קופי אנאן קורא ללגליזציה: “המלחמה בסמים היא מלחמה באנשים”

בטור חדש מגנה מזכ”ל האו”ם לשעבר קופי אנאן את המלחמה בצרכני הסמים וקורא למנהיגי העולם להפסיק את הרדיפה והענישה ולעבור לחינוך. “המלחמה בסמים היא מלחמה בצרכני הסמים – כלומר מלחמה באנשים,” הוא מסביר, “אין עולם נקי מסמים ולא יהיה”.

מזכ”ל האו”ם לשעבר קופי אנאן (Kofi Annan), שכבר התבטא בעבר כנגד המלחמה בסמים וכנגד מדיניות הענישה בה נוקטות מרבית מדינות העולם ובייחוד ארה”ב, פרסם השבוע (ג’) טור באתר האינטרנט של העיתון הגרמני המוערך ‘דר שפיגל’.

את הטור החדש פרסם אנאן לקראת כנס האו”ם החשוב הצפוי להיערך בחודש אפריל הקרוב בו צפוי האו”ם להורות למדינות העולם על שינוי מדיניות הסמים והפסקת ההפללה – בניגוד לאמנת האו”ם המפורסמת משנת 1961.

בטור קורא אנאן פעם נוספת להפסקת המלחמה בסמים וטוען כי המדיניות שמנהיגות מדינות העולם כנגד הסמים, מסוכנות יותר מהסמים עצמם.

“המלחמה בסמים היא מלחמה באנשים”

לדבריו של אנאן מדיניות אקטיבית של ענישה ורדיפה כנגד צרכני הסמים פוגעת במרקם החברה והורסת את חייהם של מיליוני אנשים, כשבד בבד היא כלל אינה מונעת מהקרטלים וארגוני הפשיעה לעסוק בסחר.

“אני מאמין שסמים אכן הורסים חיים רבים בעולם,” הוא מציין, “אך מדיניות הממשלות כנגדם הורסת חיים רבים יותר.”

גם זה בטח יעניין אותך
קופי אנאן
קופי אנאן: “הפסיקו המלחמה בסמים”

בצל מדיניות זו דווקא הנפגעים העיקריים מחוקי הסמים הנוקשים הם הצרכנים שאינם מהווים למעשה סכנה לחברה. לדבריו של אנאן נתון זה מוכיח את “הפער בין הכתוב לבין המציאות” בצורה חמורה ביותר שאמורה להדליק נורות אדומות בקרב ראשי מדינות העולם.

“המלחמה בסמים היא למעשה מלחמה בצרכני הסמים, כלומר – מלחמה באנשים,” הוא מסביר, ומדגיש שהפתרון לבעיה חייב להימצא בהקדם.

“עולם נקי מסמים אינו קיים”

כפתרון לבעיה מציע אנאן לזנוח את שיטת העונשים ולעבור למלא את המטרה הראשונית לשמה נכתבה מדיניות הסמים של האו”ם: הגנה על בריאותה ושלומה של האנושות.

השלב הראשון בפתרון, לדבריו, הוא אי הפללה של כל צרכני הסמים, צעד שכאמור צפוי להיות מוכרז בכנס האו”ם בחודש אפריל. לאחר מכן טוען אנאן כי על בני האדם לקבל על עצמם כי “עולם נקי מסמים הוא פנטזיה”, ולהתחיל לפעול כדי למצוא שיטות יעילות לטיפול בבעיה כמו חינוך ושיקום.

אנאן גם מסביר מדוע לגליזציה חשובה לא פחות מדה קרימינליזציה (אי הפללה) ומדגיש כי שוק הסמים חייב להיות מפוקח באופן יעיל ומדויק, זאת בשל אופיים המסוכן של הסמים עצמם. על כן לראייתו על מדינות העולם לשקול מודל של לגליזציה ורגולציה שיאפשר לשמור על שלומם של הצרכנים.

“ההוכחות המדעיות והדאגה שלנו לבריאותנו וזכויותינו, הן אלה שצריכות לעצב את מדיניות הסמים,” הוא כותב לסיכום, “זאת אומרת למנוע כמה שיותר מקרי מוות ממנת יתר, ובמקביל למנוע מצרכנים להגיע לכלא, שמחמיר את בעיית הסמים שלהם.”

ראו עוד:
בכיר לשעבר בגוגל: “שוק הקנאביס הוא האינטרנט הבא”
רשת בתי המרקחת הגדולה בקנדה רוצה למכור קנאביס
קולורדו שוברת שיאים: מכרה ב-2015 קנאביס במיליארד דולר

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר