קורבן רפואי: ביקש העלאה במינון – קיבל ביטול רשיון

תומר טל, קורבן של פיגוע טרור ומטופל בקנאביס רפואי מזה 5 שנים, הגיש בקשה להעלאת המינון החודשי, ובתגובה קיבל הודעה על קיצור תוקף רשיון הקנאביס שלו ● אמש פג תוקף הרשיון ותומר נשאר ללא התרופה היחידה שעוזרת לו להמשיך בחייו ● "זה הנוהל החדש," נמסר ממשרד הבריאות ● "התאבדות נראתה כמו אפשרות הגיונית," הוא מספר.

תומר טל הוא אחד מפעילי הקנאביס הפעילים ביותר וחבר קבוע בהתיישבות הקנאביס בשד' רוטשילד בת"א. כאשר שאלנו אותו מהו קנאביס בעבורו הוא השיב ללא היסוס: "זו התרופה היחידה שלי". לרוע מזלו הוא גם אחד ממאות החולים הנלחמים מדי יום ביומו בכאבים קשים ומיותרים, ואשר במקום לקבל עזרה ממשרד הבריאות, נאלצים להילחם בו ללא הרף.

תומר טל
תומר טל

תחילת סיפורו של תומר מתרחשת בתקופה בה עוד היה שחקן ודוגמן, ואף הופיע בסדרה "מיכאלה". לרוע מזלו נכח תומר בפיגוע שהותיר בו הלם נפשי וגרם לו לפוסט טראומה. "בהתחלה הייתי צורך חשיש שהשגתי באקראיות וזה היה עוזר לי בהתמודדות עם הפחדים," הוא מציין, אך בשלב מסוים ובשל האספקה הלקויה של "התרופה", החל תומר ליטול תרופות פסיכיאטריות במרשם. את התרופות שרשמו לו רופאיו הוא נטל ללא חשש, אך מהר מאד הוא החל לחוש שמשהו אינו כשורה. כאן, לדבריו, התחילה הבעיה האמיתית.

"התאבדות נראתה כמו אפשרות הגיונית"

"כל ערימות התרופות האלו התחילו לשגע אותי. למרות שהצלחתי איכשהו לעבור כמה אודישנים בהשפעת הכדורים, התחלתי להרגיש ששמחת החיים נעלמת לי," הוא מתאר את השינוי השלילי לו גרמו הכדורים. "הייתי קם בבוקר בדיכאון והולך לישון בדיכאון. הכדורים נגד דיכאון רק גורמים לעוד דיכאון, והגעתי למצב שכבר גמלתי בליבי להכין את הלולאה על התקרה. התאבדות נראתה כמו אפשרות הגיונית," הוא מוסיף בכאב. בתקופה זו ותחת שינוי האישיות שגרמו לו הכדורים, הוא התנתק לחלוטין גם ממשפחתו ואף עבר גירושין מאשתו. "הכדורים פשוט הפכו אותי למישהו אחר. נהייתי אדם בודד ועצוב."

בעודו מנסה לחיות עם השפעת הכדורים, עבר תומר תאונה קשה בידו ופונה לניתוח מיידי, אך עקב רשלנות רפואית חמורה הוא נותר עם נזק גופני ונפשי בלתי הפיך. "בשלב הזה כבר חשבתי שנגמרו לי החיים. באמת לא האמנתי שיש לי עוד מה להפסיד," הוא נזכר. אך דווקא בנקודת השפל הנמוכה ביותר בחייו, זכה תומר להכיר את המושיע שלו – הקנאביס הרפואי, שנרשם לו כתרופה לשיכוך הכאבים ולהתמודדות עם פוסט טראומה.

תומר טל
תומר טל נואם בהפגנת הקנאביס האחרונה

נסיון ראשון עם מריחואנה

"זאת הייתה הפעם הראשונה בה עישנתי מריחואנה ולא חשיש. ההשפעה הייתה מיידית והכאבים החלו להתפוגג, לפתע חזר לי החיוך לפנים, לא זכרתי את עצמי במצב הזה כבר שנים ואפילו הצלחתי לישון לתקופות רצופות". בעזרת הקנאביס נגמל תומר בהדרגה מכל התרופות הפסיכיאטריות ומשככי הכאבים וחזר לחיות חיים רגילים. השינוי הקיצוני בחייו עזר לו למצוא את ייעודו והוא ביקש אישור להתנדב כמדריך קנאביס מטעם משרד הבריאות. בשנים האחרונות עוסק תומר בתחום, תוך שהוא מסייע למאות חולים להתמודד עם אותו הסבל שהוא עצמו עבר ומסביר להם כיצד לצרוך ולהשתמש בקנאביס בצורה הטובה ביותר בעבורם.

על הנייר וגם במציאות, ברור לחלוטין שתומר זקוק לקנאביס במשך כל שעות היממה, אך משרד הבריאות בשלו. לאחר שנאלץ להתמודד עם קיצוץ חד של כמעט 50% בכמות שהותרה לו ברשיון המקורי (מ-100 גרם ל-60), ובדיוק לאחר שביקש העלאה של 5 גרם בלבד (מ-60 ל-65), החליט המשרד לקצר את תוקף רישיונו ללא התרעה מוקדמת, בטענה שחמשת הגרמים הנוספים נתונים ל"השגחה מיוחדת", וזאת ללא התחשבות בכך שאין לו אפשרות לחיות ללא התרופה. כעת הוא תובע את הארכתו מחדש באמצעות עו"ד מוטי אדטו (הידוע בהתנדבותו למען חולים הזקוקים לקנאביס רפואי) ומחכה לתשובת משרד הבריאות.

"אין בי כעס," מסיים תומר, "אך אני בהחלט מתוסכל מהתנהלותו הכושלת של משרד הבריאות שאמור להיות בצד שלי. קשה לחיות במצב בו הבריאות שלך תלויה בהחלטות של מישהו אחר, במיוחד כאשר הוא לא ממש לטובתך".

ראו עוד: רפורמת הקנאביס הרפואי בישראל 2014 – מורה נבוכים
ראו עוד: הורים לילדים חולי אפילפסיה: "נעזוב את ישראל וניסע לקולורדו"
ראו עוד: דוד סבח – ישראלי בן 13 מטופל בקנאביס רפואי
ראו עוד: איך קנאביס הציל לי את החיים / יהונתן וינברג

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט