צפו: האם מריחואנה מזיקה לבריאות?

האם מריחואנה מזיקה לבריאות? ד"ר אהרון קארול חושב שייתכן וכן, אבל כלל לא בטוח שזו סיבה מספיק טובה להגדירה כבלתי חוקית. צפו (כתוביות בעברית):

"אין טעם להשלות את עצמנו שהמריחואנה אינה מזיקה" אומר ד"ר אהרון קארול, עוזר ראש מחלקת המחקר באוניברסיטת אינדיאנה ומנהל המכון למחקר רפואה ומקצעיות רפואית, בקטע וידאו חדש לסדרת "רפואה במבחן" (Healthcare Triage). "קיימים דברים חוקיים רבים העלולים להזיק" הוא מוסיף, ומסב את תשומת ליבנו ליתרונותיו וחסרונותיו של הצמח ולשאלת חוקיותו.

צפו (כתוביות בעברית):

כמו בכל ויכוח גדול, גם בויכוח השורר סביב כל הנושאים הקשורים למריחואנה והלגליזציה ישנם הטוענים לכאן ולכאן. במחנה המתנגד למריחואנה נשמעים טיעונים רבים, החל מ"זה גורם למעבר לסמים קשים" ועד "זה ממכר" – חלקם לפחות, על ידי אנשים שאינם מודעים כלל לעובדות ולמחקרים מדעיים המתפרסמים בנושא.

ד"ר קארול מסב את תשומת הלב לזוית חשיבה מעט שונה. הוא אינו טוען שהמריחואנה לא מזיקה כלל, אלא יורד לעומק הסיכונים עצמם ולשאלה האם חסרונותיה של המריחואנה גדולים עד כדי הוצאתה מהחוק. בהשוואת נזקיה, התיאורטיים בחלקם, של המריחואנה, לאלו הנגרמים מאלכוהול, קפאין, ניקוטין ושאר החומרים הנצרכים בכמויות גדולות באופן יום-יומי בעולם כולו, ניתן לומר בוודאות שהמריחואנה איננה מסוכנת יותר ואולי אף הרבה פחות. התוצאות המדעיות מדברות בעד עצמן.

האם מריחואנה מזיקה לבריאות
ד"ר אהרון קארול

חלק מהמחקרים המצויינים בסרטון, ביניהם זה שמצא שעישון קנאביס אינו פוגע בריאות, הינם מחקרים שנערכו על-ידי ממשלת ארה"ב בתקופה בה הלגליזציה עדיין הייתה מילה גסה מאד, ושכל מטרתם הייתה להוכיח שהמריחואנה מזיקה בצורה כלשהי. כפי שמציין ד"ר קארול, עלו כל הניסיונות בתוהו ואפילו המחקרים המשוחדים ביותר העלו כי גם צריכת כמויות גדולות של מריחואנה איננה גורמת כלל לנזקים, ואולי אף מניבה יתרונות. גם בנוגע למחקר בנוגע להשפעת המריחואנה על הנהיגה כבר חל עדכון.

"אני לא טוען שמריחואנה צריכה להימכר בסופרמרקט," אומר ד"ר קארול, שמסכים עם נשיא ארה"ב ברק אובמה שטען לאחרונה שאלכוהול מסוכן יותר מקנאביס. "אבל בארה"ב ובמקומות רבים בעולם, צריכה להיות סיבה מוצדקת להוצאת דברים מהחוק".

בהקשר הנ"ל נציין גם את נציג קופת החולים "מכבי" אשר התחמק מכל השאלות שהופנו אליו בכנסת לגבי המחקר שנערך ע"י הקופה בנוגע לקשר שבין שימוש במריחואנה רפואית לבין ירידה בצריכה כללית של תרופות. נציין גם שבערב פרסום המחקר הודיעה קופות החולים על תוצאות מסוימות וכבר למחרת הנציג המדובר התחמק מלהכיר בהן או להציג אותן.

תודה ל"המועצה לשינוי התודעה" על תרגום הסרטון.

ראו עוד: קנאביס לגמילה מתרופות מרשם משככות כאבים
ראו עוד: שימוש בקנאביס מוביל לירידה של 30% אחוז בצריכת תרופות
ראו עוד: צרכני מריחואנה משתמשים פחות בתרופות מרשם
ראו עוד: קנאביס לגמילה מסיגריות וניקוטין
ראו עוד: אלכוהול או קנאביס – אולי הגיע הזמן להחליף תחביב?

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט