צ’כיה רוצה קנאביס ישראלי – משרד הבריאות מסרב

שר הבריאות הצ’כי ביקר בישראל והביע שוב התעניינות ברכישת קנאביס רפואי כחול-לבן. משרד הבריאות ממשיך לעמוד על סירובו.

שר הבריאות הצ’כי, סבאטופלוק נמצ’ק, הגיע לפני כשבועיים לישראל לצורך לביקור במרכז הלוגיסטי של חברת “בזלת” במושב עין עירון בכדי לבחון אפשרות לייבוא קנאביס רפואי תוצרת ישראל.

חברת “בזלת” היא החברה המנהלת את “מוקד ברק” – האחראי על כל שרשרת הבדיקות, האריזה והאספקה של קנאביס רפואי ללמעלה מ-5,000 מטופלים ישראלים ומשרת 5 מתוך 9 ספקי הקנאביס הרפואי בישראל – והיא למעשה החברה היחידה היום בעולם אשר מנהלת שירותי אספקה של קנאביס רפואי ברשיון לאלפי חולים.

סבאטופלוק נמצ'ק
סבאטופלוק נמצ’ק, שר הבריאות הצ’כי

השר נמצ’ק הגיע עם פמליה של 11 חברים, בהם סגניו ונציגים מארגונים הפועלים בתחום הקנאביס הרפואי בצ’כיה ושהה בישראל ארבעה ימים. בתום הביקור אף פנו אישים רשמיים ממשרד הבריאות הצ’כי לחברת “בזלת” והתעניינו אם קבוצת ברק תוכל לעמוד בדרישות של השוק המקומי הצ’כי. “ענינו לצ’כים שמבחינה טכנית אנחנו יכולים לעמוד בכל הדרישות, אבל אני לא יכול להשיב אם ממשלת ישראל תסכים לכך”, אמר על פי הדיווח שמוליק שרף, מנהל הפיתוח העסקי של החברה.

כשחזר לפראג, בירת צ’כיה, אמר נמצ’ק כי “המערכת הישראלית מהווה השראה לממשלת צ’כיה, המאפשרת שימוש בקנאביס רפואי לטיפול במחלות מסויימות. עם זאת, החוק הצ’כי קובע איסור מוחלט על גידול מריחואנה בשטח המדינה ועד כה רק חברה אחת זכתה ברשיון ייבוא.”

כבר לפני כשנה דווח על פגישה סודית שנערכה בין גורמים מממשלת צ’כיה לבין יובל לנדשפט, מנהל יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי), ובמסגרתה נבחנו אפשרויות ייצוא קנאביס מישראל לצ’כיה – זאת לאחר שממשלת צ’כיה אישרה את הקמת מערך הקנאביס הרפואי במדינה – על פי מתווה הקנאביס הרפואי של ישראל.

משרד הבריאות סירב לאשר את הייצוא ואף פירסם הודעה חריפה כנגד החלטתו של מנהל יק”ר להיפגש ללא רשות עם גורמי ממשל חיצוניים: “מדובר בהשתתפות נציג המשרד בפגישה שלא בסמכות ובניגוד למדיניות המנכ”ל והוראות הממשלה,” נכתב בהודעה לעיתונות מטעם משרד הבריאות.

קנאביס רפואי בישראל
מתקני גידול קנאביס בישראל

אחד מספקי הקנאביס הרפואי הישראליים סיפר עוד כי גם ממשלת קנדה מחזרת אחר הידע הישראלי בתחום, ולאחרונה הוא אף קיבל הזמנה לייצוא של החומר. “מגיעות לכאן המון משלחות מקנדה שמבקשות ללמוד, לקיים שיתוף פעולה ולייבא חומר מישראל, אבל ידינו כבולות”, הוא אמר. לדבריו, כדי להתגבר על הבעיות שמערימים עליו בארץ הוא בוחן בימים אלה הקמת מתקן גידול באירופה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי “על פי החלטת ממשלה 1050 סעיף 8, ועדת היגוי בין־משרדית תדון בנושא היתכנות ייצוא קנביס רפואי מישראל, ומסקנותיה יובאו בעוד שישה חודשים בפני הממשלה, שתקיים דיון בסוגיה ותגבש את עמדתה”.

במהלך החודשים הקרובים צפויה לקבל חברת “שראל” את תפקידה של חברת “בזלת” ולהחליפה כאחראית הבלעדית על כל שרשרת הבחינה, השינוע והאספקה של קנאביס רפואי לאלפי המטופלים בישראל.

ראו גם: רפורמת הקנאביס הרפואי בישראל 2014 – מורה נבוכים
ראו גם: קנאביס רפואי בישראל – בלאגן אחד גדול
ראו גם: מפוטרי “טבע” לתעשיית הקנאביס הרפואי?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר