צפו: “איך משווקים מחלות” – סרט דוקומנטרי על אופן השיווק בתעשיית התרופות העולמית

תהיתם פעם מדוע שוק התרופות מגלגל סכומים אסטרונומיים של מאות מיליארדי דולרים בשנה? זה פשוט, יש הרבה חולים שצריך לדאוג לבריאות שלהם… ועכשיו ברצינות…

יכול מאוד להיות שאם הייתם צופים בסרט כמו “איך משווקים מחלות” לפני עשרים שנה, הייתם מכנים אותו “סרט קונספירציה”, או לכל היותר סרט “חתרני” עם טיעונים שנויים במחלוקת.

באותן שנים, הרעיון שחברות התרופות הן בעצם עסק כלכלי לכל דבר היה נשמע קצת הזוי. הרעיון שהעסק הזה מסוגל להציב בראש סדר העדיפויות שלו את הרווח הכספי במקום את טובת החולה, ודאי היה נשמע כבר מנותק מהמציאות.

אבל אנחנו בשנת 2013. ואנשים כבר לא תמימים כמו פעם…

הסרט הדוקומנטרי הנדיר הזה, מספק הצצה מרתקת לשיטות השיווק השנויות במחלוקת בעזרתן חברות התרופות מצליחות לשכנע אותנו שאנחנו חולים וכדאי מאוד שניטול תרופות בשביל המחלה ממנה אנו סובלים, וטוב שנעשה זאת בהקדם לפני שיהיה מאוחר מידי…

בפחות משעה (54 דקות ליתר דיוק), מצליח הסרט להעניק לנו סקירה מקיפה וממצה על אופן הפעולה של חברות התרופות, תוך מתן מגוון דוגמאות ל-“מחלות” שכיחות בעולם המערבי שתעשיית התרופות דאגה לנפח.

הרעיון הכללי הוא, כמו שאמרנו בתחילה – חברות התרופות הן עסק כלכלי משגשג, שצריך להמשיך לשגשג ולשם כך הוא צריך קהל לקוחות פוטנציאלים. אבל מה קורה כשהעסק ממציא תרופה, אבל קהל הלקוחות הפוטנציאלים הוא קטן מידי לטעמו?

גם זה בטח יעניין אותך

פשוט מאוד – מרחיבים את קהל הלקוחות!
אחת הדוגמאות הבולטות ביותר היא שקר הכולסטרול.

ד”ר דיויד הילי מסביר כיצד חברות התרופות הצליחו לשכנע את הציבור שרמת הכולסטרול של בחור צעיר בן 25 היא הרמה התקינה, מה שאומר כמובן, שכולם צריכים לשאוף לרמת כולסטרול כזו.

ד”ר ג’ון אברמסון, מחבר הספר “אמריקה נוטלת מינון יתר”, מספר כיצד עשתה תעשיית התרופות מהלך גאוני כשברגע אחד כמעט שילשה את מספר הלקוחות הפוטנציאליים שלה לנטילת כדורים נגד כולסטרול בארה”ב מ-13 מיליון ל-36 מיליון!

במדינות אירופאיות כמו צרפת וגרמניה, הפכו בין רגע 95% מהאוכלוסייה הבוגרת לקבוצת סיכון שצריכה לקחת כדורים סטטינים להורדת הכולסטרול.

ראו גם: מחקר – צרכני מריחואנה משתמשים פחות בתרופות מרשם

אבל זה לא נגמר רק בכולסטרול – ההונאה הגדולה חולשת על פני מגוון רחב של מחלות – ממחזור האישה, דרך לחץ דם, דיכאון ואפילו אין אונות – כל מה שמוכר.

"השחקנים הראשיים בשוק נוגדי הפסיכוזה"
“השחקנים הראשיים בשוק נוגדי הפסיכוזה”

במהלך הסרט חושף ד”ר קלמן אפלבאום מסמך המפרט את השיטה בעזרתה מצליחה תעשיית התרופות לשווק את עצמה כל-כך טוב, וזאת על ידי סימון “השחקנים המרכזיים” בשוק נוגדי הפסיכוזה בארה”ב (רגולטרים, קופות חולים, שירותים סוציאלים, מעניקי שירותי רפואה, ספקים ויצרנים וכו’), כאשר לכל אחד מהגופים הללו יש “תתי גופים” המושפעים ממנו.

וכך, בסופו של דבר הם מגיעים לכל מקום שהם רוצים להגיע.

לקראת סוף הסרט מספרת סנדרה ואן-רולנד, נציגה מטעם “המכון ההולנדי לשימוש הגיוני ברפואה” על תרגיל שהמכון עשה על מנת לבדוק עד כמה פשוט להמציא תרופה ולשווק אותה לחולים – אז הם המציאו תרופה נגד גזים.

כן כן, תרופה פיקטיבית למניעת נפיחות וגזים שאמנם לא קיימת – אבל אמורה להימכר לאזרחי הולנד.

האם הם יצליחו לשכנע את ההולנדים לקחת כדורים לטיפול בבעיות הנפיחות שלהם? האם יש משהו שאנחנו בתור “לקוחות פוטנציאלים” של חברות התרופות יכולים ויכולות לעשות מול תעמולות השקר והקמפיינים הגרנדיוזים שלהן?

צפו בסרט – “איך משווקים מחלות”:

צפו גם: הונאת הענק של חברות התרופות
ראו עוד: למי שייך הקנאביס? חברות התרופות במרדף אחר רישום פטנטנים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר