טוען...

צ’ילה: סנאטור הודה בשימוש במריחואנה ועורר דיון ציבורי בנוגע ללגליזציה

לא רק ספורטאים באולימפיאדה צריכים לחשוש מבדיקות סמים שיהרסו את הקריירה שלהם. פוליטיקאים בצ’ילה נמצאים בימים אלה תחת איום של בדיקות סמים אשר אם יימצאו חיוביות, יגרמו להדחתם מתפקידים ציבוריים.

צ'ילה
צ’ילה – אחת המדינות היפות ביותר בדרום אמריקה

צ’ילה היא מדינה בחוף הדרום מערבי של אמריקה הדרומית, בשטח האדמה שבין הרי האנדים והאוקיינוס השקט. אורכה כ-4,300 ק”מ ורוחבה נע בין 170 ק”מ ל-370 ק”מ. צ’ילה גובלת במדינות ארגנטינה במזרח, בוליביה בצפון מזרח ופרו בצפון. יחד עם אקוודור היא אחת משתי המדינות היחידות בדרום אמריקה שאינן גובלות בברזיל.

הדיונים בנושא מריחואנה בצ’ילה התעוררו לפני כחודש כאשר הסנאטור פולביו רוסי הודה בראיון לעיתון בצ’ילה כי הוא נוהג לעשן מריחואנה “פעמיים-שלוש בחודש” – הצהרה שהדהימה את עמיתיו לסנאט ועודדה את אלפי צרכני הקנאביס במדינה.

סנאטור פולביו רוסי
סנאטור פולביו רוסי – עורר דיון בנוגע לקנאביס לאחר שהודה כי הוא מעשן מריחואנה

למרות החוק החדש שמבטיח בדיקות סמים לפוליטיקאים ונציגי ציבור במדינה, רוסי, מהמפלגה הסוציאליסטית בצ’ילה, בחר לעמוד מאחורי האמת שלו ומקווה ש”היציאה מהארון” תעורר דיון ציבורי פתוח בנוגע לנושא המריחואנה במדינה.

רוסי השתתף בתכנית הטלוויזיה הצ’יליאנית “אפס סובלנות” וקרא לדיון “אינטליגנטי” בנוגע לקנאביס. “לגליזציה של מריחואנה תשבור את עסקי העולם התחתון,” אמר רוסי. “מריחואנה פחות מסוכנת מאלכוהול וטבק וזו זכות חוקית של אזרח להשתמש בה אם כך הוא בוחר.”

“עישון מריחואנה הוא תחביב אישי שמתבצע בדרך כלל בשטחו הפרטי של הצרכן ושלא פוגע בבריאות הציבור בשום אופן,” הוסיף סנאטור רוסי שמחזיק גם בתואר אקדמי ברפואה. “המדינה לא יכולה ולא צריכה להתערב בחייו של האזרח. התערבות כזאת מנוגדת לחוקה בצ’ילה כמו גם לאמנות בינלאומיות עליהם חתומה הממשלה.”

פוליטיקאים רבים בצ’ילה התבטאו נגד רוסי וטענו כי “זוהי התנהגות בלתי אחראית מצידו.” עם זאת, צ’יליאנים רבים הביעו תמיכתם בסנאטור האמיץ וביניהם סבסטיאן בינפה, עורך המגזין “קנאביס” בצ’ילה ובעליו של בית קפה בסנטיאגו שמוכר ללקוחותיו מוצרי מריחואנה שונים כגון מיצים טבעיים מזרעי קנאביס ועוד. בינפה אמר בראיון: “ההתבטאות של רוסי היא התבטאות אמיצה ביותר ואני מעריך אותו על נסיונו לקדם דיון הוגן בסוגיה חשובה זו.”

סנאטור רוסי אמר כי על ממשלת צ’ילה ללכת בעקבות המדינות השכנות בדרום אמריקה שכבר ביצעו מהלכים לכיוון לגליזציה או דה-קרימינליזציה של סמים ואף יזם הצעת חוק משלו שקוראת להפסקת הפללה והתרת גידול מריחואנה לצרכים אישיים ורפואיים. הצעת החוק של רוסי ממליצה גם להתיר החזקה של כמויות קטנות של קנאביס תחת מיסוי ורגולציה.

דגל צ'ילה - קנאביס

מריחואנה הינה פופולרית מאוד בצ’ילה ואחוזי השימוש בה הם מהגבוהים ביבשת דרום אמריקה. בכל שנה בחודש אפריל מתקיימת הפגנה למען לגליזציה של קנאביס ותוצריו ועל אף הגדרתו של הקנאביס בחוק הצ’יליאני כסם מדרגה ראשונה לצד סמים קשים כמו קוקאין והרואין, סקר שנערך בשנת 2010 קבע כי 4.2% אחוזים מהצ’יליאנים מודים כי הם מעשנים מריחואנה באופן קבוע. הנתונים היו גבוהים יותר בשנת 2006 והראו כי 7.2% אחוזים מהצ’יליאנים הודו בצריכת קנאביס, אך לאחר יוזמה של הרשות למלחמה בסמים במדינה שבעקבותיה נתפסו מעל ל-90,000 צמחי קנאביס במדינה, נראה שהצ’יליאנים מעדיפים “להישאר בארון” ולא מוכנים להודות בשימוש מפחד מהרשויות.

החוק היום הצ’ילה קובע כי שימוש אישי במריחואנה – אם מתקיים לבד ובביתו של הצרכן – הינו נסבל מצד הרשויות. עם זאת, עישון עם אנשים נוספים, החזקה של כמויות קטנות ו/או גידול מריחואנה נחשבים לעבירה פלילית ועלולים להוביל לקנסות כבדים, עבודות שירות, מכוני גמילה ואף מאסר של 5 שנים לעבירות קשות יותר.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר