צרות של עשירים: הקנאביס מכניס לקולורדו יותר מידי כסף

מדינת קולורדו הרוויחה הרבה יותר "כסף לגליזציה" ממה שכולם ציפו. על פי הקבוע בחוק, תתחיל כעת המדינה להחזיר כסף לאזרחים.

הלגליזציה בקולורדו, שתוכננה מראש כדי לגייס כספים והכנסות שישמשו לעזרת בתי הספר, הגיעה למצב שאף אחד לא חזה: המדינה, שמרוויחה סכומים אסטרונומיים של כספי מיסים, הגיעה לתקרת הרווח המותרת בחוק וכעת תתחיל להחזיר כסף ישירות לכיסיהם של האזרחים.

על פי החוק האמריקאי, ישנה נוסחה המגדירה סף לכמות הכסף שמותר למדינה לקחת בתשלומי המיסים, לפני שהיא מתחילה לחלק את הכסף חזרה לאזרחים, בהתבסס על גידול אוכלוסייה, אינפלציה וכו'. בפועל, זה אומר שאזרחי קולורדו עומדים לקבל חלק מוחשי מהכנסות הקנאביס החוקי (העומדות כבר על למעלה מחמישים מיליון דולר), זאת לאחר שקופת המדינה הוצפה לחלוטין.

מה שעוד יותר מדהים היא העובדה שמדובר על השנה הראשונה ללגליזציה – עובדה שלכדה את תשומת ליבם של הרפובליקנים והדמוקרטים כאחת. בפעם הראשונה, שני הצדדים מסכימים על פתרון לבעיית המיסים.

מחוקקים ומרוויחים - קולורדו
מחוקקים ומרוויחים – קולורדו

צרכני הקנאביס במדינה מופתעים מהתשלום הבלתי צפוי, לאחר שבבחירות בשנת 2012 הובטח לכולם כי הכסף ממיסוי הקנאביס ינותב לתקציב בתי הספר, אבל יותר מדי כסף לא הורג אף אחד (חוץ מחובות). האזרחים במדינה יקבלו בפעם השישית בהיסטוריה החזר מס מדיני אחיד, אך זו בהחלט הפעם הראשונה בה המס העודף נאסף בתקופה כל כך קצרה.

למרות ההסכמה הכוללת בין הדמוקרטים לרפובליקנים בנוגע להחזרי המיסים, המדינה דווקא מעט בפאניקה מחלוקת הכספים, פרוצדורה הדורשת פרסום משאלת עם. הממשלה שוקלת לשכנע את האזרחים להצביע כנגד ההחזר כדי שהכסף יישאר בתוך המערכת.

קווין גרנהם, אחד ממנסחי התקציב הרפובליקנים במדינה הכריז כי הנושא "בעייתי ודורש מאבק", אך קופת המדינה המלאה מקלה מעט את הלחץ מהפקידות הממשלתית. הרווח שהובטח לאזרחים בשנת 2012 כבר מיצה את עצמו וכעת חלק ממנו עתיד לחזור אליהם.

לדברי חלק מהרפובליקנים, ראוי שהמריחואנה "תשלם על עצמה" ולכן יש לשמור רק את מיסי המכירה של הקנאביס החוקי כדי לשלם על הכשרה משטרתית לזיהוי נהגים תחת השפעה וחינוך בנושא שימוש אחראי. כמו כן, אם יוחזר הכסף לבעליו המקוריים, זה יקרה אך ורק דרך משאל עם מלא.

על כמה כסף מדובר? מעל שלושים מיליון דולר!

כמה כל אחד יראה מזה, כנראה שלא הרבה. אולי מספיק כדי ללכת למכולת. כל אזרח בקולורדו צפוי לקבל החזר מס של כ-8 דולרים בחודש שכנראה לא ישפיעו באופן דרמטי על מצבו הסוציו אקונומי, אבל רק ההרגשה של כסף החוזר מתוך קופת המדינה, ועוד בזכות קנאביס חוקי, שווה הכל. מנסחי התקציב משני צידי הקשת הפוליטית מבינים שהצעד הקטן הזה מסמן התקדמות אדירה שעבר התחום בשנה אחת בלבד, והעתיד עוד פתוח.

רווחי המיסים – כסף נקי לאזרחים

למחוקקים במדינה נשאר מרווח זמן קצר כדי להחליט מה לעשות בנידון והאם לחלק את הכסף לכל משלמי המיסים או רק לאלו שהשתתפו ברכישות הקנאביס החוקי. אפשרות נוספת היא להוריד באופן כולל את כל המיסים הקשורים לקנאביס ולהוזיל לצרכנים את המחיר. בנוסף להצבעה בנוגע למסי הקנאביס, ישנם עוד 137 מיליון דולרים המחכים בחשבונות המדינה כדי להיות מחולקים לאזרחים – כך שזהו זמן טוב מאוד להיות אזרח בקולורדו.

גם אם יצביעו האזרחים בעד השארת התקציבים המקוריים ולא ייקחו את הכסף שהוחזר להם, המצב בשטח כבר ברור וירוק במיוחד: הקנאביס הוא מכונה לייצור כסף, וקצר הזמן עד שכל המדינות יקפצו על הרכבת.

מקור: HighTimes

ראו גם:
התעשייה המתפתחת ביותר בארה"ב – קנאביס חוקי
ארה"ב: כמעט רבע מיליון מקומות עבודה חדשים ב-2015
אובמה: "הלגליזציה תמשיך להתפשט בארה"ב"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט