הספר החקלאי (ע"ש ברונקו) בפרדס חנה, ישראל
בית הספר החקלאי (ע”ש ברונקו) בפרדס חנה

“השוטרים אמרו להורים שלי שלא אוכל להתגייס עם תיק פלילי, ושאם לא אשתף איתם פעולם החיים שלי יהרסו,” הוא מספר לנו בראיון, “הכי קל להם לשחק עם ילדים קטנים שנלחצים ויושבים עם ההורים שלהם בחקירה.”

השלכות האכיפה: “מלשינים תמותו”

מספר ימים לאחר מעצרו שוחח נ’ עם חבריו ונוכח לגלות שהוא היה רק אחד הראשונים בשרשרת הפשיטות והמעצרים שערכה המשטרה, על קבוצה גדולה של תלמידי שכבות י”א ו-י”ב בבית הספר. לדבריו נעצרו בסך הכל מעל 30 תלמידים משתי השכבות, במרווח של ימים ספורים זה מזה.

“כולנו נערים בגילאי 17-18 שלא פוגעים באף אחד ורק רוצים להנות, ופתאום בן רגע אנחנו הופכים לאסירים בטחוניים שחייבים לספק שמות של חשודים מסוכנים לכאורה,” הוא מוסיף.

כתובת גרפיטי בביה"ס החקלאי בפרדס חנה - נגד תלמידים שכביכול סיפרו פרטים למשטרה אודות צרכני קנאביס
אחת מכתובות הגרפיטי בבית הספר – לכך גורמת מדיניות ההפללה

בעקבות התזמון של המעצרים התעורר חשד בקרב תלמידי השכבה כי נ’ וכמה מחבריו הם האחראיים על המידע שהגיע לידי המשטרה, וזאת למרות שחלק מהמעצרים של שאר התלמידים בוצעו לפני שהובא נ’ לחקירה. בחסות החשד הוכרז עליהם חרם חברתי, שהסלים והפך בהמשך לכתובות גרפיטי ואלימות פיזית.

“זה התחיל מזה שאף אחד לא דיבר איתנו, וזה הגיע לגרפיטי ענקי על קירות בית הספר עם השמות שלנו, ליד הכתובת ‘מוות למלשינים’,” הוא מספר, “שוטרים מתעסקים לילדים עם החיים, הורסים אותם וממשיכים הלאה, וכל זה בגלל פרח.”

“כל ילד שבא עם ההורים שלו לחקירה, יגיד לשוטרים את מה שהם רוצים לשמוע,” מסביר י’, חברו לשכבה של נ’ שנחקר ונעצר גם הוא. “בסוף מדברים פה על מי מעשן בהפסקה או במסיבות, ולא על רצח וקורבנות.”

“הרסו לי את החיים בשביל דוח”

השלכותיו הקשות של המקרה, לעומת חשיבותו הזעירה והעובדה שאף לא מדובר בתיק של סחר, מראות לנו כמה קורבנות נפגעים מפעילויות המשטרה.

כתובת גרפיטי בביה"ס החקלאי בפרדס חנה - נגד תלמידים שכביכול סיפרו פרטים למשטרה אודות צרכני קנאביס
התלמידים שנחקרו במשטרה סובלים מחרם, כתובות נאצה ואפילו אלימות פיזית

חשוב לזכור שפעילויות אלו, שמכוונות נגד צרכנים לא אלימים וללא עבר פלילי, נועדו במקור כדי למגר “פשע ללא קורבנות”. למרות זאת, העובדות בשטח מראות כי הן משאירות בדרך קורבנות רבים מדי כדי להצדיק את עצמן.

“הם אמרו לי שכל המטרה של החקירה זה להציל אותי ולשמור עליי מאנשים מסוכנים שקשורים לסמים,” מסכם נ’, “אבל הם הרסו לי את החיים בעצמם, כדי למלא עוד דו”ח בהצלחה.”

ראו עוד:
מחקר: מריחואנה לא פוגעת ב-IQ של צעירים
4 סיבות מדוע צעירים אוהבים לעשן מריחואנה
ניו ג’רזי: תלמידים חולים רשאים לצרוך קנאביס בלימודים
פחות בני נוער משתמשים בסמים מאז אושרו חוקי לגליזציה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר